Çamaşır birikintilerinden kurtulmanın 9 pratik yolu

Son güncelleme:

Evdeki çamaşırların bakımı, birikmesine izin verirseniz çok zor olabilir. Neyse ki, bu günlerde daha iyi ekipmana, daha etkili çamaşır yıkama ürünlerine ve daha kolay yıkanabilen kumaşlara sahibiz. Ancak evdeki herkesin temiz kıyafetleri, havluları ve çarşafları olmasını sağlamak hala zaman alıyor. İşte kirli çamaşır sorunu ile nasıl mücadele edebileceğinize dair dokuz kolay organizasyon ipucu ve hilesi.

TEK DOKUNUŞ KURALINI BENİMSEYİN

Kaç kez dolabınızdan bir kot pantolon veya gömlek aldınız ve temiz olup olmadığını merak ettiniz? Çoğumuzun bir kıyafeti dolaptan çıkarıp denemek, giymemeye karar vermek ve kenara atmak veya bir sandalyenin üzerine koymak gibi bir alışkanlığımız var. Ya da bir kez giydiğimiz gömleğin tekrar giyilebileceğine karar veririz ve bir yerde bırakırız ve sonra temiz mi kirli mi olduğunu unuturuz.

Tek dokunuş kuralını öğrenmek, çamaşır yığınını bir miktar azaltmanıza yardımcı olacaktır. 

Çekmeceden veya askıdan bir kıyafeti çıkardığınızda ve giymemeye karar verdiğinizde, hemen eski yerine koyun. Bir şey giyerseniz ve tekrar giyilebileceğini düşünüyorsanız, dolabınızda o ürün için bir yer belirleyin. Haftanın sonunda hafif kirli çamaşırları gözden geçirin, lekeleri iki kez kontrol edin ve gerçekten yıkanmaya ihtiyaç duyup duymadıklarını belirleyin. 

Bir kez giyilen giysiyi, askı çubuğun arkasına bakacak şekilde asarsanız, giyildiğini anlayabilirsiniz. Bir şey giyerseniz ve çamaşır sepetinin içine girmesi gerekiyorsa, hemen sepete koyun.

BASİT YIKANABİLEN KIYAFETLER SATIN ALIN

Akıllıca alışveriş , çamaşırları yıkamayı kolaylaştırmak ve çamaşır yüklerini azaltmak için önemli bir adımdır. Etiketleri okumak ve çamaşır yıkamayı kolaylaştıracak kumaşları seçmek için zaman ayırın. 

Ailenizdeki herkese, özellikle tek dokunuş kuralına göre, birçok giysinin birden fazla giyilebileceğini öğretmeniz de önemlidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çamaşır etiketlerindeki semboller ne anlama geliyor? Yıkama sembolleri

SORUMLULUKLARI BÖLÜN

Hem sizin hem de ailenizin, doğru bir şekilde çamaşır yıkamayı bilmesi fayda sağlayacaktır. Öğretmeye başlamak için en iyi zaman, çocukların yürümeye başladığı ve yaptığınız her şeyi taklit ettiği zamandır. 

Yürümeye başlayan bir çocuk, çamaşır odasına ya da banyoya kıyafet getirebilir ve hatta kıyafetleri renklerine göre ayırmaya başlayabilir. Bir çocuk ilkokula gittiğinde, çamaşır makinesi ve kurutucu kullanmayı öğrenebilir. Unutmayın, piyasadaki diğer tüm elektronik ürünleri kullanabilirler. Çarşaflar ve havlular gibi temel ögelerle başlayın ve farklı kumaşlar ve leke çıkarma gibi daha zorlu ögelere daha sonra geçin.

Her genç çamaşır yıkamayı bilmeli ve bu, üniversiteye gittiklerinde ya da tek başına kaldıklarında ihtiyaç duyacakları bir beceridir.

çamaşır

ODALARA ÇAMAŞIR SEPETLERİ YERLEŞTİRİN

Hepimiz hayattaki her şeyin daha kolay olmasını isteriz – kirli çamaşırları koymak için uygun bir yer dahil. Sepetler elinizin altındaysa bir işi tamamlamak çok daha kolaydır.

Çamaşır sepetleri , kirli giysilerin çıkarıldığı yerlere (banyolar, yatak odası dolapları gibi) yerleştirilirse daha kolay kullanılabilir.

Kuralları hatırlatmayı unutmayın:

  • Tüm cepler boş olmalıdır. 
  • Tüm fermuarlar kapalı olmalıdır.
  • Kıyafetler tek tek atılmalıdır: Kazakların içinde gömlek veya pantolonun içinde iç çamaşırı olmamalı.
  • Çamaşır lekelerinin daha kolay çıkarılmasını sağlamak için, her bir kişiye lekeli alana ekstra dikkat çeken bir mandal takmayı öğretin.

FİLELİ TORBALARDAN KULLANIN

Hassas çamaşırlar için çamaşır makinesine atılabilen file çamaşır torbaları, çorap ve bebek kıyafetleri gibi küçük kıyafetleri bir arada tutar. Böylece zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Artık çorap kaybetmek, çorap klipsi kullanmak zorunda kalmak veya eş aramak yok.

Çocuklara kirli çoraplarını fileli torbaya koymalarını öğretin ve böylece her şey çamaşır makinesine atılabilir. Hassas iç çamaşırları da bu torbaya yerleştirerek, yıkanırken korunmasını sağlayabilirsiniz.

BİR TAKVİM KULLANIN

Meşgul bir aile için, bir angarya çizelgesi daha iyi bir çamaşır yıkama rutini sağlayabilir. Her çocuğa çarşaflarını değiştirmesi, havluları toplaması ve çamaşırlarını çamaşır odasına ya da banyoya getirmesi için bir gün ayırın.

Her gün bir veya iki küçük çamaşır yıkamak, hafta sonları bir yığın çamaşırla yüzleşmekten çok daha az ürkütücüdür. Sabah ilk iş olarak çamaşır makinesini çalıştırın ve gün boyunca bitirin.

RENK KODU OLUŞTURUN

Temiz çamaşırları katlamayı ve uygun yere götürmeyi kolaylaştırmak için, her aile üyesine veya odaya belirli bir havlu ve çarşaf rengi atayın. 

Birkaç çocuğu olan aileler için, giysi etiketlerine renkli bir nokta eklenebilir. Bunun için renkli iplerle küçük dikişler işe yarayacaktır. 

Hangi sıcaklık Corona Virüsüne karşı etkilidir? Çamaşırları kaç derecede yıkamalı?

Çamaşır makinesine ıslak mendil atmanın faydaları (saçlar ve tüylerden kurtulun)

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin