Gardrop düzeni nasıl olmalı? İşte 6 altın kural

Gardrop düzeni nasıl olmalı? Düzenli bir gardırop hayal edin, her şeyin bir yeri vardır ve fazladan bir askıyı içeri sokabilmek için tüm gücünüzle kıyafetler arasında yer açmaya çalışmak zorunda kalmazsınız.

Düzenli bir gardrop sadece eşyaları kaldırmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sabahları bir kıyafet seçmeye çalışırken daha az stres anlamına gelir.

Gardırobunuzu düzenlemek için altın kurallarımızı takip etmeniz yeterli…

HER ŞEYİ GÖRÜNÜR KILIN

Gardrop düzeni nasıl olmalı

Dolabınızda hiç kaybolduğunu düşündüğünüz bir eşyanızı buldunuz mu? Bu pek çok kişinin başına gelen bir durum. Kıyafetlerimiz dolaplarda o kadar dibe köşeye girer ki bazılarına ulaşmak imkansızlaşır.

Ne yazık ki, bunu çözmenin tek yolu (daha büyük bir ev almak dışında), kalan giysilerinizin görünür hale gelmesi (ve dolayısıyla unutulmaması) için olabildiğince çok giysiden kurtulmaktır.

Bunu yapmak için en iyi ipucu, tüm giysilerinizi gözden geçirmek ve sadece gerçekten ihtiyacınız olan eşyaları (örneğin siyah yeleğiniz) veya gerçekten sevdiğiniz kıyafetleri saklamaktır.

İster küçük ister büyük bir gardrobunuz olsun, kıyafetleri elemek gerçekten işinize yarayacaktır.

Ayrıca giymesi zor olan her şeyden de kurtulun, örneğin her beş dakikada bir ütülenmesi gereken veya sahip olmadığınız belirli bir iç çamaşırı türü gerektiren kıyafetler.

Son olarak, mevcut kıyafetlerinize bakın ve daraltın – örneğin, altı adet ‘kullanışlı’ beyaz T- shirtünüz varsa, grileşen veya kirli olanlardan kurtulun.

Kıyafetlerinizi kategoriye ve renk sırasına göre asmak, hangi kıyafetlere sahip olduğunuzu daha kolay görebilmenizi sağlar. GH’nin moda editörü Jo Atkinson, soldan sağa düzenlemeyi öneriyor: Gece elbiseleri ve parti kıyafetleri / ceketler ve blazerler / üstler / bluzlar / pantolonlar / etekler / dış giyim.

Kaymaz askılıklar kullanın. Kıyafetlerinizin yeni düzenlenmiş gardırobunuzun dibine düşmelerini istemezsiniz!

MANEVİ ÖNEMİ OLAN KIYAFETLER

Pek çok kişinin dolabında giymediği ancak manevi değeri olduğu için saklamak istediği kıyafetler vardır. Örneğin düğün ya da nikah kıyafeti, ilk randevunuzda giydiğiniz elbise ya da annenizden kalan bir hırka gibi…

Büyükannenin eski ceketinin gardırobunuzda sonsuza kadar toz biriktirmesini mi yoksa bir hayır kurumundan alındıktan sonra yeni bir hayat bulması daha mı iyi olur? Unutmayın, kıyafetlere yepyeni bir hayat vermenin yanı sıra onlara tutunmanın da neşesi var.

TATİL KUTUSU OLUŞTURUN

Askılı elbiseler ve sandaletler giyecek kadar güneşli günler yoktur, bu yüzden gardırobunuzun oldukça büyük bir kısmını kaplamaları mantıklı değildir.

Bunun yerine, sadece tatilde giyebileceğiniz bikinileri, şapkaları ve yazlık elbiseleri bir tatil kutusu oluşturun ve burada saklayın.

Açıkça etiketlendiğinden ve yüksek bir rafa yerleştirildiğinden emin olun, böylece değerli günlük gardırop alanını kaplamaz. Dahası, tatil kutunuzu bir yolculuğa çıkardığınız her seferinde gerçek bir heyecan ile açacaksınız.

ÖZEL KIYAFETLERİ AYRI SAKLAYIN

Gardrop düzeni nasıl olmalı

Tatil kıyafetlerinde olduğu gibi, özel gün kıyafetleri de günlük gardırobunuzdan ayrı olarak saklanabilir. Özellikle küçük gardrobunuz varsa, gardrop düzeni için bu tarz kıyafetleri bazanın altına ya da farklı bir kutuda boş bir alana koyabilirsiniz. Sonuçta, bir balo elbisesi ciddi miktarda yer kaplar ve muhtemelen yılda en fazla bir kez giyilir!

Özel gün kıyafetlerinizi özenle paketleyerek mükemmel durumda saklayın. Yüksek bir rafa veya bir gardırop üzerine koymadan önce kutunun açıkça etiketlendiğinden emin olun, böylece içinde ne olduğunu tam olarak bilirsiniz.

GARDROBUNUZU DOĞRU KULLANIN

Gardrop düzeni

Gardrop düzeni için kullanım şekli de önemlidir. Bir şeyi her giymenizde, askının başını çevirin. İki veya üç haftadan fazla bir süre boyunca bu görsel görüntü ile ne giydiğinizi ve neyin dokunulmadan kaldığını görebilirsiniz.

GİYSİLERİNİZİ KORUYUN

silika-jel nedir

Giysileriniz güve gibi zararlıların tehlikesi altındadır. Çekemeceleri ve dolabın genelini temizleyin. Sonra, bir tür güve koruması ekleyin. Güvelerle ilgili detaylı bilgiye “Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Tel askılardan kaçının – bunlar giysilerinizin şeklini bozar – bunun yerine çok fazla yer kaplamayan ince askıları tercih edin.

Gardrop düzeni nasıl olmalı

Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri

Konmari felsefesine göre çoğu eve uyarlanabilecek pratik düzen hileleri

Ayakkabı ve çantalardan çıkan silika jeli atmayın! 18 farklı şekilde kullanabilirsiniz