Oksit yeşili nedir? Dekorasyonda oksit yeşili nasıl kullanılmalı?

Son güncelleme:

Yeşilin çok geniş bir skalada yer alan tonlarını buluşturan oksit yeşili, yaşam alanlarına organik ve tazeleyici bir atmosfer katıyor. Enerjisi çok yüksek bu canlı renk kartelası ile bu aya yakışır bir atmosfer yaratmak mümkün.

OKSİT YEŞİL NEDİR?

Metalin oksijenle tepkimeye girerek oluşturduğu reaksiyona oksitlenme diyoruz. Dolayısıyla organik bir hareketten, tek bir ton değil de açık değerden koyuya doğru uzanan bir yeşiller birliğinden bahsedebiliriz. Küf yeşili, pas yeşili gibi adlarla da anılan bu ton pek çok stile kolaylıkla uyum sağlar.

OKSİT YEŞİLİ NASIL KULLANMALI?

Oksit yeşilini yeşilin farklı tonlarıyla gruplayarak kullanabilirsiniz. Örneğin kırlentlerden bahsediyorsak burada birkaç farklı tonu yan yana değerlendirebilirsiniz. Beyaz, ekru, deniz kabuğu gibi açık değerlerle daha aydınlık ve tazeleyici bir atmosfer elde edersiniz. Orman yeşili, nefti gibi koyu yeşil tonlarıyla yaşam alanlarına dramatik bir görüntü verebileceğiniz gibi derinlik algısını beslersiniz.

NEREDE KULLANMALI?

Ev tekstili, döşeme ve duvarlarda tercih edebilirsiniz. Eğer duvar gibi büyük yüzeylerde tercih edecekseniz kuzey cephelerde biraz donuk görünebilir. Güneş gören, güney ve güney-doğu, güney-batı cephelerde ise adeta bu ton ışıkla dans edecektir.

YATAK ODASINDA

dfs.co.uk

Mavi ve yeşilin birlikteliğini anlatan oksit yeşil yatak odasında dingin bir atmosfer yaratmak için ideal. Yeşil bitkilerle temanızı daha da zenginleştirebilirsiniz.

CANLANDIRAN ETKİ

oakfurnitureland.co.uk

Oksit yeşilini, panel ya da dikey şerit halinde duvarlarınıza uygulayarak canlandıran bir ambiyans oluşturmayı deneyebilirsiniz.

DERİNLİK KATAN BİR FON

Tchibo.

Sofra tekstillerinde bu ton ile harikalar yaratabilirsiniz. Masa örtüsü, runner ya da servislerde natürel bir etki yaratır.

STİL KARMASI

Magnart serisi, Ege Seramik.

Banyoda endüstriyel bir etki için oksitli metal görünümü taşıyan pas yeşili seramik yüzeyler tercih edebilirsiniz. Doğallık vurgusu için masif ahşaplarla kombinleyebilirsiniz.

KONTRAST VURGU İÇİN

dfs.co.uk

Eğer tek renk kartelasından hoşlanmıyorsanız yeşile renklerle neşe katmayı deneyin! Yeşilin tam zıt kutbunda yer alan turuncu ve kırmızıları dekorasyona dahil ederek enerjiyi yükseltebilirsiniz.

Sezona damga vuran ikili: Leylak moru + nil yeşili

Yeşilin banyoya çok yakıştığını kanıtlayan dekorasyon örnekleri