Yaz dinginliğini yansıtan, tazelik hissi veren su yeşilini parlak sarı ile dengeli biçimde eşleştirerek canlı, neşeli ve her daim huzurlu evlere imza atın.

Çok özel bu iki rengi eşleştirip, karıştırırken dengeli, yerinde ve işe yarar sonuçlar elde etmek için işe başlarken bu kilit adımları uygulayın.

Dekorasyonda su yeşili ve parlak sarı uyumu
Renkleri blok şeklinde uygularken araya mutlaka desenli duvar kağıdı veya tekstiller ekleyerek dengeleyin. Fotoğraf: caselio.com

İLK ADIM: ORTA TONLAR DENGESİ

İşe her zaman rengin orta tonları ile başlayın. Deniz mavisi kadar koyu ya da bebek mavisi kadar açık bir ton yerine mavi ve yeşil arasındaki ince çizgide duran su yeşili ideal bir seçim. Alt tonlarında siyah olsa da renk paletinin sıcak tonlarından sayılır. Sakinleştirici, şifacı ve tazeleyici bu tonu sosyal alanlar, yatak odası gibi kişisel bölümler ve evin rahatlatma üssü dinlence köşelerinde tercih edin.

İKİNCİ ADIM: SARIYLA CANLANDIR

Bu dingin renge sıcak güneş tonu, dinamik narenciye ve alt tonlarında lime yeşili barındıran yeşilimsi sarıyı enjekte etmek Akdeniz’in mis kokan yaz tazeliğini, narenciye bahçelerinin kokusunu ve tadını çağrıştırarak atmosferin enerjisini yükseltir ve mükemmel bir eşleşme sağlar.

ÜÇÜNCÜ ADIM: SAKİNLEŞTİR

Her iki rengi ayrı duvarlara uygularken araya ekleyeceğiniz aynı tonlarda ama desenli duvar kağıtları renk bloğunu ve yoğunluğunu kırarken tamamlar da. Krem ve beyaz mobilyalar, kartonpiyer ve bordür uygulamaları, seramik zemin ve aksesuarlar atmosferi dengeli biçimde sakinleştirir.

Bir ton sarı + Üç ton su yeşili + Bir doz desen: Su yeşili ve sarı kardeşliğine palmiye, kuş ve egzotik desenler ekleyerek tropik iklimlerin sıcaklığını yaşatabilir, irili ufaklı gül ve ekoselerle de kır evi stiline gönderme yapabilirsiniz.

SON ADIM: YEŞİLLE TAZELE

İster yapay, ister gerçek olsun okaliptüs dalları gibi yeşil yapraklı veya çiçekli ev bitkileri enerjiyi yükseltir ve yaşam duygusunu destekler. Sağlıklı yaşamı ve tazelenmeyi de teşvik eden yeşil bitkiler su yeşili ve parlak sarı hakimiyeti ile bütünlük yaratır.

NERELERDE DENEMELİ?

Dekorasyonda su yeşili ve parlak sarı uyumu

YEMEK ODASI VE MUTFAKTA
Vitrin dolabının içini sarı tonlarda
ekoseli bir duvar kağıdı ile kaplayarak
özellikle beyaz yemek takımları, servis
setleri ve cam aksesuarlara vurguyu
artırabilirsiniz. Duvarda ise tam tersi
su yeşili tonlarının daha hakim olduğu
ve çiçek, bitki, kuş gibi farklı desende
bir kağıt seçerek vurguyu vitrine
çekebilirsiniz. Atmosferi benzer renk
ikilisinde tekstillerle kombinleyin.

BALKON VE OTURMA ODASINDA
Yastıklar, dekoratif aksesuarlar ve
çiçekler… Bu cesur renkler yaşam
alanlarında eşleşerek huzurlu ve
konforlu evler tasarlar. Odanın
duvarlarını tamamen su yeşili boyarken
kapı, pencere ve tüm sövelerde beyaz
uygulamak odaya hareket kazandırır.
Dekorasyonu, yumuşak ve pastel
pembe gibi üçüncü bir ton ekleyerek
tamamlayabilirsiniz.

Sarı oda dekorasyonu – Tatlı mı tatlı parlak sarı her stilde enerjiyi yükseltiyor

Merdiven tasarımları ile dekorasyonu renklendirin: 12 farklı örnek