sağlıklı-bir-yatak-odası

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Son dönemlerde daha sık duyduğumuz başlıklardan biri de iyilik-sağlık dolu yaşam stilleri… Özellikle yatak odasında bu anlamda atacağınız küçücük adımlar sizin için belki de yepyeni bir dünyanın kapısını aralayabilir.

YATAK ODASINDA RAHATLATICI VE SAĞLIKLI BİR ATMOSFER

Yaşamlarımızın yaklaşık olarak 1/3’ünü uykuda geçiriyoruz. Bu sebeple yatak odanızın rahatlatıcı ve sağlıklı bir atmosfere sahip olduğundan emin olmalısınız. İşe önce natürel bir renk kartelası ile başlamak en iyi fikir. Renkler ile ilgili olan kısmı çözdükten sonra esas konumuza gelebiliriz: Enerji… Enerjinin en önemli bileşenlerinden biri karyola seçimi. Mutlaka yatak başı olan bir karyola seçmeli ve yatak başınızı duvara yaslamalısınız. Yatak odasından elektrikli ev aletlerini ve kabloları olabildiğince uzak tutmanız gerekiyor. Çünkü bu oda misyonu gereği telefonlarımızı değil, enerjimizi şarj eden bir oda olmalı.

YATAK ODASINDA AYNALAR NASIL YERLEŞTİRİLMELİ?

İkinci adım aynaların nereye konumlandırılacağı ile ilgili olabilir. Eski Hint felsefesi Vatsu’ya göre aynalar asla yatağa paralel bir biçimde yerleştirilmemeli. Çünkü yatak ile paralel olan aynalar stres ve gerginliği toplamaya ve tekrar bize geri yansıtmaya sonsuz bir döngü içinde devam ederler. Eğer aynanız sabit ve yerinden oynatamıyorsanız gece uyurken üzerine kapatacak büyüklükte bir örtü atabilirsiniz.

ELEKTRONİK ALETLERİN MAVİ IŞIĞINDAN OLABİLDİĞİNCE UZAK DURUN

Hepimizin hayatı hızla dijital bir dönüşümle evriliyorken aslında karşı karşıya kaldığımız en büyük iyilik düşmanlarından biri mavi ışık oluyor. Telefonların, tabletlerin, bilgisayarların mavi ışığı… Bu ışıktan olabildiğince uzak durmamız lazım. Çünkü güne nasıl başlayıp bitirdiğimiz aslında iyi olma halimizi belirleyen asıl şey. Meditasyon ve yoga ise iyiliğin en büyük anahtarlarından olan pratikler. Zamanınızı telefonunuzla değil; bir de yoga ile geçirmeyi deneyin.

DOĞAL MALZEMELERE DİKKAT

Natürel liflerin uyku kalitemizi %25’e varan oranlarda artırdığı söyleniyor. Örneğin yün bir yatak gibi… Bu tür lifler klimatik ve dengeleyici bir ortam sağladıklarından üşümenin ve terlemeye bağlı uyku bölünmesinin önüne geçiyor. Bu bölünmeler vücudumuzun en çok kendini yenilediği REM uykusu sırasında olursa fiziksel iyileşme sağlanamıyor. Bu sebeple uyku ürünleri seçerken mutlaka doğal malzemelerden olmasına dikkat edilmeli.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yatak, yastık ve yorganlarda kullanılan dolgu malzemeleri

KOKUNUN GÜCÜNDEN FAYDALANIN

mum

İyilik sağlamada aromatik yağlar ve kokunun gücü de oldukça etkili bir yer kaplıyor. Bu sebeple yatak odasında mumlar, çubuklu oda kokuları, buhurdanlık ile uçucu yağlar kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kokulu mum nasıl yapılır? Mumlar ile daha dingin bir atmosfer

KALİTELİ VE TEMİZ BİR HAVA

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler

Nefes konusunu da atlamadan geçmeyelim. Çünkü içimize aslında ilk olarak bu iyiliği taşıyan şey nefestir. Yatak odasında mutlaka kaliteli ve temiz bir hava soluduğunuzdan emin olun. Bunun için yatak odasını sık sık havalandırmalısınız. Eğer güneş alan bir cephedeyse o zaman daha da şanslınız demektir. Çünkü güneş, doğası gereği şifacıdır. Eğer odanız güneş alan bir cephede değilse, havayı temizleyen ve hava kalitesini artıran bir elektronik yardımcı kullanabilirsiniz.

BİTKİLERE YER AÇIN

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler

Sağlıklı bir yatak odası için son dokunuşu ise bitkilerle yapın. Aloe vera, kılıç çiçeği gibi pek çok bitki yatak odası için uygun birer seçenek. Gece boyunca oksijen salınımı yapmaya devam eden yeşil bitkiler uyku kalitesini ve iyilik durumunuzu artırmanıza yardımcı olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

Yatak odası dekorasyonu 2021 eğilimleri ne diyor?

Ekolojik ol, sağlıklı yaşa – Evde sağlıklı yaşam nasıl sağlanır?