ev kokusu

Eviniz mis gibi koksun: Hangi odada hangi koku kullanılmalı?

Son güncelleme:

Oda kokuları ve mumlar, özellikle içeride daha çok vakit geçirdiğimiz kış aylarında, tüm evi saran mis kokularıyla bize kendimizi daha iyi hissettiriyor. Siz de mevsim kokularını evinize taşımak istiyorsanız, güzel önerilerimiz var.

Her mevsimin kendine has kokuları vardır. Yazın tercih etmediğimiz daha tatlı, daha yoğun aromalı kokuları kışın kullamak isteriz. Mesela vanilya, amber, misk gibi doğal kokular kış aylarında listenin başında yer alıyorlar.

Kış aylarında rahatlatıcı ve bir o kadar da hoş kokular saçan bu kokulara evinizde yer verebilirsiniz:

  • Sandal ağacı kokusu bulunduğu ortama sakinlik yayar.
  • Egzotik bir ormanın içindeymiş gibi hissettiren mango, neşe ve mutluluk da verir.
  • Narenciye bahçelerinin kokusunu evinize getiren bir diğer koku da lavanta. Aromalı kokusu ile rahatlatır.
  • Tarçın ve elma ikilisi ise mevsimin en favori birlikteliklerinden olup, tüm eve mis gibi bir elmalı pay kokusunu yayar.
  • Portakal ve mandalina kabuğunu sobanın üzerinde koyduğunuzda etrafa yayılan mis gibi kokuyu yeniden deneyimlemek ister misiniz? Bunun için rahatlatıcı narenciye kokularını tercih edin.

HANGİ ODAYA HANGİ KOKU?

Tüm eviniz için aynı kokuyu seçebileceğiniz gibi her oda için farklı bir koku da tercih edebilirsiniz. Mesela lavanta, vanilya, sedir ağacı veya sandal ağacı kokuları oturma odası ve salonların havasını daha yumuşak ve huzurlu bir atmosfere kavuşturabilir. Yatak odasında çok keskin olmayan, dinlendirici kokuları tercih edin. Ayrıca gevşetici, rahatlatıcı, uykuya hazır olmanızı sağlayacak kokuları da kullanabilirsiniz. Lavanta, papatya veya sandal ağacı rahatlamanızı sağlarken yasemin, ylang ylang ve gül romantizm dozunu artırır. Banyoda, turunçgil ve zencefil gibi baskın kokuları tercih ederek bu alanların daha iyi kokmasını sağlayabilirsiniz. Mutfak ya da giyinme odalarınızda hafif ve ferah kokuları seçin. Sedir ve sandal ağacı, akçaağaç gibi kokular uzun süre maruz kaldığınızda bile sizi rahatsız etmeyecek kokulardır.

UZMAN GÖRÜŞÜ: SIMSICAK BİR EV İÇİN

Oda kokusunda kışı yansıtan bir baz yaratmak için, sandal ağacı veya sedir gibi odunsu notaları seçip, mumları ise o günkü veya o anki modunuza göre farklılaştırarak ortam kokusunu katmanlandırabilirsiniz. Sabahtan akşama, evde verdiğiniz bir davetten tamamen kendinize ayırdığınız bir güne kadar bir sürü farklı okazyon için farklı koku ailelerinden mumlarla katmanlama yapılabilir. Daha çok sizi sarıp sarmalayan bir ortam içerisinde olmak istiyorsanız, odunsu notaların sertliğini kırabilecek, ortama yumuşaklık katacak vanilya, amber ya da tarçın gibi sıcak notalarla destekleyebilirsiniz. Veya daha şık bir akşam planlıyorsanız kakule veya kişniş gibi baharatlı kokularla modu değiştirebilirsiniz. Salon gibi uzun vakit geçirilen geniş alanlarda, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak kokular tercih edilebilir, evde misafir ağırladığınızda ise daha yoğun kokulara yönelebilirsiniz. Pazar günlerinde, kozalak notası ağırlıklı veya sarmaşık yoğun kokular tercihiniz olabilir. Banyoda ise daha baharatlı veya temizlik saflık hissini pekiştirecek notaların ağırlıkta olduğu kokular kullanabilirsiniz. Birgül Ulucan Öztürk & Gamze Ulucan / NeoBloom Kurucu Ortakları

Hazırlayan: Günseli Büyüksağiş

Yazı: Evim Dergisi Aralık 2023

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: