Çamaşırlarınızın iyi kokmasını sağlayacak 8 ipucu

Yeni yıkanmış çamaşır kokusunun ne kadar güzel olduğu tartışmaya kapalıdır. İnsana temizliği ve ferahlığı hatırlatan bu kokuyu bazen çamaşırlarımız yeni yıkanmasına rağmen alamıyoruz. Çamaşırlarınızın makineden her çıktığında mis gibi kokmasını sağlayacak 8 ipucunu sizin için derledik.

1- MAKİNENİZİ TEMİZLEMEYİ İHMAL ETMEYİN

Düzenli olarak yıkanması gereken tek şey çamaşırlarınız değil. Çamaşır makineniz de temizlenmeye ve bakıma muhtaç. Purex’te kalite kontrol uzmanı olan Kristen Higgins’a göre: “Su, kir ve deterjan birikmesine bağlı olara zamanla çamaşır makinenizde bir küf kokusu birikebilir”.

Makinenizi temizlemek için, içine kıyafet koymadan sadece sıcak su ile bir tur yıkamanız yeterli. İçine ekleyeceğiniz bir litre çamaşır suyu ya da 1-2 bardak sirke ile içindeki makinenizde birikmiş kokudan kurtulmanız mümkün. Higgins, tercihen en uzun programın koku aktarma riskini en aza indireceğini söylüyor.

Higgins aynı zamanda çamaşır makinesinin kapağını çevreleyen lastik bandın da temizlenmesi gerektiği söylüyor. Suyun dışarı taşmasını önleyen bu lastik bant içinde hem su hem de köpük kalıntıları barındırarak yine kokuya neden olabilir. Lastik bandı temizlemek için ise iç kısımlarını nemli bir bez ve sirke ile silebilirsiniz.

2- MAKİNENİZİ HER YIKAMADA DOLDURMAYIN

Makinenize tek seferde yüklediğiniz çamaşır miktarı da çamaşırınızın kokusu ve temizliğinde etkili. “Makineye tek seferde yüklü miktarda çamaşır koymak tasarruflu olabilir ama aşırıya kaçarsanız bu da verimi azaltır ve kokunun daha geçici olmasına neden olur”. Örneğin banyo havluları gibi daha ağır parçaları kıyafetlerinizden ayrı olarak yıkamanız daha etkili olabilir.

Aynı şekilde gerektiğinden fazla deterjan kullanmak da her zaman en verimli sonucu vermez. “Aşırı deterjan kullanımı geriye çok fazla köpük bırakır ve bu da durulamayı zorlaştırır”, diyor Higgins. “Çamaşır miktarı ve deterjan dozu arasındaki mükemmel dengeyi bulduğunuz zaman temiz çamaşır kokusunun ömrü daha uzun olacaktır”. 

3- ISLAK ÇAMAŞIRLARINIZI MAKİNEDE BEKLETMEYİN

Hepimizin zaman zaman makinede çamaşırlarını unuttuğu olmuştur. Fakat yine hepimizin bildiği gibi ıslak çamaşırlar makinede beklediklerine rahatsız edici bir koku edinirler. 

“En mantıklısı makinenizin bitişine göre bir zamanlayıcı kurmak” diyor Higgins. “Bu bir an önce bitmesini istediğiniz bir iş olabilir ama astığınız çamaşırların tamamen kurumasını beklemelisiniz. Bu hem kıyafetlerinizdeki hem de gardırobunuzda oluşabilecek kokuları önler.” 

4- ÇAMAŞIRLARINIZI DIŞARI ASIN

Biraz temiz havanın çözemeyeceği çok az şey vardır – kötü çamaşır kokuları da dahil. Persil Pro Clean’de leke uzmanı ve teknik performanstan sorumlu yönetici olan Wendy Saladyga’ya göre: “Eğer çamaşırlarınız iyi koksun istiyorsanız ya da üstlerine sinmiş kötü bir kokudan kurtulmak istiyorsanız; biraz güneş ışığı ve serinlik çözüm olacaktır.” “Diyelim ki ateş kenarında biraz vakit geçirdiniz ve üstünüze duman kokusu sindi. Bundan kurtulmak için kıyafetinizi dışarıya asmanız yeterli olacaktır. Bir sandalyenin arkasına asmak bile iş görür.”

Eğer daha ağır kokular söz konusuysa, Saladyga hem derinleyici temizlik hem de koku sağlayan premium deterjanların yardımcı olacağını söylüyor. “Eğer koku inatçıysa, kıyafetinizi biraz deterjanın içinde bir saat kadar bekletip sonrasında makineye atmak sorunu çözer. Yıkamadan sonra yine kıyafetinizin güzelce kuruduğuna emin olun.”

UYARI
Güneşin UV ışınları renklerin solmasına neden olabileceğinden, renkli giysileri veya çarşafları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya dikkat edin. Bunun yerine, çamaşırlarınızın açık havadan yararlanmaya devam edeceği gölgeli bir alan bulmaya çalışın.

5- BAZI LEKELERİ MAKİNEDE YIKAMADAN ÖNCE ORTADAN KALDIRMAK İYİ OLABİLİR

mürekkep lekesi kumaş-leke-2

Bazı kıyafetler yıkanmadan önce ekstra ilgi ve şefkat isteyebilir. Saladyga’nın önerilerine göre: “Eğer kirlinizin üstünde kokulu lekeler bulunuyorsa, koltuk astarınızda biriken ter deodorant kalıntıları buna bir örnek olabilir, kıyafetlerinizi ters çevirip bir leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz”.

Saladyga şöyle devam ediyor: “Sıvı deterjanı bölgeye dökün, ellerinizle veya eski bir diş fırçasıyla ovalayın ve her zamanki gibi yıkamadan önce en az 10 dakika bekletin. Bu, küf kokularının giderilmesine ve çamaşırlarınızın parlak ve taze görünmesine yardımcı olacaktır.  Daha inatçı kokular için yine deterjanda bekletme yöntemini uygulayabilirsiniz.”

6- UÇUCU YAĞLARDAN FAYDALANIN

Yıkamadan önce kıyafetiniz sıkacağınız kokulu uçucu yağlar çamaşırlarınızın kokusunu güzelleştirebilir. WashClub kurucusu ve CEO’su Rick Rome uyarıyor: “Kullandığınız yağların suda çözünebilir olması önemli. Aksi halde kıyafetlerinizde çıkması zor lekeler bırakabilir. Bu yüzden bu yöntemi kullanırken dikkatli olmakta fayda var.”

7- ORGANİK YÜN KURUTMA TOPLARI VEYA EV YAPIMI KURUTMA YAPRAKLARI KULLANIN

Temizlik uzmanı Carol Mehas, yıkama döngüsünün yanında kurutma yönteminizde yapacağınız değişikliklere de odaklanıyor: “Kurutma yapraklarına diğer bir alternatif organik ve yün kurutma topları. Bu toplar kurutma makinesindeki nemi ve kokuyu emiyor ve 20-30 yıkamaya kadar kullanılabildikleri için daha çevre dostular. Aynı zamanda geri dönüştürülebilirler de.” 

Diğer bir opsiyon ise kendi kurutma yapraklarınızı yapmak. “Eski kumaş artıklarını veya eski el bezlerini alın ve bunları 1 bardak beyaz sirke ile seçtiğiniz bir uçucu yağ karışımına batırın (20-30 damla yeterli)” diyor. “Bunları kapaklı bir kavanoza koyun ve kurutucunuza atın ve giysileriniz artık sentetik değil güzel bir kokuya sahip”.

8- AKTİF GİYİM PARÇALARINIZI YIKAMAK İÇİN BEKLEMEYİN

Nasıl ıslak kıyafetlerinizi çamaşır makinesinde bırakmanız yanlışsa, spor salonunda geçen uzun bir gün sonrası kıyafetinizi yıkamak için beklememeniz de önemli. Carol Mehas’a göre: “Eğer haftada bir çamaşır yıkıyorsanız aktif giyim parçalarınızı yıkamak için beklememelisiniz. Eğer bu kıyafetleri hemen yıkayamıyorsanız, ideal olarak, kirli ve kokulu sentetikleri ayrı bir nefes alabilen sepette tutmalısınız. Böylece üzerindeki kokular siz onları yıkayana kadar havaya karışır. Ya da hızlıca eliniz de yıkamak da bir seçenek olabilir. Bunların hepsi spor kıyafetlerinizi kirli bir şekilde günlerce bekletmekten iyidir.”

 Mehas’a göre kumaşlarından ötürü aktif giyim parçalarından kokuyu çıkarmak daha zor: “Bu kokular sentetik kumaşlara sindiklerinde bu kokudan kurtulmak daha zor.  Çünkü bu kumaşlar yapıları gereği bakteriyi püskürtmek üzere tasarlanmış, fakat yıkanmadıkları zaman koku tutan moleküllerle bağ kuruyorlar ve hep biraz bayat kokuyorlar.”

Çamaşırlarımız artık makineden güzel kokarak çıkıyor. Fakat bu kokuyu nasıl uzun ömürlü kılarız?

  1. Çamaşırlarınızı doğru şekilde saklayın

“Çamaşırlarınızı muhafaza etme biçiminiz kokunun ömrü açısından önem arz ediyor” diyor Rick Rome. “Hassas kıyafetlerinizi güneş görmeyen bir alanda sedir ağacından yapılmış dolaplarda, sandıklarda hatta plastik örtülerde saklayarak evinize giren kokulardan koruyabilirsiniz.”

Sözlerine şöyle devam ediyor: “Yıkanmadan önce birkaç kez giydiğiniz giysileri yıkama aralarında doğru şekilde saklamak önemlidir. Bu eşyaları bir yığın halinde sandalyenizin veya kanepenizin üzerine atmak yerine, düzgün bir şekilde çekmecelere katlamadan yerleştirmeli veya bir dolaba asmalısınız. Bu işlemi yapmadan önce de güzelce hava aldıklarına emin olun.”

  1. Dolabınızda koku poşetleri ve sabunları kullanın

Çamaşırlarınızın odanızda dururken harika kokmasını sağlamak için çekmecelerinize hoş kokulu poşetler veya çubuklar ekleyebilirsiniz.

Mehas, “Örneğin, siz hafta boyu çekmecinizi kullanmaya devam ederken, bu poşetler kumaşa nazik ve doğal bir koku yaydığından harikalardır”, diyor. “Poşetler ve koku çubukları, özellikle kışlık yün paltolar ve polar ceketler için de çok etkili olabilirler”.

  1. Kokuyu emmesi için karbonat

Kötü kokuların çamaşırlarınıza sızmasını önlemenin bir başka yolu da karbonat kullanmaktır. Kokuları maskelemek yerine nötralize eder, bu yüzden yıkamalar arasında çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlamanın basit bir yoludur.

Rome, “Gardırobunuzun altına küçük bir kase içinde ya da ağzı açık bir pakette karbonat yerleştirmek de kötü kokuları emmede son derece etkili olabilir” diyor.

Çamaşır makinenizi temiz tutmanın ve ıslak çamaşırları kurutucuya aktarmanın, kötü kokularla baş etmek adına çok önemli olduğunu ve daha iyi kokmalarına yardımcı olacağını unutmayın.

Çamaşır makinesi deterjan gözü nasıl temizlenir? Yıkarken dikkat!