Burcunuza göre sizi anlatan kokular ve çiçekler

Doğanın tam bir yeniden doğuş yaşadığı şu günlerde, siz de sizi anlatan çiçek ve kokular hangisi merak ediyorsanız burcunuzu okumanız yeterli!

KOÇ BURCU

Hanımeli çiçeği

Zodyak kuşağının ilk burcu olan Koç, her zaman yeni başlangıçları sembolize eder. Etraflarıyla iletişim biçimleri söz konusu olduğunda genç ve dinamizm dolu enerjileriyle ön plana çıkarlar. Neşeli, kendinden emin, tutkuludurlar. Baharın başlarında açan hanımelleri yeniden doğuşu ve uyanışı sembolize eder. Ancak sırf bu tutkulu kişilikleri zaman zaman baş ağrısı yaşamalarına, stres ve gerginliğe maruz kalmalarına sebep olabilir. Nane, gül esansları, papatya, mercanköşk ise baş ağrılarını gidermek için doğru aromatik kokulardır.

BOĞA BURCU

Boğa burçları güçlü, dayanıklı ve doğal güzellik ile çevrilmiştir. Yönetici gezegenleri olan Venüs onları çabasız bir estetik anlayışı ve koşulsuz sevgi ile çevreler. Büyüleyici güzelliği sahip gelincikler aslında dayanıklı yapısıyla da dikkat çeker. En zor coğrafyalarda bile var olmayı başarırlar. Toprak burcu olan Boğalar da işte bu gelincikler gibi en zor koşullarda bile güzellikleri görmeyi başarır. Boğa burcu boyun bölgesini yönetir. Bu yüzden Boğaların en hassas oldukları nokta burasıdır. Limon, biberiye ve karabiber esanslı oda kokuları ve kokulu mumlar onlar için idealdir.

İKİZLER BURCU

Lavanta

Sıra dışı, değişken, heyecan dolu İkizler burcunu en az kendisi kadar sıra dışı koku ve çiçekler rahatlatır. Lavantanın hayat dolu ve bereketli karakteri İkizler burcunun sosyal ve enerjik yapısıyla çok örtüşür. Artı, İkizlerin çok yönlü kimliği ile lavantanın farklı alanlarda kullanımı da benzeşir. Sıradan olan hiçbir şeye ilgi duymayan İkizler için lavantanın özgün görünümü dikkat çekicidir. İkizleri akciğerler temsil eder, bu sebeple nefes yollarını açan uyarıcı kokular uygundur. Lavanta evet, ama bunun dışında kekik, okaliptüs gibi keskin kokular da ideal olur.

YENGEÇ BURCU

Duygusal ve hayal gücü yüksek olan Yengeçler, geleneksel olanı kucaklar ve değişimden hoşlanmazlar. Feminen karakterleri ile örtüşen beyaz güller aynı zamanda onların klasik yönlerine de seslenir. Saflık, masumiyet ve bakir bir güzelliği vurgulayan beyaz güller Yengeçlerin zarif kişiliği için çok uygundur. Yönetici gezegeni ay olan yengeçlerin duygusal gelgitleri çok olur. Bunu dengeye getirecek kokular onlar için idealdir. Örneğin Paçuli ve portakal çiçeği gibi.

ASLAN BURCU

Zodyak kuşağında İkizler enerjisi ile yarışabilecek tek burç herhalde Aslandır. Yönetici gezegeni güneş olan Aslan burçları sosyal ve dışadönüktür. Pozitif ruh halleri herkesin yüzünü güldürmek için yeter de artar. Bu yüzden ayçiçekleri diğer adıyla günebakanlar da bir güneş gibi onların kimliğini yansıtır. Bu çiçekler de güneşe bakar ve Aslan burçlarının sıcak mizacı gibi sempatiktir. Aslan burçlarını vücutta sırt temsil eder bu sebeple zencefil, karanfil, sedir ağacı gibi kokular onlar için şifalı ve rahatlatan bir etkiye sahiptir.

BAŞAK BURCU

Başaklar ilgi odağı olmak çok istemeseler de aslında görünenin ardında eğlenmeyi çok seven bir karakter vardır. Yönetici gezegenleri Merkür neşelidir. Ancak onlar bir toprak burcu oldukları için ağırbaşlı ve sakin kalmak ister. Sürpriz bir düğün çiçeği gibi diyebiliriz. Açana kadar nasıl bir şaşırtıcı güzellik taşıdığını bilemeyebilirsiniz. Zodyak kuşağının en endişeli burcudur. Her şeyi en ince detayına kadar düşündüğü için onların düşüncelerini rahatlatacak etkiye sahip kokular gerekir. Ylang-ylang, limon, vetiver (güve otu) onlar için idealdir.

TERAZİ BURCU

İlahi adalet duygusuna sahip olan Terazi burçları için denge, barış ve şefkat çok önemli. Sempatik yanları her girdikleri ortamda sevilmelerini sağlar. Esprili ve güler yüzlüdürler. Tıpkı Terazi burçlarının bu bulaşıcı pozitiflikleri gibi pembe güllerin de bulaşıcı bir iyimserlikleri vardır. Pembe güller içinde bulundukları her ortama bir çırpıda güzellik katmayı başarır. Yönetici gezegeni Venüs de güzelliği ve estetiği temsil eder. Karar almakta zorlanan, her şeyi terazide detaylıca ölçen Teraziler için karar almalarını kolaylaştıran ve odaklanmalarına yardımcı olan kokular seçmeleri önemlidir. Adaçayı, bergamot, fesleğen ideal kokularıdır.

AKREP BURCU

Ne düşündüklerini bilmek asla mümkün değildir. Bilinçaltı ve derin düşüncelerle sembolize olan Akrep burçlarını pek çok taç yaprağı ile öne çıkan sardunya karakterize edebilir. Mini yaprakları sonsuz gibi görünür. Sıkı bir yapısı vardır. Küçük bir alanda bile onlarca taç yaprağın kat kat açtığını görebilirsiniz. Bu da Akrebin küçük bir arkadaş çevresine odaklanması ile benzeşir. Asla genişlemez. Çünkü dış dünya onlar için güvenilmez ve gizemlidir. Sardunyaların çok farklı renkleri vardır. Bu Akrep burcunun “beklenmeyeni bekle” yönüyle uyuşur. Yeniden doğuşu sembolize eden yönetici gezegeni Plüto için yaratıcılık enerjisi önemlidir. Bunu perçinleyen melissa, yasemin, rezene gibi aromalar idealdir.

YAY BURCU

Sevgiyi seven, aşka aşık olan sonsuz iyicil bir enerjiye sahip olan Yay burçları! Bu sebeple onlar için bu büyüyü taşıyan ve çoğu kez de düğün süslemelerinde sıklıkla tercih edilen karanfiller ideal bir çiçektir. Karanfillerin aslında aşk ile örtüştürülmesinin sebebi bir buket ya da çelenkte en uzun süre solmadan kalan çiçek olmasıdır. Ölümsüz bir aşk gibi de düşünülebilir. Yabani karanfiller ateş burcunun kısıtlanmak istemeyen doğası için de isabetli bir seçimdir. Yönetici gezegenleri her şeyi büyütmesi ile bilinir. İştah da bunlardan biri. Bu sebeple fesleğen, ardıç otu gibi iştahı kapayan kokular etkili olabilir. Aynı zamanda özgürlüğe düşkün ve hedef odaklı Yaylar için çay ağacı gibi güçlü aromatik kokular da etkili bir seçimdir.

OĞLAK BURCU

Sandal ağacı tütsü: (250 gr) 379 TL., mitr.com.tr

Zodyak’ın yıllara meydan okuyan, olgun burcudur. Yöneticileri Satürn zamanla ve yaşanmışlıklarla daha da güzelleşen bir ruhu anlatır. Tıpkı hercai bir menekşe gibi zarif bir güzelliktir bu. Dayanıklıdır. Menekşeler soğuk mizaçlı Satürn gibi kış aylarında bile açabilirler. Ayrıca su tutan yaprakları sayesinde uzun süre susuzluğa karşı da dirençlidir. Oğlak burcu kemik ve eklemleri temsil eder. Sandal ağacı gibi odunsular, zencefil gibi şifalı aromatik kokular onlar için idealdir.

KOVA BURCU

Sakin görünümlerinin ardında son derece sıra dışı bir kimlik vardır. Üstelik güvendikleri dostlarının yanında da elementleri hava olduğu için son derece hareketli olabilirler. Zeka ve akıl onlar için önde geldiğinden en karmaşık problemleri bile rahatlıkla çözebilirler. Orkide detay isteyen bakımı ile bir Kova burcu hassasiyetini anlatır. Nadide ve zamansız bir çiçektir. Zaman zaman inatçı kimliği ile ön plana çıkan Kovalar, öncü karakterleriyle bilinir. Doğuştan kaşif olan kova burçlarının sivri taraflarını törpülemek için karabiber, kişniş, biberiyle ideal olabilir.

BALIK BURCU

Duygusal, zarif Balık burçları için en az onlar kadar narin ve şaşırtıcı bir çiçek olan nilüfer mükemmel bir seçimdir. Neredeyse bir sanat eseri gibi elde çizilmiş etkisi uyandıran bu güzel çiçek balığın sanatçı kimliği ile de örtüşür. Suyun yanında olmaktan hoşlanan balık burçları için göllerde, havuzlarda yetişen bu tatlı suçiçeği onlar için yaratılmış gibidir. Zodyak’ın son burcu olan Balıkları ayaklar temsil eder. Ayakları rahatlatan aromatik yağlar, uçucu kokular onlar için idealdir. Turunç ve nar gibi harekete geçiren ve tazelik hissi yayan kokular tercih edebilirler. Mandalin, greyfurt, portakal gibi.

Burçlara göre hediye önerileri: Hangi burç hangi hediyeyi sever?