Evimiz için 2022 kararları

Yeni bir yıl yeni başlangıçlar zamanı. Her yıl kendiniz için aldığınız ama uygulayamadığınız kararları, bu yıl eviniz için alın, ancak bunları uygulamak için elinizden geleni de yapın. Tavsiyeler bizden, hayata geçirmek sizden…

Her yıl, yılbaşına girmeden önce kendimiz için yeni kararlar alırız. Spora ve sağlıklı yaşamaya başlarız, daha çok seyahat etmeye ve hayalimizdeki işi bulmaya karar verir, farklı hobiler edinmeye, daha çok kültür-sanat aktivitesine katılmaya ant içeriz. Bu gibi kararlar genelde kolay kolay hayata geçmez, çünkü öyle tarih belirlemekle değil spontane ve içimizden gelerek başlamamız gereken kararlardır bir çoğu. O yüzden gelin bu defa değişiklik yapın ve eviniz için kararlar almayı deneyin.

DAHA AZ IVIR ZIVIR, DAHA DİNLENDİRİCİ YAŞAM ALANLARI

Yıllardır atamadığınız ama evinizde gereksiz yer kaplayan, hiç bir fonksiyonelliği olmadığı halde evin dört bir yanında yer yer işgal eden her şeyden kurtulmanın ve rahatlamanın yılı olsun 2022.

DAHA FAZLA DOĞA VE DOĞALLIK

Önümüzdeki günlerde 2022 ev dekorasyon trendleriyle ilgili pek çok yazı okuyacaksınız ama şimdiden belirtelim 2022’de daha yeşil, daha doğal, daha dingin ve daha şeffafız! 2022’de siz de evinizde doğadan ilham alan tasarımlara, daha çok yeşile ve doğal malzemelere yer açın.

SİZE ÖZEL BİR DİNLENME KÖŞENİZ OLSUN

Bu köşe kış köşesi, bu köşe yaz köşesi derken evinizde hala kendinize bir keyif köşesi yaratmadıysanız 2022’de kendinizi şımartın, size özel bir dinlenme, yenilenme, kafa dinleme köşesi yaratın.

BİR ODAYI HOBİNİZE AYIRIN

Blogger, fotoğrafçı, ressam, müzisyen, yoga tutkunu, yeterli yer varsa her hobisi olana bir de hobi odası lazım! Bu yıl evinizde kullanmadığınız bir odayı/köşeyi değerlendirip hobi alanına çevirmeyi deneyin.

İlginizi çekebilir: Hobi köşesi nasıl yapılır? Evde hobilerinize yer açın

2022’DE KENDİ STİLİNİZİ KENDİNİZ YARATIN

Amerikalı yazar Gore Vidal’in de dediği gibi “Style is knowing who you are, what you want to say and not giving a damn” (Stil kim olduğunuzu, ne söylemek istediğinizi bilmek ve geri kalanı umursamamaktır). Çizgileri belli, kalıplaşmış stilleri evimize uygulamak yerine kendi stilimizi kendimiz yaratalım ve evlerimize kişilik katalım. Farklı sanat eserleriyle, kendi yarattığımız/tasarladığınız objelerle, seyahat anılarımızla, uyum kaygısı taşımayan tek tek topladığımız mobilyalarımızla, seçtiğimiz cesur renklerle, aile yadigarı parçaları korkmadan modern parçalarla kombine ederek, bizi en iyi yansıtan, yaşanmışlık hissi veren ve yaşanılası mekanlar yaratalım 2022’de.

SİYAH-BEYAZ ANILARI GÜN IŞIĞINA ÇIKARIN

Hepimizin evinde bir kutu dolusu siyah-beyaz aile fotoğrafı mutlaka vardır. Anne ve babamızın kenarı tırtıklı siyah-beyaz düğün fotoğrafları, ilk oyuncağımızla bebeklik resimlerimiz, nostaljik kalabalık aile fotoğrafları, ailelerimizin tatillerinden kenarı kıvrılmış manzara ve şehir resimleri… Fotoğraf çekmeyen cep telefonunun bile tükendiği bir zamanda, insan eskiden siyah-beyaz fotoğraflar, fotoğraf çektirmek, bir anı ölümsüzleştirmek ne kadar değerliymiş diye düşünüyor. Sizin de nostaljik aile anılarınız bir kutuda bekliyorsa ve nasıl değerlendirebilirim diye düşünüyorsanız vintage şişeler veya cam kavanozların içinde bu değerli fotoğrafları sergileyebilirsiniz.

TAVANLARI RENKLENDİRMEYİ DENEYİN

Yeni bir eve taşındığımızda ya da evimizin havasını değiştirmek istediğimizde akla ilk duvarları boyatmak gelir ama tavanlar nedense unutulur ya da hiç akla gelmez. Tavanı beyaz bırakmak klasik bir önyargıdır aslında, ezbere beyaz bırakırız tavanlarımızı. Ben de araştırana kadar bilmiyordum tavanlarımızda oynayabileceğimiz renk oyunlarını. Düz beyaz standart tavanlara bakmaktan sıkıldıysanız bir değişiklik yapın, önce en az riskli olan yatak odasıyla işe koyulun. Açık mavi, lavanta ya da sarı gibi renklerle başlayıp renkli tavan olayına yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz. Tavan rengini seçerken odadaki dominant rengi seçip uygulayın ya da detaylarla vurgu yapan rengi tavana yansıtın. Parlak, sedefli ya da lake boyaları da tavanınıza uygulamayı deneyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tavan renkli boyanır mı? Bu örnekler ilham verici!

2022’de herkes elektrik tedarikçisini değiştirebilecek