Hobi köşesi nasıl yapılır

Hobi köşesi nasıl yapılır? Evde hobilerinize yer açın

Son güncelleme:

Hobileriniz için evde yer olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hem işlevsel hem de dekoratif bir hobi köşesi yaratmak için sadece boş bir duvar alanı yeter de artar.

MOODBOARD OLUŞTURUN

Hobi alanınızda ilham kaynağı olabilecek çalışmalarınızı asmak için duvar alanınızı bu şekilde bölümlendirerek notlarınızı ve çalışmalarınızı asabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı hobi-kosesi.jpg

HOBİ KÖŞESİ İÇİN ULAŞILABİLİRLİK EN ÖNEMLİ NOKTA

Hobi köşenizi dekore ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli noktalardan biri ulaşılabilirliktir. Bu sebeple her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun. Pleksi ya da cam malzemeler bu iş için ideal.

RAHAT BİR HOBİ SANDALYENİZ OLSUN

Rahat bir hobi sandalyeniz olması oldukça önemli. Uygun duruş ile uzun saatler üzerinde oturmak için bel yastığı, minder ya da postlarla daha yumuşak ve konforlu bir sandalye yapabilirsiniz.

SAKLAMA KUTULARI

Eğer şeffaf saklama kutuları sizin için dağınık bir görünüm yaratıyor ve bu sebeple transparan olmayan saklama üniteleri kullanıyorsanız kutuların üzerini etiketleyerek de aradıklarınızı kolayca bulabilirsiniz.

ESKİ MOBİLYALARI KİŞİSELLEŞTİRİN

Bir zamanlar çocuğunuzun odasında kitaplık olan ve artık işe yaramayan dolabı boyayıp duvar kağıtları ile kaplayarak kendi hobi alanınızda değerlendirebilirsiniz.

ALAN DARSA FONKSİYONEL MOBİLYALAR ALIN

Dar alana eşya sığdırmak zor olduğu için çalışma masanızı aynı zamanda depolama alanı da olan modellerden seçebilirsiniz.

Sundvik masa Ikea.


Malzemeleri servis edin!: Yemek servisinde kullanılan tepsili sehpaların hobi köşesinde ne kadar işlevsel olabileceğini tahmin bile edemezsiniz. Malzemeleri düzenlemek için mini sepetleri ayırıcı olarak kullanabilirsiniz.

Çoklu gözler: Küçük ebatlı hobi malzemelerini düzenli bir şekilde saklayabilmeniz için küçük gözleri olan dolap ünitelerini kullanabilirsiniz.

Mudo Concept

HOBİ KÖŞESİ İÇİN ASKILAR VE RAFLAR

Askılar ve raflar: Hobi köşesinde duvar alanını etkin şekilde değerlendirmenin en güzel yollarından biri bol miktarda askı, kanca ve raf sistemi kullanmak.

Stil kombinasyonu: Eğer masanızın belli bir stili varsa diğertamamlayıcı aksesuarları da benzer stillerde seçerek daha bütünsel birgörünüm yaratabilirsiniz.

Isıtan yüzeyler: Daha davetkar bir görünüm yaratmak ve basit bir sandalyeye daha sıcak bir görünüm kazandırmak için üzerine post atabilirsiniz.

HOBİ KÖŞESİNİ KAPLAYIN

Kaplayın: Eğer bir odanın içinde küçük bir alanı hobi köşesi olarak düzenliyorsanız, alanı odanın geri kalanından ayırmak için bu bölümü duvar kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

Portatif ve hesaplı: Portatif, hesaplı ama bir o kadar da stil sahibi eşyalarla şık köşeler yaratabilirsiniz.

Desen ekleyin!: Hobi köşenizde kullanacağınız mobilyaları sticker’larla hareketlendirebilirsiniz.

HOBİ ODASINI DÜZENLEYİN

Bir hobi odası ya da köşesinin dekorasyonu nasıl olmalı, düzeni nasıl sağlamalı ya da ne gibi depolama alanlarına ihtiyaç var ?

• Odanızın, uğraştığınız hobiyle az çok ilgili bir dekorasyonu olmalı. Resim yapıyorsanız duvarda tablolar olan sanatsal bir oda, dikiş ile ilgili bir hobiniz varsa kendi diktiğiniz perdeler masa örtülerinin olduğu renkli bir atölye gibi.

• Bir hobi odasının olmazsa olmazları vardır. Çalışma masası, sandalyeler, dolaplar, raflar ve saklama kutuları. Ayrıca kahvenizi yudumlamak için bir dinlenme koltuğu da listeye eklenebilir.

• Çalışma masanızı pencerenizin önüne ya da yakınına koyarak doğal ışık kaynağından yararlanın.

• Kullanacağınız hobi  malzemeleri oldukça renkli olacağı için mobilyaları açık renk tercih edin. Böylelikle odanın genel havası gözü yormaz. Unutmayın odada kullanacağınız renkler sizi rahatlatmalıdır.

• Odanın girişinde biten çalışmaları sergilemek için kendinize bir bölüm ayırmayı ihmal etmeyin.

Hobi köşesi

• Hobilerinizle ilgili biriktirdiğiniz kitap, dergi gibi kaynakları ara sıra gözden geçirmek için küçük bir kitaplığa da ihtiyacınız olabilir.

• Odanızın her köşesini verimli bir şekilde kullanarak araç ve gereçlerinizi uygun depolama alanları ile düzenli tutabilirsiniz. Böylelikle aradığınızı kolaylıkla bularak zamandan  kazanabilirsiniz.

Malzemeler karışıyorsa bunları düzenli tutmanın yolları var. Örneğin renkli kurdeleler, açıldığında birbirine dolaşıyorsa onları delikli bir kap içinden geçirerek çekip kullanabilirsiniz.

• Boyalarınızı renk tonlarına göre dizebilir, fırçaları tersten asarak kolayca kurumasını sağlayabilirsiniz.

Hobi köşesi

• Kumaşlarınızı renklerine, desenlerine göre ayırıp çekmece içine yan yana dizebilir böylelikle aradığınız kumaşı kolaylıkla bulabilirsiniz.

• Kalemleri, makasları, fırçaları, küçük düğme gibi aksesuarları kavanoz içine koyarak birbirinden ayırabilirsiniz.

• Kutuların üstüne içinde bulunan malzemeyi yazmayı ihmal etmeyin.

• En çok kullandığınız eşyalar hep gözünüzün önünde, elinizin altında dursun diye çalışma masanızın bir köşesine bir organizer koyabilirsiniz.

• Oturduğunuz koltuk ya da sandalye, rahat ve konforlu olmalı. Hareketli sandalyeler de malzemelere ulaşım konusunda kolaylık sağlar.

• Yaptığınız işleri, aldığınız siparişleri unutmamak için bir not panosu da hazırlamayı ihmal etmeyin.

Bir hobi odası yapacaksanız…