Pantone 2022 yılının rengini belirledi: Very Peri

Son güncelleme:

Pantone 2022 yılının rengini belirledi. Dünyanın renk otoritesi olarak kabul edilen Pantone, 2022 yılının rengini “Very Peri” olarak seçti. Pantone, bu yıl ilk kez mevcut kataloğunda olmayan, mavinin mor ve kırmızı ile harmanlandığı bir renk yarattı.

2022 YILININ RENGİ BELLİ OLDU

Pantone tarafından “mavinin deniz salyangozu tonu” olarak tanımlanan “Very Peri”, “sakinliği menekşe kırmızısı alt tonla canlandıran bir mavi”. Pantone, bu yıl mevcut renkler arasından bir tonu seçmek yerine ilk kez sıfırdan renk üretmeyi tercih etti.

‘Sakinliğe ilham veren ancak menekşe kırmızısı alt tonla canlandırılan bir mavi’ seçen Pantone, 2022’nin rengini seçmiş oldu.

“YENİ BİR RENK BULMAK GERÇEKTEN ÖNEMLİYDİ”

Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman, “Yeni bir renk bulmak bizim için gerçekten önemliydi. PANTONE 17-3938 Very Peri seçimi, güvenilir ve sevilen mavi renk ailesine yeni bir bakış açısı ve vizyon getiriyor. Very Peri, yaratıcılığı ve yaratıcı ifadeyi cesaretlendiren canlı, neşeli bir tavır ve dinamik bir duruş sergiliyor” dedi.

Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman ise şu ifadeleri kullandı:

“Toplum, rengi kritik bir iletişim biçimi, fikirleri ve duyguları ifade etmenin ve etkilemenin, etkileşim kurmanın ve bağlantı kurmanın bir yolu olarak kabul etmeye devam ediyor. Bu yeni kırmızı-mor tabanlı mavi renk tonunun karmaşıklığı, önümüzde uzanan geniş olasılıkları vurguluyor. Uzun bir izolasyon döneminden çıkarken, Very Peri, günlük yaşam anlayışımızın değiştiği, fiziksel ve dijital yaşamlarımızın daha iç içe geçtiği, içinde yaşadığımız dönüştürücü zamanları temsil ediyor.”

Yılın rengi olarak belirlenen Very Peri, mavinin sabitliğini kırmızının heyecanıyla harmanlayan bir renk. İlk bakışta pastel bir mor olarak tanımlanabilecek Very Peri, Cezayir menekşesi ve mavi arası bir tondan ilham alıyor. Tüm dünya pandemi nedeniyle geçen izolasyon sürecinden sıyrılırken değişen kavramlarımıza ve yaşam standartlarımıza dikkat çekiliyor.

2022’de evlerde renk trendleri neler olacak?

Tasarımcılara göre 2022’de trend olacak 9 salon dekorasyonu