Teflon tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Son güncelleme:

Teflon tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkanır mı? Nasıl temizlenmelidir? Teflon tencere ve tava, doğru şekilde kullanır ve bakımını yapmak için zaman ve çaba harcarsanız aşçı kalitesinde sonuçlar üretebilir. Yanlış temizlik yöntemleri, teflon tencerenizi ya da tavanızı eğebilir veya yapısını bozabilir. Belirli öneriler için her zaman ürününüzün üreticisine danışmanız gerekse de, teflon ürünlerinizden en yüksek performansı ve dayanıklılığı elde etmenize yardımcı olacak bazı genel temizlik kuralları vardır.

TEFLON TENCERE BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Teflon tencere bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bulaşık makinesinin yüksek sıcaklık seviyesi tencerenin yapışmaz yüzeyine zarar verir. Bu nedenle her zaman elde yıkanmalıdır.

TEFLON TAVA BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Teflon tava da bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Yapışmaz yüzeyin zarar görmemesi için, elde yıkamaya uygun bir bulaşık deterjanı ve yumuşak bir süngerle elde yıkamalısınız.

TEFLON TENCERE VE TAVA NASIL TEMİZLENİR?

Yeni teflon tavalarınızı ya da tencerelerinizi ilk kez kullanmadan önce , sıcak sabunlu suyla yıkayın, iyice durulayın ve yumuşak pamuklu veya keten bir havluyla iyice kurulayın. 

İlk günden itibaren yapışmaz performans sağlamak için, yüzeyi herhangi bir tür kızartma yağı ile hafifçe kaplayarak, ısıtarak ve silerek tavayı hazırlamak standart bir uygulama olmuştur. Bazı üreticiler, bu tek seferlik uygulamanın teflon tencere için gerekli olmadığını söylüyor.

Peki teflon tava ve tencereler ne sıklıkla temizlenmelidir? Teflon tencerenizi ve tavanızı her kullanımdan sonra temizleyin. Teflonunuzu temiz tutmak, daha tutarlı ve kaliteli bir performans sağlayacaktır. Yanmış kalıntıların çıkarılması daha da zordur, bu nedenle her seferinde dikkatlice ve iyice yıkayın.

TEFLON TAVA VE TENCERE TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

  • Lif, sünger ya da naylon temizleyici
  • Bulaşık sabunu
  • Sıcak su

TEFLON TEMİZLİĞİ

Yıkamadan önce teflon tencere ya da tava tamamen soğumaya bırakılmalıdır; Sıcak bir tavayı daha soğuk suya daldırmak, onu kalıcı olarak eğebilir ve mahvedebilir.

Tavaları bulaşık makinesine yerleştirmek cazip gelse de, kolaya kaçmayın ve teflon tava ve tencereleri her zaman sıcak, sabunlu suyla yalnızca elde yıkama için üretilmiş bir bulaşık deterjanı kullanarak elde yıkayın.

Standart bir bulaşık makinesinin yüksek ısısı sadece yapışmaz yüzeyleri mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda garantiyi de geçersiz kılar. Yapışmaz yüzeylerde ağartıcı, aşındırıcı temizleyiciler veya diğer kimyasallar gibi sert temizlik maddelerini asla kullanmayın.

Bu tencere ve tavaları kırılganmış gibi kullanmak en iyi seçenek olsa da, inatçı lekeleri bir miktar yağ ve bir bez ya da süngerle temizleyebilirsiniz.

Kalıntılardan kurtulmak için iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. Tüm sabunlu kalıntıların temizlendiğinden emin olmak için iyice durulayın. Her parçayı tamamen kurulayın. Bulaşık bezi veya temiz bir bez kullanın.

Teflon tava ya da tencereyi saklarken de dikkatli olmalısınız. Yüzeyin çizilmemesi için içine temiz bir bez yerleştirebilirsiniz.

Asla bulaşık teli ya da sert fırçalar gibi ürünler kullanmayın. Bu sert malzemeler yüzeyi çizecek ve tencerenizi mahvedecektir.

YAPIŞMAYAN HASSAS TENCERELERDEKİ LEKELER İÇİN DONDURMA YÖNTEMİ

Yapışmayan hassas tencere setlerinizdeki inatçı lekeleri ovalamadan temizlemek için tencereyi en az bir buçuk saat buzlukta bekletin; donduktan sonra kirler daha kolay çıkacaktır.

TEFLON TENCERE NEDİR?

Teflon tencere, yapışmaz özelliğe sahip, sık kullanılan bir mutfak aletidir.  Gıdalarla doğrudan temas halindedir. Bu özelliklere sahip tencere ve tavaların iç yüzey kaplamalarına teflon adı verilir. Teflonun bilimsel adı politetrafloroetilen (PTFE).

TEFLON TAVA NEDİR?

Teflon tava da tencere gibi yapışmaz özelliğe sahip tavadır. İç yüzey kaplaması teflon olan tavalara teflon tava denmektedir.

TEFLON TAVA ZARARLI MI?

Teflon tava ya da teflon tencere zararlı mı? Teflonun zararlı olduğuna dair bir kanıt henüz yoktur.

Teflon kaplı mutfak gereçlerinin insan sağlığına zararı olduğuna ilişkin bir kanıt bulunamamıştır. Yalnızca aşırı ısınmış teflon kaplı tencere dumanına maruz kalanlarda gribe benzeyen belirtiler görülmüştür.

TEFLON TAVA ÇİZİLİRSE NE YAPMALI?

Teflon tava çizilirse sağlığınıza zarar verebilir. Bu nedenle artık kullanmamanız tavsiye edilir. Teflon tava ya da tencerelerinizin çizilmemesi için yukarıda anlatılan saklama koşullarına dikkat etmeli, ürünü asla metal mutfak eşyaları ile kullanmamalısınız. Metal kaşık ya da çatal gibi ürünler kaplamaya saniyeler içinde zarar verebilirler. Bunun yerine ahşap, naylon, plastik, kauçuk veya silikon gibi malzemeleri tercih edin veya yapışmaz yüzeyler için tasarlanmış özel kaplamalı kaplar kullanın.

TEFLON HAKKINDA TÜM DETAYLAR

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki, teflon hakkında tüm detayları anlattı.

Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir. Isıya, kimyevî maddelere, neme, elektrik atlamasına (dielektrik), sürtünmeye dayanıklı olan teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkinden küçüktür. Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticârî adıdır. Teflon, florlanmış etilen polimeri olan bir politetrafloroetilendir.1938’de Du Pont firmasından Roy J. Plunkett tarafından bulunmuş ve 1946’da ticari olarak piyasaya sürülmüştür. Teflon 260 °C üzerindeki sıcaklıklarda bozulmaya başlar; 350 °C civarında tamamen yapısı bozulur. Ateş üzerinde bırakılan boş bir tava bu dereceleri aşabilir ancak tava içinde yanan az miktardaki yağ sağlık açısından daha büyük bir sorun oluşturur.

TEFLONA NEDEN HİÇBİR MADDE YAPIŞMAZ?

Teflon, karbon ve flor atomlarından oluşur. Molekülünün iç kısmında karbon atomları, dış kısmında ise flor atomları bulunur. Bir maddenin başka bir maddeye yapışması için iki madde atomları arasında kimyasal veya elektriksel etkileşimlerin olması gerekir. Teflonu oluşturan flor ve karbon atomları arasındaki bağ o kadar kuvvetli ve elektriksel olarak o kadar dengelidir ki başka maddenin atomları teflondaki flor atomlarıyla etkileşemez. Bu nedenle hiçbir madde teflona yapışmaz.

TEFLON TAVA ÇEŞİTLERİ

Yapılan yemeğin özelliğine göre birçok farklı modelde teflon çeşidi bulunmaktadır. Teflon tava ölçüleri yemek çeşidine göre farlılık gösterir. Pratik bir krep yapmak için özel olarak tasarlanan teflon krep tavası, lezzetli waffle hazırlamak için waffle tavası teflon tava çeşitleri içinde yaygın olarak kullanılanlardır. Waffle ve krep tavası ile ayrıca sabah kahvaltıları için mükemmel omletler hazırlanabilir.Ayrıca börek tavası ocakta börek hazırlamak isteyenler için farklı bir alternatiftir. Çift taraflı olarak tasarlanan balık tavası ile balık kızartırken etrafa balık kokularının yayılmasını önleyebilir ve yağ damlalarının sıçramasını engelleyebilirsiniz.

TEFLON TAVA ÇİZİLİRSE NE OLUR?

Teflon tava yapımı için kullanılan teflon, kimyasal bir maddedir. Teflon tava çizildiğinde teflona ek olarak kullanılan kimyasal maddeler yiyecekler ile birlikte vücuda alınabilir ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Teflon tava ile yemek pişirilirken mutlaka tahta, plastik ya da silikon ürünler kullanılmalıdır.

Çizilen teflon tavalar mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Kullanıma devam edilmesi halinde teflon tava kanser oluşumuna neden olan Aspestios adlı bir bakterinin vücuda girişini sağlayarak akciğer kanserine sebep olabilir.

TEFLONUN ZARARLARI

Teflonun zararları ile ilgili en çok dikkat çeken durum tiroid bezinin işleyişini bozması. Yapışmayı önleyen madde troid bezinin işlevini bozuyor. Özellikle çizik tavaların tencerelerin kullanımıyla bu risk daha çok artıyor. Eğer kullanma talimatına uyulursa bu risk ortadan kalkıyor. Ama tabi bununla bitmiyor. Teflon üründe  pişirilen yemeklerin sıcaklığı ve teflonun boş olarak ısıtılması da risk taşıyor. Yapılan araştırmalara göre teflon yüksek ateşte uzun süre boş olarak ısıtıldığında 260 °C ‘yi geçerse zararlı gazlar yaymaktadır ve bu gazların sağlık üzerinde tehlikeli etkileri mevcuttur. Dolayısıyla teflon kullanırken kesinlikle boş teflonu ateşe koymamalı, içi dolu olduğunda da orta ateşten yukarısı tercih edilmemeli.

TEFLON TAVA TEMİZLİĞİ VE KULLANIMI

Çizilmelere ve yüksek ısıya dayanıklı iç taban tasarımları ile uzun süre dayanıklılığını koruyan teflon tavalar, ısıyı yalıtan kulp tasarımları ile de pişirme işlemini daha güvenli bir hale getirir. Isıyı eşit dağıtan kalın taban tasarımına sahip olan teflon tavalar hem pişirme süresini kısaltarak enerji tasarrufu sağlar hem de yemeklerin daha lezzetli olmalarına katkıda bulunur.

Teflon tava kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Teflon tava ocağın üstünde, içinde malzeme olmaksızın direkt ateşe maruz bırakılırsa zararlı toksin maddeler oluşabilir. Teflon tava ocağa mutlaka yağı ile birlikte konulmalıdır. Teflon tavalarda pişirme spreyi kullanımı önerilmemektedir. Pişirme spreyleri zamanla tavanın yüzeyine yapışarak çıkarılması imkânsız hale gelir. Bu tarz ürünler yerine teflon tavalarda tereyağı ya da zeytinyağı kullanılması önerilmektedir.

Her ne kadar teflon tava bulaşık makinesinde yıkanmaya uygundur ibaresi ile satılsa da, yüksek basınca sahip su tavayı çizebilir. Teflon tavanızın daha uzun ömürlü olması için elde yıkamanız daha uygundur. Teflon tavalar yüksek ısı ile kullanılmamalıdır. Ayrıca teflon tava temizliğinde tel ve metal gereçler kullanılması tavanın yüzeyini çizebilir.

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?