Evde siz fark etmeden sağlığınızı etkileyen 3 şey ve çözümü

Evinizdeki bazı sıradan şeylerin sağlığınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Ev güvenli bir alan olsa da, düzgün bir şekilde temizlenmezse sizi hasta edebilecek maddelerle dolu bir alan haline gelebilir.

Endişelenecek çok şey varken, küçük şeyleri gözden kaçırmak kolay olabilir ama bu küçük şeyler bile vücudunuz üzerinde etkili olabilir. Bir ev hizmeti markaları ağı olan Neighbourly’nin başkanı ve CEO’su Mike Bidwell, ”İnsanlar sağlıklı kalmak için eski moda temizliğe gerçekten daha fazla dikkat etmelidir” diyor.

İşte evinizdeki kolayca görünmeyen veya daha yakından bakılması gereken ve bağışıklık sisteminizi etkileyebilecek bazı şeyler.

EVİNİZDE SİZİ HASTA EDEBİLECEK 3 ŞEY

  1. Temizlenmemiş hava filtreleri
  2. Küfler
  3. Mikroplar (Özellikle banyolarda veya mutfaklarda)

TEMİZLENMEMİŞ HAVA FİLTRELERİ

klima bakımı

Bidwell, “Hava filtrelerinizi yeterince sık değiştirmiyorsanız, muhtemelen evdeki hava kalitenizi düşürür” diyor.

Temizlenmemiş bir hava filtresi alerjileri tetikleyebilir ve evinizde daha az havalandırma sunarak solunum yolu virüslerine karşı korumanızı azaltır, diye ekliyor.

Bidwell, ”Özellikle grip mevsiminde ve etrafta dolaşan diğer solunum yolu virüsleri yaygınken, bir ev sahibinin yapabileceği en basit şey, iyi iç mekan hava kalitesini korumaktır” diyor Bidwell.

Daha sıcak aylarda bile, filtrelerde biriken toz, alerji belirtilerinizi kötüleştirebilir çünkü polen ve küf, ünitenin içine çekilebilir ve evin her yerine yeniden dağıtılabilir, diyor.

Bidwell, bu sonuçları önlemek için hava filtrenizi en az üç ayda bir değiştirmenizi öneriyor. Evcil hayvanınız varsa veya alerjiyle mücadele ediyorsanız, filtreleri 60 günde bir değiştirmelisiniz.

KÜF MARUZİYETİ

Louis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi İnvaziv Mikoz Kliniği direktörü ve tıp profesörü Dr. Andrej Spec’e göre küf, evlerde o kadar büyük bir endişe kaynağı değil çünkü dışarıda daha yaygın. Aslında küf, insanların işgal ettiği her alanda; Spec, zararın ev içinde büyük dozlarda yattığını söylüyor.

“Bazı insanların evlerinde çok yüksek düzeyde küf olabilir. En yaygın olarak göreceğiniz şey, alerjilerin ve astımın kötüleşmesidir” diyor Spec. Bu, alerjiye ve astıma zaten yatkın olan kişilerde daha sık görülür, diye ekliyor.

Bidwell’e göre, evde görebileceğiniz küflerin yaşadığı yaygın yerler şunlardır:

  • Fayansın banyodaki küvetle buluştuğu yer
  • Aletlerin etrafında veya içinde, özellikle önden yüklemeli çamaşır makinelerinde
  • Lavabo altı, özellikle mutfak lavabosu altındaki dolaplar
  • Lavabonun yanında veya altında bulunan banyo dolapları

Bidwell, bir sprey şişesinde çamaşır suyu ve su solüsyonu kullanarak, lastik eldivenler ve göz koruması takarak sert, gözeneksiz yüzeylerdeki küfü temizleyebileceğinizi söylüyor. “İyice doyurun ve bir ila iki saat bekletin” diyor.

Her 225 ml ağartıcıyı bir galon suyla seyrelttiğinizden emin olmanız önemlidir, diye tavsiye ediyor.

Bidwell, kuru duvar ve yalıtım da dahil olmak üzere üzerlerinde küf bulunan yumuşak yüzeylerin atılması gerektiğini ekliyor. Ve Spec, ahşap yüzeylerde çamaşır suyu kullanılmamasını şiddetle tavsiye ediyor; bunun yerine bu yerlerde küf oluşumunu durdurmak için sirke kullanılmasını da öneriyor.

Evinizdeki küfü temizlemek, kapsamınızı aşıyorsa veya küf çok uzağa yayılmışsa, her iki uzman da işi halletmesi için bir profesyonel tutmanızı öneriyor.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

SERT YÜZEYLERDEKİ MİKROPLAR

Grip mevsiminde Bidwell, evinizdeki sert yüzeyleri daha sık silmenizi öneriyor. Buna kapı kolları, ışık anahtarları, kulplar, klavyeler, tuvaletler ve uzaktan kumandalar dahil.

“Bu arada, bu [ürünlerin] temizlenmesi için birkaç dakikaya ihtiyaç var. Üzerine püskürtüp hemen kurutamazsınız” diyor.

Ayrıca, özellikle okulda eve virüs getirebilecek çocuklarınız varsa, mikropların çoğunun birikme eğiliminde olduğu mutfak ve banyo gibi odalara daha yakından dikkat etmelisiniz, diye ekliyor.

Bidwell, “Ara sıra dolaşıp bu tür şeyleri kontrol etmek iyi bir şey,” diyor.

İlginizi çekebilir: Doğru hava temizleyici nasıl seçilir?

Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri

Evin havası nasıl temizlenir? 11 adımda hava tazelensin