Evdeki rutubet ve küf kokusunu yok etmenin yolları

Evdeki rutubet ve küf kokusunu yok etmenin yolları

Evdeki rutubet ve küf kokusunu yok etmenin yolları nelerdir? Evde küf ve rutubet kokuları oldukça belirgin şekilde kendini hissettirir. Bodrum katlarından, duvarlardan, bozuk yiyeceklerden, çamaşırlardan ya da duş kabinlerinden küf ve rutubet kokusu alabilirsiniz.

Neyse ki, elinizdeki malzemelerle temizlik yaparak daha fazla rutubet ve küf oluşmasının önüne geçebilir, kokuları yok edebilirsiniz.

RUTUBET VE KÜF KOKUSU NASIL OLUŞUR?

Küf kokuları küf sporlarının büyümesinden kaynaklanır. Küf sporları her yerde bulunur ve nem ya da yiyecek içeren ortamlara girdiklerinde çoğalmaya ve burunlarımızın algılayabileceği gazları yaymaya başlarlar.

Ne yazık ki, küf sporları hızla büyür ve koku oluşturmak için çok büyük bir koloni gerekmez. Küf (bir yüzey üzerinde düz görünen mantarlar) veya rutubet (yayılmış ve genellikle bulanık görünen mantarlar) gördüğünüz küçük alanlar derhal temizlenmeli ve sık aralıklarla tekrar oluşmaması için kontrol edilmelidir.

Bu sorunun bulunduğu bölge çok büyükse, profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Kumaşlarda ya da duvarda bulunan küçük küf ya da rutubet kolonileri için yapmanız gerekenleri anlatalım…

KÜF KOKUSUNUN KAYNAĞINI BULUN

banyo küf rutubet

Biraz göz atmanın ve etrafı koklamanın zamanı geldi. Küf kokusunun kaynağını belirleyene kadar ondan asla kurtulamayacaksınız ve bulana kadar durum daha da kötüleşebilir. Aramanıza banyo gibi genellikle sıcak ve nemli olan herhangi bir yerden başlayın. Duşta, duş perdesinde küf ya da rutubet oluşumunu ve lavabo, küvet ve tuvalet çevresinde sızıntı olup olmadığını kontrol edin.

İlginizi çekebilir: Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!

Mutfakta, lavabo ve bulaşık makinesi çevresinde sızıntı olup olmadığına bakın. Buzdolabının, kahve makinesinin ve çaydanlık gibi su kullanan küçük cihazların altını ve içini kontrol edin . Tek kullanımlık çöp torbası astarının altında da küf oluşabileceğinden, çöp kutusunu da kontrol ettiğinizden emin olun.

Yatak odası ve yaşam alanlarında, sızıntı olup olmadığını görmek için pencere contalarına ve sızıntı yapabilecek saksı bitkilerinin altına bakın. Nemli ayakkabıların veya giysilerin saklanmasından kaynaklanan küflenmeye yönelik de dolapları kontrol edin .

Pencereler, su ısıtıcıları ve havalandırma delikleri etrafındaki nemli alanları kontrol etmek için varsa çatı katına, bodrum katına ve garaja girmeyi de unutmayın.

Çamaşır makinesi etrafında da küf/rutubet olabilir. Kapaklarının etrafında sızıntı olup olmadığını inceleyin. Kurutma makineniz varsa havalandırmanızın temiz olduğundan ve nemi içeride hapsetmemesi için iyi bir hava akışı sağladığından emin olun.

Çamaşır sepetinizi de koklamayı unutmayın. Nemli havlular yığın halinde beklerse, orada da küf oluşabilir.

SIZINTI OLAN YERLERİ ONARIN

Küf kokularını kontrol altına almak için bulduğunuz sızıntıları onarın. Bunu yapmazsanız, kokular kontrol edilemez. Aşırı nemli alanlarda havalandırma fanları kurun, nemli toprağın üzerine nem bariyerleri yerleştirin veya su akışını evin dışına yönlendirin.

KÜF VE RUTUBET NASIL TEMİZLENİR YA DA YOK EDİLİR?

Evdeki rutubet ve küf kokusunu yok etmenin yolları

Küf gördüğünüzde, soruna neden olan kaynaktan kurtulun. Seramik karo ve harç, çimento duvarlar ve yıkanabilir kumaşlar gibi yüzeylerde küfü öldürmede oldukça etkili olduğu için seyreltilmiş klorlu ağartıcı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bölgeye damıtılmış beyaz sirke püskürterek daha doğal bir yaklaşım da deneyebilirsiniz. Sirkeyi bir saat kadar bekletin izin verin ve ardından küfü kabartma tozuna batırılmış bir sünger veya mikrofiber bezle ovalayın.

Küflenen yıkanabilir kumaşlar, kumaşa uygun en sıcak su, güçlü bir çamaşır deterjanı ve beyaz kumaşlar için klorlu ağartıcı ile temizlenmelidir. Küflü ayakkabılar ve yalnızca kuru temizleme yapılan giysiler için temizleme yönergelerini izleyin.

HAVA SİRKÜLASYONUNU ARTTIRIN

Görünür bir küf belirtisi bulsanız da bulmasanız da, küf kokusu evdeki hava sirkülasyonunu artırmanız gerektiğinin sinyallerini verir. Pencereleri ve kapıları açın, varsa tavan ve çatı vantilatörlerini açın veya her odaya sirkülasyon fanları ekleyin.

DERİN TEMİZLİK YAPIN

dolap küf rutubet

İster kendiniz yapın, ister profesyonel yardım alın, evde derinlemesine bir temizlik yaparak halı ve döşemeleri temizleyin. Kumaşların çabuk kuruması için kuru ve havadar bir günde işlemleri gerçekleştirdiğinizden emin olun.

Kağıt ve kitap yığınları nemi hapsedebilir ve küf kokusuna neden olabilir. Odadan odaya geçerken, her yüzeyi temizleyin ve tozunu alın ve mümkün olduğunca fazla dağınıklığı atın.

Dolap gibi kapalı alanlara, kokuları emmeye yardımcı olması için bir kase kuru kabartma tozu, kahve telvesi veya kedi kumu da koyabilirsiniz. Bu ürünleri sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

İlginizi çekebilir: Nem böceği nasıl yok edilir? Gümüş böceği için doğal çözüm

Küften kurtulduktan sonra baharatları veya narenciye kabuklarını kaynatarak, mum yakarak, tütsü, uçucu yağlar veya oda spreyleri kullanarak daha hoş bir koku ekleyebilirsiniz.

Küf kokularının geri gelmesini önlemek için, temizlik ve onarım işlerinde dikkatli olun, yüzeyleri kuru tutun, iyi havalandırma ve hava sirkülasyonu sağlayın ve herhangi bir küf oluşumu belirtisi olup olmadığını sık sık kontrol edin.

Saksı toprağında beyaz küf neden olur? Çözümü basit

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!