AŞKAŞK LOLLOL AMAN TANRIMAMAN TANRIM

Kötü lavabo kokusu nasıl giderilir? İşte 5 kolay çözüm

kötü lavabo kokusu

Kötü lavabo kokusu herkesi rahatsız eder. Temiz, pırıl pırıl mutfağınız var ancak bu güzel görüntünün altından, kötü bir koku yayılıyor. Başlangıçta sebebin çöp olduğunu düşünüyorsunuz ancak çöpleri evinizden uzaklaştırsanız da koku uzaklaşmıyor. Bu koku lavabonuzdan, çürümüş yiyecek kalıntılarından geliyor olabilir.

KÖTÜ LAVABO KOKUSUNUN NEDENLERİ NELERDİR? *

Mutfak lavabosu evin en kirli yerlerinden biridir. Yiyecek parçaları lavabo borusuna sıkışır ve hoş olmayan bir kokunun yükselmesine neden olur.

Bu konunun nedeni çürümüş yumurta, küflenmiş yemek artıkları, yağ birikintisi olabilir.

Lavabodaki bu kötü kokuyla mücadele etmenin birkaç yolu vardır. Mutfağınızın daha temiz ve taze kokmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç ipucu var.

1- İLK ADIM: KAYNAR SU *

Bazen lavabonun ihtiyacı olan sadece sıcak bir sudur. Sıkışmış ve çürümeye başlamış yiyecek kalıntılarını temizlemek için, lavaboya küçük bir kap kaynar su dökün. Su ne kadar sıcak olursa, lavabonun giderindeki bakterileri o kadar kolay temizler. Bu lavabo kokusu ile en kolay mücadeledir. Haftada bir kez yapmanız yeterlidir.

2- KARBONAT *

Bir kutu karbonat buzdolabında ilk günkü tazeliğini koruyarak saklanabilir. Bir şişe soda da aynı şekilde temizlikte yardımcı olabilir.

Karbonat lavabonuzdaki korkunç kokuları kolayca emer. Yapmanız gereken bir fincan karbonatı lavaboya dökün ardından kaynar suyla yıkayın. Karbonat sinir bozucu kokuları da beraberinde götürecektir.

Kötü lavabo kokusu nasıl giderilir? İşte 5 kolay çözüm

3- TURUNÇGİLLERİN KABUKLARI *

Çöp imha teknolojisine sahip bir lavabonuz varsa turunçgiller kötü kokular ile mücadele için yardımınıza hazır. Turunçgiller ( Portakal, mandalina, greyfurt gibi) kabukları ile kökü kokuları yok edebilir. Portakal ya da limon kabuklarını lavaboya doldurun ve musluğu açın. Çöp imha anahtarını çevirin ve daha iyi kokulu lavabonuz karşınızda…

4- BEYAZ SİRKE *

İster yemekte ister temizlikte kullanın beyaz sirke evde mutlaka bulunması gereken ürünlerden biri. Beyaz sirke hafif asidik ve doğal bir temizlik maddesidir. Lavabonuza döktüğünüz beyaz sirke, kötü kokuya neden olan her şeyi temizlerken, daha taze bir koku bırakacaktır.

5- KARBONAT VE SİRKE KARIŞIMI *

Çocukken hiç kabartma tozu ve sirkeyi karıştırarak mini bir volkanik dağ oluşturma deneyini yaptınız mı? Bu iki ürün etkileşime girdiğinde kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Bu reaksiyon mutfak lavabosunda da harikalar yaratabilir.

Kötü lavabo kokusu için, yaklaşık yarım bardak karbonatı lavaboya dökün ve beyaz sirke ile ovalayın. 20 dakika bekletin ve sıcak suyla yıkayın.

Gider borularını nasıl temizliyorsunuz?

Lavabo tıkanması nasıl açılır? Tesisatçı çağırmadan lavabo açma yolları

Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lobelya-çiçeği-bakımı

Lobelya çiçeği bakımı, özellikleri, çiçek açtırma yöntemi

ekinezya-kirpi-otu

Ekinezya (Kirpi otu) nedir? Nasıl yetiştirilir?