Evde fare olduğunun 5 işareti: Bu işaretler varsa istila altında olabilirsiniz!

Evde fare olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Evde fare olduğuna dair bu 5 işaret, evinizin istila altında olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. İşte adım adım evde fare olduğunu anlama yolları…

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evdeki farelerden nasıl kurtuluruz? Fare yakalama yolları

EVDEKİ FARELERİN SAYISI NASIL ANLAŞILIR?

Bazı işaretler, bir evdeki fare popülasyonunun büyüklüğünü gösterebilir. Kemirgenler geceleri görülüyor ancak gün içinde görülmüyorsa, popülasyon muhtemelen fazla artmamıştır ve tuzaklar ya da yemlerle kontrol altına alınabilir. Gün içinde herhangi bir kemirgen, çok sayıda taze dışkı veya yeni kemirme izleri görüyorsanız, büyük olasılıkla popülasyon oldukça büyümüştür ve profesyonel hizmet gerektirebilir.

EVDE FARE OLDUĞUNUN İŞARETLERİ

Evinizde halihazırda veya geçmişte bir kemirgen istilası olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak bu işaretleri arayın.

EVDE FARE DELİKLERİ GÖRÜYORSANIZ…

Dışkıların aksine, yeni kemirme izleri daha açık renkte olacaktır ve zaman geçtikçe koyulaşacaktır. Bunlar genellikle gıda ambalajında ​​veya evin duvarlarında bulunabilir.

EVDE FARE DIŞKILARI GÖRÜYORSANIZ…

Taze dışkılar koyu renkli ve nemlidir. Dışkılar bekledikçe kurur, eskimeye başlar ve griye dönüşür. Bunlara temas ettiğinizde kolayca parçalanır. Dışkılar büyük olasılıkla yiyecek paketlerinin yakınında, çekmecelerde veya dolaplarda, lavaboların altında ve gizli alanlarda bulunur. Kemirgenlerin yuva yaptıkları veya beslendikleri alanda en fazla dışkı bulabilirsiniz. Bu sayede hala aktif (veya yeni) bir istila olup olmadığını belirlemek için yeni bulunan dışkıların etrafındaki alanı inceleyin.

KÖTÜ KOKULAR ALIYORSANIZ…

Kediler ve köpekler (hatta evcil bir hamster), kemirgenlerin bulunduğu alanlarda bir şeyler arıyor gibi görünebilir ve heyecanlanabilir. Bu, kemirgenlerin kokusunun bir sonucudur ve büyük olasılıkla kemirgenler yakın zamanda eve girdiklerinde meydana gelir. Evcil hayvanınızın daha önce hiç ilgisinin olmadığı bir alanda bir şeyler aradığını görürseniz, bir el feneri alın ve fareleri arayın. Fare sayısı fazlaysa sürekli tuhaf bir bayat koku da alabilirsiniz.

İZLER VARSA…

Kemirgenler şu anda evinizin içinde veya çevresinde aktif durumdaysa, lekeler, ayak izleri, idrar lekeleri veya pislikler görebilirsiniz. Bir bölgenin kemirgenler tarafından sıkça ziyaret edildiğinden şüpheleniyorsanız, oraya çok ince bir tabaka un veya bebek pudrası koymayı deneyin. Kemirgenler aktifse, izlerini görebilirsiniz.

FARE YUVASI BULURSANIZ…

Kemirgenler yuvalarını yapmak için parçalanmış kağıt, kumaş veya kuru bitki gibi malzemeler kullanır. Böyle bir yuva ve mevcut varlığın diğer belirtilerinden herhangi birine (taze dışkı, kemirme, koku veya izler) rastlarsanız, muhtemelen evinizde fare istilası vardır.

BAHÇEDE FARE OLDUĞUNU ANLAMA YOLLARI

Fareler, hem yiyecek toplamak hem de yuva yapmak için çöp, organik atık vb. yığınları sever. Bunlar evin veya bahçenizin yakınında bulunuyorsa, fare belirtileri konusunda incelemelisiniz. Yukarıda anlattığımız gibi fare dışkısı, kırpılmış kumaş ya da kağıtlar ve bunun gibi diğer izleri kontrol edin. Fare işaretleri yoksa, muhtemelen evinize de gelmiyordur. Ancak bu tür yığınlarınız varsa, bunları ortadan kaldırmak evinizin farelere karşı korunmasına yardımcı olabilir ve gelecekteki kemirgen sorunlarını önleyebilir.

Fotoğraflar: The Spruce / Adrienne Legault

Evdeki farelerden nasıl kurtuluruz? Fare yakalama yolları

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

Evde güve neden olur? Güvelerden nasıl kurtulabilirim?

Evinizi koronavirüsten temizlemenin 5 yolu ve temizlenecek eşyalar