Evdeki fareden nasıl kurtuluruz? Fare yakalama yolları

Son güncelleme:

Evdeki fareden nasıl kurtuluruz?, evde fare nasıl yakalanır? soruları evi fare istilasına uğramış olanların merak ettiği başlıca sorulardan biri. Ne yazık ki, büyük bir istila olana kadar fareleri fark edemeyebilirsiniz ve farelerden kurtulmak daha zor hale gelebilir. Evinizde fare olduğundan şüpheleniyorsanız “Evde fare olduğunun 5 işareti: Bu işaretler varsa istila altında olabilirsiniz!” yazımızı inceleyerek fare istilasını tespit edebilirsiniz.

Evdeki kemirgenler büyük hasara neden olabilir , yiyecekleri kirletebilir ve hastalık taşıyabilir. Neyse ki, tuzaklar (hem açık hem de kapalı fare kapanları dahil) ve yemler gibi en iyi iki yolla farelerden kurtulmanın yolları vardır.

EVDE FARE VAR NASIL KURTULABİLİRİM?

Evde farelerden kurtulmak için tuzaklar en iyi seçeneklerdir. Farelerden kurtulmanın kolay ve ucuz bir yoludur. Yemlenmiş veya yemlenmemiş tüm tuzaklar düzenli olarak kontrol edilmelidir, çünkü ölü veya ölmekte olan bir fare veya bozulabilecek bir yem ikincil böcekleri çekebilir ve bir istilaya neden olabilir. 

Tuzaklar, özellikle tavan araları, bodrum katları ve yiyecek kaynaklarının yakınında, fare işaretlerinin görüldüğü yerlere ve gizli alanlara kurulmalıdır. Tuzakları çocukların veya evcil hayvanların ulaşabileceği yerlerden uzak tutmaya her zaman özen gösterin.

CANLI TUZAKLAR

Evdeki farelerden nasıl kurtuluruz

Canlı tuzaklar, farelerin içgüdüsel olarak araştırma yapma ve deliklere girme eğilimine yönelik hazırlanmıştır. Bu tuzaklarda fare içeri girebilir ancak dışarı çıkamaz. Bu genellikle dokunma ile tetiklenen bir mekanizma ile çalışır. Fare deliğe girdiğinde, mekanizma onu yakalar. Bu tuzaklar düzenli olarak incelenmeli ve boşaltılmalıdır. Fareyi yakaladıktan sonra eve veya binaya tekrar girmeyeceği veya başkalarına zarar vermeyeceği bir yerde serbest bırakmalısınız.

FARE KAPANLARI

fare tuzağı

Fare büyüklüğündeki tahta veya plastik tuzaklar, fareleri yakalamanın en etkili ve en ucuz yollarından biridir. Tuzak alırken boyutuna dikkat etmelisiniz. Küçük fare tuzaklarının fareyi öldürmesi veya tutması pek olası değildir ve bunun yerine fareyi insanlık dışı bir şekilde yaralayabilir.

FARE TUTUCU YAPIŞKAN BANTLAR

fare yapışkanı

Yapışkan bantlar fare yakalama konusunda genellikle çok etkili değildir, çünkü büyük fareler bazen yapışkandan kurtulabilir veya sadece bir veya iki ayakla yakalandıklarında tuzağı gövdesine yapışmış halde sürükleyebilirler.

FARE YEMLERİ

Tuzak kullanmak yerine yem ile farelerden kurtulmanız mümkün. Kuru evcil hayvan yemi, fareler için çok çekici bir yem olabilir ya da fındık, kuru meyve ve kuru et gibi yiyecekleri de kullanabilirsiniz. Bu yiyeceklerle tuzağa çekebilirsiniz. Fareler için, fıstık ezmesi ve peynir gibi yumuşak yemler her zaman etkili değildir, çünkü fare bazen tuzağı etkilemeden yemi alabilir.

FARE İLAÇLARI

Evdeki farelerden nasıl kurtuluruz

Evdeki farelerden nasıl kurtuluruz? sorusunun son yanıtı ise fare ilaçları. Fare ilaçları, farelerin öldürülmesi için üretilmiş zehirli pestisitlerdir.

DİKKAT: Tüm tuzakların, çocukların veya evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yere yerleştirilmesi ve kazara temasa karşı korunması önemlidir.

Evde fare olduğunun 5 işareti: Bu işaretler varsa istila altında olabilirsiniz!