endüstriyel-vintage stil

Endüstriyel vintage stilinde maskulen ve mekanik bir arada

Son güncelleme:

Eğer evinizde maskulen, mekanik, vintage ve aynı zamanda renkli objeleri bulundurmak istiyorsanız, endüstriyel vintage dünyasına göz atın.

ENDÜSTRİYEL VINTAGE STİL NEDİR?

Yüzünü geçmişe dönerken şehir yaşamının işlevsel ve pratik tavırlarını da hayatından çıkarmak istemeyenleri hedefleyen endüstriyel vintage stili, ham ahşapla metalleri bir arada kullanarak net hatlarıyla yaşam alanlarına uyum sağlıyor.

READY MADE’E FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI: ENDÜSTRİYEL VINTAGE

Geçmişi XX. yüzyıla dayanan ready made stili, alışılagelmiş objelerin dışında farklı bir yaşam tarzı sunuyor. Metalin el işçiliğiyle günümüze uyarlandığı ve maskulen bir yapının baskın olduğu bu tarzla dekore edilen mekanlar, hangar, loft ve eski bir fabrika ortamını yansıtıyor. Ready made fikrine endüstriyel vintage stili başka bir bakışı açısı getiriyor.

READY MADE VE VINTAGE ENDÜSTRİYEL İLİŞKİSİ

“İstanbul’un Cihangir, Galata gibi semtlerinde revaçta olan binanın dokusuna dokunmadan, küçük çapta yapılan renovasyonlara uygun iki tarz ready-made ve endüstriyel vintage ürünler.

Yeni yaşam tarzımız olan loftlarda da kullanmaya doyamadığımız objelerin ait olduğu iki stil bunlar. Mekanlarda maskulen ve mekanik bir dokunuş istediğimizde en güzel etkiyi; endüstriyel, metal, pürüzlü, eski görünümlü objelerin bir arada kullanılması ile elde edebiliyoruz. Bu sert ve keskin hatlı ürünlere duvarlarda tuğla, zeminde ahşap ile sıcaklık katabiliriz. Ayrıca mobilyada kürk ve deri kullanarak da sıcaklığı pekiştirebiliriz.” –Mimar Gül Bozantı.

TEKRAR FONKSİYON KAZANAN ÜRÜNLER

Ready made tasarımlar, görevini tamamladıktan sonra yeni bir bağlamda farklı bir amaç uğruna tekrar hayat buluyor ve başka bir fonksiyon kazanıyor. Bu yüzden de ekolojik ve ekonomik boyutlarıyla tercih ediliyor.

Tasarım dünyasının ihtiyaç fazlası üretimine ve aşırı tüketimine kendi çapında bir karşı duruş sergileyen ready made tasarımlar, tıpkı endüstriyel vintage ürünler gibi kullanıcılara alternatif seçenekler sunuyor.

House Doctor

ENDÜSTRİYEL VİNTAGE STİLİ EVE NASIL TAŞIRIZ?

Geçmişe sevdalı vintage stilinin loftlardaki atmosferini andıran yeni nesil endüstriyel vintage stilinde brüt beton görünümleri, eskitme ve soğuk metal dokular ön planda. Stile karakterini veren loft ve hangar dokusu yüksek tavanlı, ham beton yapılar ve ikinci el, yıpranmış görünümlü, patchwork mobilyalar.

Endüstriyel tarzdaki metal aydınlatmalar da bu stilin tamamlayıcı aksesuarları arasında. Bu anlayışı yaşam alanlarınıza yansıtmak için kahverengi, bej, gri, kum beji ve antrasit gibi renklere yer açmalısınız.

Ikea
Maskulen ve metal ağırlıklı dekorasyon tarzını temsil eden bu stil, endüstriyel objelerin vintage ürünlerle bir arada kullanıldığında yarattığı uyumla ortaya çıkmış.
Ochre

Endüstriyel stil ve sıcak yüzü

https://www.evimdergisi.com.tr/endustriyel-stil-ve-sicak-yuzu/

California tarzı eklektik dekorasyon stiliyle ilgili bilmeniz gereken her şey