Elektrikli süpürgenizi değiştirme zamanının geldiğini gösteren 5 işaret

Elektrikli süpürgeler , evlerdeki en önemli araçlardan biridir. Evlerimizi temiz ve düzenli tutmamıza yardımcı olurlar, ancak tüm makineler gibi onlar da sonunda yıpranır ve değiştirilmeleri gerekir. Evinizin temiz ve tozsuz kalmasını sağlamak istiyorsanız, elektrikli süpürgenizin ne zaman değiştirileceğini bilmek önemlidir.

Birinci sınıf markalar dışında çoğu elektrikli süpürgenin kullanım ömrü yaklaşık dört ila altı yıldır. Dört yıl sonra tüm makinelerin değiştirilmesi gerekmeyecek olsa da, yeni bir makineye yatırım yapmayı ne zaman düşünmeniz gerekebileceğinin iyi bir göstergesidir. Aşağıdaki sorunlardan herhangi birini fark ediyorsanız, değişim zamanı gelmiştir. İşte elektrikli süpürgenizi değiştirme zamanının geldiğine dair beş işaret.

EMİŞ GÜCÜ DÜŞÜYOR

Elektrikli süpürgenizi değiştirme zamanının geldiğini gösteren 5 işaret

İyi çalışır durumda bir elektrikli süpürge, mükemmel emiş gücüne sahip olmalı ve evinizin etrafındaki günlük toz ve kalıntıları kolaylıkla temizleyebilmelidir. Süpürgenizin emiş gücünü kaybetmeye başladığını fark ederseniz, bu, değiştirilmesi gerektiğinin bir işareti olabilir.

Living Pristine’de temizlik uzmanı olan Beatrice Flores, “Kiri temizlemek için elektrikli süpürgeyi alanlarda birkaç kez ileri geri ittiğinizi fark ederseniz, bu, mevcut modelinizin yeterince güçlü olmadığı ve bir yükseltme zamanı geldiği anlamına gelir” diyor.

Ancak makinenizden tamamen vazgeçmeden önce hortumlarda tıkanıklık olmadığından ve filtrelerin temiz olduğundan emin olmanızda fayda var. Bu olası sorunları ortadan kaldırabiliyorsanız ve elektrikli süpürgeniz hala emiş sorunu yaşıyorsa, kesinlikle yeni bir tane almanın zamanı gelmiştir.

GARİP KOKUYOR

Elektrikli süpürgenizin kullanımdayken yanık kokusu yaydığını fark ederseniz, hemen kapatın ve fişini çekin. Yanık kokusu, küçük sorunlardan ciddi sorunlara kadar birkaç farklı şeyin işareti olabilir. Her iki durumda da, güvenliği elden bırakmamak ve sorunu hemen çözmek en iyisidir. Bazen kirli veya tıkalı bir filtre hafif bir yanık kokusuna neden olabilir. Filtrenin temizlenmesi veya değiştirilmesi, bu sorunu çözmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

Yanık kokusu ayrıca vakum kayışınızın sıkıştığının veya kırıldığının ve motor tarafından aşırı ısındığının bir işareti olabilir. İp veya halı lifi gibi kayışın hareket etmesini engelleyen bir şey olup olmadığını kontrol edin ve vakum kayışını serbest bırakmak için çıkarın. Daha ciddi bir olasılık, motorunuzun hasar görmüş olması ve aşırı ısınma ve yangına neden olma riski taşımasıdır. Vakum motorları sabitlenebilse de, özellikle eski bir modelse,  vakumu tamamen değiştirmek genellikle daha ucuz ve daha kolaydır .

GÜRÜLTÜLÜ ÇALIŞIYOR

Elektrikli süpürgelerin çoğu en azından biraz gürültülüdür. Ancak elektrikli süpürgeniz kullanım sırasında normalden daha yüksek veya garip sesler çıkarıyorsa, bu, ömrünün sonuna yaklaştığının bir işareti olabilir.

JP Ticari Temizlik Hizmetleri’nden Scot Masterson, “Elektrik süpürgenizden yüksek veya olağandışı sesler geliyorsa, bu, motorun veya diğer dahili bileşenlerin aşındığının ve değiştirme zamanının geldiğinin bir işareti olabilir” diyor .

Bazen, makinenizden gelen garip sesler hortumlara, fırçalara veya filtreye bir şeyin sıkışmasından kaynaklanabilir veya kir toplama haznesinin boşaltılması gerektiğinin bir işareti olabilir. Bununla birlikte, bu diğer olası sorunları ortadan kaldırdıktan sonra bile sesler devam ederse, o zaman muhtemelen yeni bir elektrik süpürgesi aramaya başlamanın zamanı gelmiştir. 

YEDEK PARÇA BULMAK ZOR

Özellikle sahip olduğunuz model artık satılmıyorsa, eski cihazlarımıza bağlanmak ve sorunlar ortaya çıktığında onları değiştirmek yerine onarmak istemek kolaydır. Ancak, elektrikli süpürgeniz için yedek parça bulmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen yeni bir tane almanın zamanı gelmiştir, diyor Masterson. 

SIK SIK TIKANIYOR

Elektrikli süpürgenizi değiştirme zamanının geldiğini gösteren 5 işaret

Elektrikli süpürgenizin ara sıra tıkanması normaldir, özellikle de ağır işleri temizlemek için kullanıyorsanız, ancak makinenizin düzenli olarak tıkandığını fark ederseniz, yenisinin zamanı gelmiş olabilir.

Flores, hortum veya kir toplama kutusundaki sık sık tıkanmaların “aşınmış filtreler veya değiştirilmesi gereken kirli silindir fırçalardan kaynaklanabileceğini” söylüyor.

Etkilenen parçaları kendiniz değiştirebilseniz de, özellikle daha yeni bir modelse, tamamen yeni bir elektrikli süpürge satın almak daha kolay ve sonuç olarak daha ucuz olabilir.

Elektrikli süpürge çekmiyorsa ne yapılır?

Robot süpürge nasıl temizlenir? Adım adım robot süpürge temizliği