Yangın çıkma riski bile var: Bu 5 şeyi elektrik süpürgesi ile süpürmemelisiniz

Son güncelleme:

Birçok evde, el süpürgesinin yerini elektrikli süpürgeler aldı. Ancak, elektrikli süpürgelere tamamen güvenmemelisiniz. Süpürmemeniz gereken beş şeyi açıklıyoruz.

Elektrikli süpürge bugünlerde birçok insan için temel ev eşyalarından biri.Ne de olsa, onunla sadece bir süpürgeden çok daha hızlı değil, aynı zamanda çok daha derinlemesine temizlik yapabiliyoruz.

Bu arada, klasik cihaz sürekli olarak daha da geliştirildi ve örneğin entegre bataryalı kablosuz bir model veya hatta otomatik bir elektrikli süpürge robotu bile artık var.

Elektrikli Süpürgeyle Süpürmemeniz Gereken 5 Şey

İyi bir nedenden ötürü sık sık temizlik için kullanılmasına rağmen, aşağıdaki beş durumda elektrikli süpürgeyi kullanmamalısınız.

KIRIK CAM PARÇALARI

Kırık camın emilmesi toz torbasında deliklere neden olabilir, bu da sadece kırık camın değil, emilen tüm yabancı cisimlerin ve kirin elektrikli süpürge teknolojisine girip ona zarar verebileceği anlamına gelir. Örneğin elektrikli süpürge motoru yanabilir.

Ayrıca, özellikle kırılan enerji tasarruflu lambalar, cihaz hasar gördüğünde oturma odasına yayılabilecek az miktarda zehirli cıva içerebileceğinden elektrikli süpürgeyle çıkarılmamalıdır. Bu nedenle bir süpürge, toz bezi ve nemli bir bez kullanmak daha iyidir. Yine de elektrikli süpürgeyi kullanmayı tercih ederseniz, aparatın üzerine bir çorap veya tayt çekebilirsiniz. Parçalar kumaşa emilir, ancak iç kısımlara girmez ve daha sonra atılabilir.

SIVILAR

Hortumda birikebilecekleri ve orada yoğuşmuş nem olarak kalabilecekleri için sıvılar genellikle elektrikli süpürgeyle süpürülmemelidir. Sıvı süpürdüğünüzde, bir sonraki süpürme işleminizde kir hortuma yapışır ve emiş gücü düşer.

Ayrıca motor çalışırken süpürme sırasında oluşan ısı, elektrikli süpürgenin kötü kokmasına neden olan küf ve bakterilerin oluşmasına neden olabilir. 

En kötü durumda, elektrikli süpürge elektroniğindeki sıvı kısa devrelere ve cihazın tamamen hasar görmesine bile yol açabilir. Burada silmek için bir bez kullanmanız veya alternatif olarak özel bir ıslak elektrikli süpürge kullanmanız daha iyi olur.

TOPRAK

Toprakla emilen, elektrikli süpürgede çoğalan ve ardından tüm yaşam alanına yayılan böcek yumurtaları veya larvaları içerebileceğinden, saksı ve bahçe toprağını da elektrikli süpürgeyle temizlememelisiniz. Bu durumda, bir faraş, süpürge ve temizlik bezi de almalısınız.

Özellikle mantar sivrisinekleri ve meyve sinekleri, yumurtalarını saksı toprağına bırakmayı severler ve böylece evin her yerine hızla yayılırlar. 

BÖCEKLER

Böcekler – genellikle örümcekler – genellikle elektrikli süpürgeyle uzaklaştırılsa da, özellikle daha büyük olanlar hayatta kalabilir ve hortum aracılığıyla cihazdan kaçabilir. 

Bu durumda böcekleri bir karton parçası ve bir bardakla yakalayıp dışarıya salmak daha iyidir. Yine de elektrikli süpürgeyi kullanmak istiyorsanız, hemen ardından torbayı değiştirmelisiniz.

KÜLLER

Küçük köz kıvılcımları bile elektrikli süpürgede için için yanan bir yangına neden olabileceğinden, üç güne kadar için için için için yanabilen taze külü de süpürmemelisiniz. Yanan küllerin atılması sadece elektrikli süpürgede değil, çöpte de yangına neden olabilir. Bu nedenle, elektrik süpürgesiyle çekmeden ve atmadan önce külün tamamen soğumasını sağlamak önemlidir.

Bazı elektrikli süpürge torbaları da külün içeri girmesine izin verir, bu da külü içeriye yayabilir ve elektrikli süpürge teknolojisine zarar verebilir. Genel olarak, bu nedenle bir kürek ve plastik torba kullanmak daha iyidir. Elektrikli süpürge kullanmayı tercih ederseniz, özel bir elektrikli süpürge kullanmalısınız.

Yatağı tazelemenin ve serin bir uykuya geçmenin yolları

Duvar nasıl silinir? Kararan, isli duvarı temizleme ipuçları