doğru yatak seçimi nasıl olmalı

Doğru yatağı nasıl alırsınız?

Son güncelleme:

Güne sağlıkla başlamanın ilk adımı olan yatak odasının, anahtar parçası karyolayı doğru seçmek önemli. Odanın dekorasyonunda stil kadar uyku konforunu da dikkate alın.

Yatak odasının en büyük lüksü uyku konforu sunan bir yatak. Ama bazen mekana göre harekete etmek, bir stile uygun seçimler yapmak gibi hatalara düşülüyor. Zamanın yaklaşık üçte birinin yatakta geçirildiği düşünülürse doğru biçimde uyumak hayatımızı optimize etmeye yardımcı, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı destekleyen bir eylem. Geceleri sıkça uyanıyorsanız, dinlenmiş kalkamıyorsanız ve odayı yenilemeyi planlıyorsanız mini yatak rehberimiz size ışık tutabilir.

BÜTÇE BELİRLEYİN

Klasik bir karyolanın altına yerleştireceğiniz şık sepet lerle düzen sağlamak da kolay. – dunelm.com

Genel kural şiltenin her 10 yılda bir değiştirilmesi. Elbette herkes bütçesine göre seçimler yaparak tasarruf sağlamak istiyor ama şilte, özellikle de karyolanın kaliteli, sağlam, konforlu ve uzun ömürlü olması uyku sağlığı açısından önem taşıyor. Üstelik nitelikli bir ürüne yatırım yaptığınızda aslında uzun vadede hesaplı da davranmış oluyorsunuz. Ancak alışverişe başlamadan tüm kriterlerinizi gözden geçirin ve +/- yüzde 10 opsiyonlu bir bütçe belirleyin.

KİLİT SORULAR SORUN

Kullandığınız yatakta neleri sevip, sevmediğinizi ve neden yenilemek istediğinizi düşünün. Mevcut yatak çok mu yer kaplıyor ya da fazlasıyla küçük mü? Stilinize uymuyor veya stili sevmenize rağmen sürekli gıcırdıyor mu? Eskisi kadar rahat değil mi? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ihtiyacınızın ne olduğunu belirleyerek sizi yönlendirir ve hata payını azaltır.

İlginizi çekebilir: Yatak odasında bulunması faydalı olan bitkiler

DOĞRU ÖLÇÜ ALIN

Cadde Yıldız Mobilya

Yatakta size ve eşinize daha geniş bir kişisel uyku alanı kalsın istiyorsanız standart ölçüden daha büyük bir seçim yapmalısınız. Ancak odanızın buna müsait olduğundan, yatağın hantal durmayacağından (ya da bunun tam tersi) emin olun. Kapılardan, iki katlı bir evdeyseniz merdivenden sığıp sığmadığını kontrol edin. Yatağın kaplayacağı alanı belirlemek için ölçüleri zemine maskeleme bandı ile işaretleyip algı yaratarak tek, çift, kral veya ekstra geniş seçeneklerinden birine daha rahat karar verebilirsiniz.

NASIL BİR ÇERÇEVE?

İşlevsel ve yaşam tarzının gerektirdiği ihtiyaçları karşılaması çok önemli. Dolap alanınız kısıtlıysa, divan veya sedir gibi altı depolamalı ya da bazalı yataklara yönelin. Yüksek ayaklı yatakların altı da depolama gibi kullanılabiliyor. Ahşap seçenekler doğal, sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratırken, dokulu ve renkli kumaş çerçeveler veya metaller daha ihtişamlı, dinamik ve çarpıcı durur.

İlginizi çekebilir: Yatak odanız monotonluktan kurtulsun! Renk kombinleri ve akılcı yerleşimler

YATAK BAŞI ÖNEMLİ

Altı çekmeceli ve yatak başı raflı karyolalar küçük odalarda ekstra alan kazandırıyor – Brimnes+Luröey, Ikea.

Aslında bu konuda pek çok seçenek olsa da odanın görünümünü ve atmosferi etkileyen bir detay olduğundan tercihlerde boyut, biçim ve stil önem kazanıyor. Kumaş döşemeli tasarımlar renk ve desen enjekte ederek odak noktası oluşturur. Eğer yatakta kitap okumayı veya televizyon izlemeyi seviyorsanız, kumaş yatak başı, başınızı destekleyerek konforunuzu artırır. Ancak dikkat! Satın alırken başlığın fiyata dahil olup olmadığını öğrenin.

İlginizi çekebilir: İlginç yatak başı fikirleri ile odanızı kişiselleştirin

TESLİM ALIRKEN DİKKAT

Çoğu firma teslimatta montaj hizmeti veriyor ve hatta mevcut yatağınızı ücretsiz olarak almayı da teklif edebiliyor. Ancak pandemi sürecinde markalar da bazı önlemler alarak teslim şartlarını revize etti. Örneğin, bazıları yalnızca kapıdan teslim edip eve girmiyor, bazıları ise sadece özel şartlara uyulduğunda montaj hizmeti verebiliyor. Covid-19‘dan önce birçok firma, satın almadan önce yatağı denetirken, bu sistem çevrimiçi randevulara, sanal mağaza turlarına, ödeme yapmadan önce evde deneyimlemeye ve uzun iade sürelerine evrilmiş durumda. Yine de rahat kıyafetler giyip ayakkabıları çıkararak, en az 10 dakika, normal uyku pozisyonunda uzanıp şilteyi denemek size fazlasıyla fikir verecektir. Bunu denemeyi ihmal etmeyin.

HANGİ KARYOLA, HANGİ STİL?

Doğru yatağı nasıl alırsınız

LATALI: Ayaklı ve latalı bu modellerin altındaki geniş boşluk depolama için oldukça elverişli bir alan yaratır. Bazılarında ise ekstra tekerlekli çekmece üniteleri de bulunur. Latalı yatakların tekerlekli alternatifleri hareket kabiliyetini artırarak kolaylık sağlar. Tek dezavantajı, kapılardan zor geçmesi ve yüksek fiyatı.

METAL: Pek çok farklı biçimde ve stilde bulabileceğiniz metal yataklar oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Genellikle hafif olduğundan sık ev değiştirenler için pratik bir seçenektir. Ucuz alternatiflerde paslanma ve zaman içinde gıcırdama sorunu olabilir. Bu yüzden kaliteli seçeneklere yönelin.

BAZALI: Yere sıfır oturan ve özel amortisör mekanizması ile yukarı ya da yana açılan bazalı modeller yerden tasarruf sağlar ve maksimum kullanım alanı sunar. Küçük evler için idealdir. Ancak diğer seçeneklere göre daha hantal ve ağır olduğundan hareket ettirmek zordur.

DÖŞEMELİ: Konforu stil ile birleştiren modelde kadifeden, süet, deri, yün ve kotona kadar geniş bir doku seçeneği bulabilirsiniz. Ancak bu yatakları temiz tutmak zordur. Baş ve sırta destek sağladığından yatakta vakit geçirmeyi, televizyon izlemeyi, okumayı sevienler için ideal bir tercih olur.

MASİF AHŞAP: Dayanıklı ve uzun ömürlü ahşap günümüzde de en popüler tercihlerden. Farklı model ve cila seçeneğinden stilinize en uygununu bulmanız çok kolay. Rahatça temizlenen, sürdürülebilir ve çevre dostu ahşap yatakların dezavantajı ise ağır ve maliyetli olmasıdır.

Masif ahşap dikmeli bir karyolayı ince tüller ile örterek kişisel sığınağınızı kurgulayabilirsiniz. – HM Home

Kır evi stili yatak odaları için 35 farklı dekorasyon örneği

Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir