Doğru ısı yalıtımı yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlıyor

Soğutma amaçlı enerji kullanımı ihtiyacının arttığı sıcak yaz günlerinde ısı yalıtımı ile elekrik faturalarında yüzde 50’ye varan tasarruf sağlanabiliyor.

Duvarlardaki ısı geçirgenliğini azaltarak ortamın ısısını uzun süre korumayı sağlayan dış cephe ısı yalıtımı soğuk havalar kadar sıcak havalarda da enerjiden tasarruf ettiriyor ve termal konfor sağlıyor. Dalmaçyalı İleri Isı Yalıtım Sistemlerinin verdiği bilgiye göre, yaz mevsimi ve sıcak hava dalgalarıyla artan klima kullanımının yol açtığı yüksek elektrik faturalarından, doğru ısı yalıtımlı uygulanmış binalarda  yüzde 50’ye varan  tasarruf sağlanabiliyor. Dış cepheden uygulanan ısı yalıtımı, dışarıdaki sıcaklığın etkisini iç ortama geçmesini, engel olarak soğutma sistemlerinin daha az ve verimli çalışmasına destek oluyor.

EVDEKİ ENERJİNİN YÜZDE 80’İ ISITMA VE SOĞUTMAYA GİDİYOR

Türkiye’de enerjinin yüzde  33’ü binalarda tüketilirken, bu tüketimin yüzde 80’i ısıtma ve soğutmaya harcanıyor. Yazın faturalarda yüzde 50’ye varan oranda düşüş sağlamasının yanında daha az enerji tüketimine bağlı olarak karbon salımını da azaltan ısı yalıtımı sürdürülebilir bir dünyaya katkı sunuyor ve çevreyi koruyor. 

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yaz aylarında elektrikten tasarruf sağlayacak tüyolar