Bir odada ses yalıtımı yapmanın 7 kolay yolu

Amacınız ister yatak odanızın penceresinin hemen ötesindeki gürültülü sokakların sesini azaltmak olsun, ister bir müzik odasında çınlayan melodiler olsun, bir alanı ses geçirmez hale getirmenin birçok yolu vardır. Kalın battaniyeler veya pencerelere ses yalıtımı perdeleri asmak gibi projeler hem bütçe hem de kiracı dostudur. 

Mevcut bir duvara daha fazla alçıpan eklemek, daha kalıcı, gizli bir çözüm sunar. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bu ses yalıtımı hilelerinin daha sessiz bir atmosfer yaratmaya yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Basit ses yalıtımı nasıl yapılır? Komşuya ses gitmemesi ya da eve ses gelmemesi için yapılabilecekler

BİR ODAYA KOLAYCA SES YALITIMI YAPMANIN YOLLARI

  • Duvar askıları veya paneller kullanın
  • Halıları kullanın
  • Pencereleri ses yalıtımına uygun hale getirin
  • Kapınız hava koşullarına dayanıklı olanlar ile değiştirin
  • Titreşimleri absorbe edin
  • Kitaplıkları deneyin
  • Alçıpan kullanın

DUVAR PANELLERİ KULLANIN

Sert yüzeyler sesleri yansıtır ve güçlendirir, yumuşak yüzeyler ise tam tersini yapar. Odayı daha sessiz hale getirmek için duvarlarınıza kalın battaniyeler, duvar halıları veya yorganlar asın. Herhangi bir yumuşak malzeme işinizi görecektir, ancak ne kadar kalınsa o kadar iyidir (süper ince bir duvar halısı pek bir işe yaramaz!).

Duvara battaniye asma fikrine sıcak bakmıyorsanız, ses emici duvar panelleri kullanabilirsiniz. Bir duvarı tamamen kaplayabileceğiniz veya daha sanatsal bir duvar görüntüsüne yerleştirebileceğiniz oldukça basit, endüstriyel görünümlü duvar panelleri mevcut. Ayrıca sık kullanılan altıgen şekilli paneller de odanızda şık bir görüntü oluşturmanızı sağlayabilir.

Üst katta gürültülü bir komşunuz varsa, tavana da ses emici paneller asabilirsiniz.

HALI KULLANIN

Sert zeminleriniz varsa (ahşap, fayans veya halı olmayan hemen hemen her şey), bu sesi yansıtan yüzey alanının bir kısmına kalın bir halı serin. Ekstra ses emilimi için altına yoğun bir halı pedi kaydırın.

PENCERELERİ YALITIMA UYGUN HALE GETİRİN

Pencereler gürültüyü engelleme konusunda pek iyi olmasa da bu konuda güçlendirmenin birkaç yolu var. Hızlı ve kolay bir yöntem olarak gürültü azaltıcı perdeler takabilirsiniz. Kalın, ağır perdeler polyester, kadife ve saten gibi çeşitli malzemelerden yapılmıştır. Çeşitli tasarımlarda gelirler, bu nedenle evinizin estetiğine uygun olanı bulmanız mümkündür. Daha da iyisi, normal perde çubuklarına asılabilirler ve güneş ışığını engellemek için de kullanılabilirler.

KAPILAR YALITIMA UYGUN MU?

Bir tozluk, istenmeyen hava, toz veya böceklerin kapınızın altına girmesini önlemekten daha fazlasını yapabilir. Ek koruma için, kapının çevresine soyulabilir ve yapışabilir köpük kauçuk ekleyebilirsiniz.

KİTAPLIK KULLANIN

İşte hayallerinizdeki kitaplığı oluşturmak için bir bahane: Duvardan duvara kitap rafları ses yalıtımı için oldukça etkilidir. Bu yüzden özellikle içinden çok fazla ses geçiren bir duvarınız varsa, onu raflarla kapatın ve kitaplarla doldurun. Duvara eklenen kütle, ses iletimini azaltacaktır – sadece her şeyin büyük boşluklar olmadan duvarlara, zemine ve tavana sıkıca oturduğundan emin olun.

ALÇIPAN İLE SES YALITIMI

yalıtım

Evet, mevcut bir duvara fazladan alçıpan ekleyebilirsiniz – bunu yapmak size biraz daha fazla zaman ve paraya mal olur. Sıradan bir alçıpan takın veya bunun yerine özel ses geçirmez alçıpan kullanın. Arkasındaki plastik polimer katman, gürültüyü engelleyecektir.

Evdeki yalıtım sorunlarına kısa ve uzun vadeli çözümler