dikey-bahçe-nedir

Dikey bahçe nedir? Özellikleri, faydaları ve çeşitleri

Son güncelleme:

Dikey bahçe nedir? Dikey bahçe bitki gibi canlı materyaller kullanarak yaşayan duvarlar (yapay çiçeklerle de yapılabilir) oluşturma işlemidir.

DİKEY BAHÇE ÖZELLİKLERİ

Dikey bahçe nedir?

Dikey bahçeler veya yaşayan duvarlar, çıplak veya atıl açık alanları doğal canlılık ile buluşturup mekan kullanıcılarına ferah ortamlar sağlarlar. Ayrıca sıkışık beton yığınlar içinde dahi her türlü ortam ve konumda bitki yetiştirmek için imkân yaratırlar.

Çatı katındaki teras bahçelerinden avlulara ve transit yollara kadar yaşayan duvarlar ile estetik görüntüler oluşturulabilir. Duvarda yetişen bitkilerle oluşturulan ve dikey bahçeler olarak bilinen duvar kaplama sistemleri binanın yeşil değerini artırarak, LEED sertifikası almayı kolaylaştıran bir etken sayılıyor. Özel damlama sistemleri ile otomatik ve düzenli olarak hem sulama hem de gübreleme ve gerekirse ilaçlama yapılıyor.

Yeni geliştirilen sistemlerde, duvardaki bitkilerin anlık ısı ve nem durumu ile tüm sulama sistemi online olarak 24 saat kontrol edilerek, gerektiğinde hızla müdahale ediliyor. Konstrüksiyon özel olarak yalıtıldığından duvarlarda ekstra nem yaratmıyor.

Dış mekanda olduğu gibi iç mekanda da kullanılabilen dikey bahçeler ışıklılık ve güneş alma ölçütlerine göre seçilen farklı bitkilerin kolajlanması ile oluşturuluyor. Genel olarak uzun ömürlü ve su ihtiyacı düşük bitkiler tercih ediliyor. İç mekanda, uygun olan duvarlarda yenilebilir bitkilerle oluşturulan bir sebze bahçesi yaratmak da mümkün.

Dikey bahçe nedir?

Dikey bahçe sistemleri bulunduğu ortama farklılık katar ve sınırları içerisinde doğal bir manzara oluştururlar. Çoğunlukla mahremiyet sağlaması için tercih ettiğimiz bahçe veya avlu duvarları beton yığını olduğu için istenmeyen görünümler oluşturabilirler. Kamusal alan duvarlarını ve binaları süsleyen büyük ölçekli yaşayan duvarlar profesyonelce tasarlanıp halı hissiyatı oluştururken; daha küçük alan kullanımları ise asma kaplı verandalar, duvar şeklinde keskin budanmış çalılar veya birbirine yakın dikilmiş ağaçların budanması ile oluşturulabilir. Farklı türlerde, fiyatlarda, renklerde ve şekillerde dikey bahçe malzemeleri veya dikey bahçe aparatları vardır.

DİKEY BAHÇELERİN FAYDALARI

Dikey bahçe nedir? sorusunu yanıtladık. Şimdi faydalarına bakalım.

  1. Beton gibi çirkin görünümleri kapatırlar ve doğal güzellikler sağlarlar,
  2. Çevre dostudurlar. Dikey bahçe ekipmanları genellikle geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilirler,
  3. Küçük, kentsel bir alanda sebze, meyve ve şifalı otlar yetiştirme fırsatı sağlar.
  4. Kullanım alanı kısıtı olan avlu, veranda, balkon gibi alanlarda yer kaplamadan oluşturulabilir,
  5. Dikey bitkilendirme bahçelerde düz ve monoton dış yüzeyleri yeşilliklerle canlandırabilir,
  6. İyi tasarlanıp bakımı yapılan dikey bahçe düzenlemesi bahçelerin odak noktası olabilirler,
  7. Dikey bahçe düzenlemesi genellikle topraksız sistemler ile yapılırlar (bu kullanımlara hidroponik dikey bahçe denir),
  8. Küçük ve yetersiz alanlarda da bahçe oluşturmaya olanak sağlar.

DİKEY BAHÇE CEPLERİ

Dikey bahçe nedir?

Bitkilerin yarıklara takıldığı duvarın tamamını veya bir kısmını kaplamasına izin veren kaplara ekildiği duvar sistemleridir. Evde bitki bakmak için iyi bir başlangıçtır. Küçük bahçe ve balkonlarda bu sistemle duvarın tamamını veya bir kısmını örten kaplara yerleştirilen basitçe bitkilerimizi yetiştirmek için mümkün hale gelmektedir. Yünlü Cepler, bir süredir etrafta olan ve ürünlerini mükemmelleştiren sistemlerden biridir.

SUKULENT DİKEY BAHÇE BİTKİLERİ

Dikey bahçe bakımı bitkilerin parçalı olması ve köklerine erişimin zor olması nedeniyle zordur. Sukulent bitkiler etli gövde ve yaprakları nedeniyle su depolama özelliği olan ve kuraklığa dayanıklı bitkilerdir. Bu bitkilerin genellikle düzenli sulama ve bakım gereksinimi yoktur. Bu özellikleri sayesinde dikey bahçe bitkileri olarak kullanmaya daha uygunlardır. Zengin renk çeşitliliği, farklı formları ve büyüleyici şekilleri ile sukulentler, yaşayan duvar sanatı için uygun materyallerdir. Sukulentler soğuğa karşı hassas olması nedeniyle açık alanlarda kullanılacaksa mevsim sıcaklığının yüksek olduğu yerlerde kullanılması önerilir.

DİKEY BAHÇE DUVAR SAKSI UYGULAMASI

Dikey bahçe nedir?

Yüksek bahçe duvarları bitki materyalleri ile şüphesiz daha ilgi çekici hale gelirler. Dikey bahçe duvar saksısının duvara asılacak kadar sağlam ve düz bir arkaya sahip olduğundan emin olun. Veya saksılar için modüler bir demir platform oluşturun. Farklı renkteki bitkiler ile oluşturulan aranjmanlar ortamdaki insanları büyüleyecektir.

GERİ DÖNÜŞÜM DİKEY BAHÇE SAKSISI

Plastik şişeler gibi doğaya zararlı atık ürünleri geri dönüştüren kendin yap dikey bahçe sistemleri oluşturabilirsiniz. Bu sistemde plastik şişeler, bitki saksısı olarak kullanılır, saksıların asılacağı ince teller yardımıyla resimdeki gibi bir düzene konulup güzel bir görüntü oluşturulabilir.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

Dikey bahçeleri evinize taşıyın

Evde teraryum yapımı: Cam içinde minik bahçeler

Pet şişeden neler yapılabilir? 7 farklı değerlendirme fikri

Balkon bahçeciliği nedir? Merak edilen soruların yanıtları