Mükemmel bir sebze bahçesi için 10 adım

0

Sebzelerin en tazelerini mutfağınızda görmek için kendi sebzenizi kendiniz yetiştirmek istiyorsanız bu ipuçlarını es geçmeyin.

  1. Eğer sebze bahçeciliğine yeni adım atıyorsanız, ilk tecrübenizde ilgilenmekte zorlanmayacağınız bir bahçede yaşamalısınız. Büyük alanlar size zorluk yaşatabilir.
  2. Bahçenizin boyutu ne olursa olsun, öncelikle iyi bir planlamaya ihtiyacınız var.
  3. Mutlaka bir bahçe günlüğü tutmanızı tavsiye ederiz. Buraya yazacağınız günlük bahçe deneyimleri ileriki zamanlarda size çok fayda sağlar. Gün içindeki hava ve toprak sıcaklığı, sulama kaydı, ekim ve fidelerin taşınma tarihleri, gübreleme işlemleri, zararlılara karşı alınan önlemler, hasat bilgileri almanız gereken notlar arasında…
  4. Bahçenin evden görünüyor olması, sebzelerinizle ilgili planlamaları evden de yapabilmenizi sağlar.
  5. Ekim yastığının genişliği isteğinize göre şekillenebilir ancak derinliği kullanacağınız sebzelerin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Geniş, derin ve yüksek ekim yastığında yetiştirdiğiniz sebzeler daha verimli ve sağlıklı olur. Havuç, kereviz, soğan gibi sebzelerin sanılandan daha derinlere uzayan kök sistemleri vardır.
  6. Yabancı otları ayıklayabilmek, rahat budama yapabilmek ve hasat toplayabilmek için ekim yastığının ortasına rahatlıkla ulaşabilmeniz gerek. Ekim yastığının genişliği ne olursa olsun, üzerinde asla dolaşmamalısınız.
  7. Bahçe planlamasında en önemli etken güneş ışığıdır. Bazı bitkiler kısmi gölgede yaşayabilir ama birçok sebze güneş ışığı ister. Özellikle sabah güneşi birçok hastalığı önlemede ve çiğ tanelerini kurutmada önemlidir.
  8. Sebze bahçenizin toplam alanının dörtte üçü bitki ve sebze yetiştirmek için, dörtte birlik kısmı ise yürüyüş yolu olarak tasarlanır. Böylece sebzeler bahçedeki topraktan maksimum seviyede istifade ederler.
  9. Bahçedeki sebzelerin birçoğu günde en az 6 saat doğrudan güneş almak ister. Boyu uzun olan sebzeleri bahçenin kuzey kesimine dikmenizde fayda var. Böylece bu sebzeler boyu kısa olan sebzeleri gölgede bırakmaz.
  10. Aynı familyadan olan sebzeleri aynı toprakta yan yana ekebilirsiniz. Çünkü aynı familyanın sebzeleri birbirlerini genelde olumlu etkiler veya birbirlerine etkileri nötrdür. Domates, patlıcan, patates gibi…

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.