Balkon bahçeciliği nedir? Merak edilen soruların yanıtları

1

balkon-bahçeciliği

Balkon bahçeciliği hakkında merak edilen soruların yanıtlarını, Peysaj Mimarı Selen Oktan Tanyeri, Instagram canlı yayınında Evim Dergisi’ne anlattı.

İşte Peyzaj Mimarı Selen Oktan Tanyeri’nin açıklamasından satır başları…

BALKON BAHÇECİLİĞİ NEDİR? *

“Balkon bahçeciliği, pandemi döneminde yani havaların da ısınmasıyla balkona çıkmamız gereken bu dönemde önem kazandı.

Balkon bahçeciliğinde, öncelikle nasıl bir şey görmek istediğini planlamak gerekiyor. Ben öncelikle dekopaj yaptım balkonuma, makrome duvar süslerim vardı onları astım. Küçük ahşap sandıklar vardı, içine bitkiler koyarım diye saklıyordum.

Eğer büyük bir balkona sahipseniz, belki bir barbekünüz olabilir. Yeme içme kısmını dahil edebilirsiniz. Bunun yanında bitkilerin tabiki olması gerekir. Mutfak bitkileri olabilir, küçük saksılar içerisinde sebze, meyveler olabilir.”

BALKONDA YETİŞTİRİLEBİLECEK MUTFAK BİTKİLERİ *

“Balkon bahçeciliğinde pek çok sorun karşınıza çıkabilir. Bitki bitleri gibi bu sorunları yılmadan tedavi edip sevginizi ve emeğinizi üzerinden eksik etmemeniz gerekiyor.

Maydanoz, dereotu gibi bitkileri tohumdan çok rahat büyütebilirsiniz ve bakımı oldukça kolay bitkilerdir. Saksılar içerisine bu bitkilerin tohumlarını ekebilirsiniz. Saksının çok derin olmasına gerek yok.

Domates biber gibi bitkileri mayıs ayının sonuna kadar fide olarak dikebilirsiniz.”

ŞEHİRDE ORGANİK SEBZE YETİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ? *

“Organik bitkilerin yetişmesi için egzoz dumanları, insan etkileri vs. olmamalı.”

MARKETTEN ALINAN TOHUMLARI ÖNERİR MİSİNİZ? *

“Paketli hazır tohumlar alınabilir. Güvenilir markaların gayet güzel tohumları vardır. Onlardan hepimiz kullanıyoruz.”

DAR BALKONLAR İÇİN DİKEY BAHÇELER *

“Dikey bahçeler, bir duvarı yeşillendirmek için, yeşil dokuyu alandan da tasarruf ederek kullanmak için gerçekten çok güzel bir çözüm. Bunu profesyonel yardım alarak sulama sistemi olan büyük panolar halinde de yapabilirsiniz, ya da daha küçük kendiniz yapmak istiyorsanız kısa köklü bitkileri ahşap bir saksıya toprak koyup üzerine kümes teli koyarak bitkinin düşmemesini sağlayabilirsiniz.

Bu tarz dikey bir bahçe oluşturursanız sulamayı fısfıs ile spreyleme sistemi ile yapabilirsiniz. Bunun için kısa köklü ve dayanıklı bitkilere ihtiyacınız var.

Bunun için binanın cephesinin nereye baktığı, güneş çok alıyor mu, rüzgar alıyor mu, korunaklı bir yer mi gibi soruların yanıtı da önemli. Bitkilerin çoğu aşırı rüzgardan hoşlanmıyor. Bu nedenle korunaklı bir ortam seçilmeli.”

Daha fazla bilgi ve detaylar için Evim Dergisi yayınını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bahçe düzenleme adımları: Baharda bahçe ve balkonda yapılacaklar

Yorumlar (1)

  1. Cok guzel…..Basarilarinizin,devamini dilerim….

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.