Dikey bahçeleri evinize taşıyın

Dostlarınıza övünerek göstereceğiniz bir bahçe yaratmak istiyorsanız yukarı farklı düşünün ve kendi dikey bahçenizi tasarlayın.

Son birkaç yıldır şehir hayatında yükselen bir trendden bahsedebiliriz. Neredeyse tropik yağmur ormanlarını bile aratmayan bu trendin adı, otoban kenarlarını ve de binaların dış cephelerini de süsleyen dikey bahçeler. Bu sistemleri evde uygulamak ne kadar zor olsa da pratik yöntemlerle siz de kendi dikey bahçenizi yapabilirsiniz. Katlı çiçekliklerle benzer bir etkiyi yaratmanız mümkün. Sulama yöntemi olarak yağmur suyundan yararlanabilirsiniz. Çiçek olarak bakımının kolay olmasını istiyorsanız sukulent, sarmaşık, çim, yenilebilir yeşillikler, çilek gibi küçük meyveleri tercih edebilirsiniz. Saksı dikey bahçeler çok maliyetli olmadığı için aynı zamanda bütçe dostu da. Saksıları duvara asarak da bu tarz bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Dikey bahçenizi ahşap kasalardan, paletlerden, konserve kutularından hatta keçeden bile yapmanız mümkün. Ahşap bir merdivenin üzerine saksılarınızı sabitleyerek de en basit haliyle ama güzel bir dikey bahçeye sahip olabilirsiniz.

BAHÇE BAKIMI

İlkbaharda güzel bir bahçeye sahip olmak için gerekli hazırlıkları şimdiden yapmalısınız.

Güz bahçesinin bir bahçıvan için en güzel yanlarından biri de özlediği çalışmalara başlamasıdır. Bu çalışmaların başında, biraz çelişkili gelse de ilkbahara hazırlık gelir. Bu aydan itibaren ilkbahar soğanlarını dikmeye başlayabilirsiniz. Eğer ilkbaharın ilk günlerinde bu güzel bitkileri istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Bahçeye dikimde ideal dikim derinliği soğanın boyunun iki katı olmalıdır. Dikim yüksekliklerini gözeterek aynı tarha lale, sümbül ve Arap sümbülü dikebilirsiniz. Ortancalar geçtiğimiz yaz oluşan yeşil dallarda gelecek yaz çiçek verir. Bu nedenle budamalarda taze sürgünler yerine, odunlaşmış kahverengi dallarını budayın.

Güllerin kurumuş ve biçimi bozulmuş, aşırı uzamış ve solmuş çiçek dallarını budayın. Buna küçük bakım denir. Esas budama ilkbahar başında yapılmalıdır. Sonbahar ağaçların dinlenme dönemlerinin başlangıcıdır. Yeni dikilen ağaçlar kış boyunca tüm güçlerini köklerini geliştirmeye verir. Sonbahar bu bitkilerin dikimi için ideal bir mevsimdir. Lavanta ve biberiyeyi de bu mevsimde dikebilirsiniz.