chia-tohumlu-yogurt-tarifi

Chia tohumlu yoğurt tarifi (Kahvaltılık ya da atıştırmalık)

Akşam üzeri atıştırmalığı ya da sabah kahvaltısı olarak mükemmel bir seçim. Kapaklı kavanozlarda dilerseniz sizle birlikte seyahat de edebilir.

MALZEMELER (4 KİŞİLİK)

  • 1 kilo tam yağlı tava yoğurdu
  • Frambuaz
  • 8 yemek kaşığı Chia tohumu

YAPILIŞI

4 adet kavanozun her birine 2 yemek kaşığı olacak şekilde Chia tohumlarını serpiştirin. Üzerine bir bardak ılık su döküp Chia tohumlarının jel kıvamına gelmesini bekleyin.

Ayrı bir kapta bir kilo tava yoğurdunu krema kıvamına gelecek şekilde çırpın. Tohumlar yumuşadıktan sonra yoğurdu kavanozlara bölüştün.

Biz üzerini süslemek için frambuaz kullandık ama bu konuda özgürsünüz!

Chia tohumlu yoğurt tarifi

CHİA TOHUMU NEDİR?

Salvia Hispanica adlı bitkiden elde edilen küçük siyah renkli tohumlardır. Bu bitki nane ailesindendir. Bitkinin anayurdu Güney Amerika’dır. Chia tohumları, geçmiş zamanlarda Aztekler ve Mayalar için önemli bir besin kaynağı olmuştur. Onlar bu bitkiyi sağladığı uzun süreli enerji yeteneği sebebiyle “güç” anlamına gelen Maya kelimesi “Chia” ile isimlendirmişlerdir.

CHİA TOHUMUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Chia tohumunda çok yüksek düzeyde omega 3 bulunur. Ağrılara çok iyi gelir. Bir nevi ağrı kesici gibidir. Özellikle eklem ağrılarında kullanılabilir. Bağırsakları temizleyerek vücutta detoks etkisi oluşturur.

Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar

https://www.evimdergisi.com.tr/saglikli-ve-lezzetli-atistirmaliklar/