Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? Kettle kirecinden kurtulun

Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? Kettle olarak da bilinen elektrikli su ısıtıcısı kullanmak; çay, diğer içecekler veya yiyecekler için su kaynatmanın pratik bir yolu. Bu nedenle neredeyse her evin mutfağının baş tacı.

Su, ısıtıcının içinde tekrar tekrar kaynadığı için oluşan kireç, ısıtıcının tabanında kireçlenmeye neden olur. Bu kalıntılar pul pul dökülerek çayınıza ya da yemeğinize karışmaya başlayabilir ve ayrıca kettle’ın ısınmasını yavaşlatabilir. Peki kettle nasıl temizlenir? Su ısıtıcısı kireç sorunu nasıl çözülür?

SU ISITICISI NASIL TEMİZLENİR?

Su ısıtıcını temizlemek için sirke veya limon suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. İnatçı lekeleri çıkarmak için karbonat kullanın ve kettle’ın dış kısmını bezle silin.

su ısıtıcısı temizliği kettle

SİRKE İLE KETTLE TEMİZLİĞİ

Sirke, su ısıtıcındaki kireç tabakasını sökmeye ve sert sulardan kaynaklanan kireç oluşumunu temizlemeye yardımcı olur. Eşit miktarda su ve beyaz sirkeden oluşan bir karışım hazırlayın. Su ısıtıcını yarısına kadar bu karışımla doldurun ve ısıtıcıyı çalıştırarak kaynatın.

Eğer kireç çok fazlaysa sirke oranını arttırarak tekrar kaynatın. Daha sonra su ısıtıcısı fişini çekerek en az 20 dakika bekleyin. Sonrasında karışımı dökün.

Su ısıtıcısının (kettle) tabanını ovmayın. Bu ısıtıcıya zarar verir. Sirkeden arındırmak için ısıtıcıyı iyice durulayın bir bezle silerek kurumaya bırakın.

kettle nasıl temizlenir

LİMON SUYU İLE KETTLE TEMİZLİĞİ

Kullanım kılavuzunda sirke kullanmayın uyarısı varsa limon suyu kullanmayı deneyebilirsiniz. Limon ve suyla bir karışım hazırlayın. Limonu suya sıkın ve dilimler hâlinde kesip suya atın. Karışımı kettle’da kaynatın. Sonrasında yaklaşık 1 saat bekletip su ısıtıcısını durulayın.

KARBONAT İLE KETTLE TEMİZLİĞİ

Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? sorusuna yanıt olarak bir diğer temizleme seçeneği de karbonat-su karışımı. Bir tatlı kaşığı karbonatı su ile karıştırın ve su ısıtıcısında kaynatın. 20 dakika beklettikten sonra karışımı dökün ve soğuk su ile durulayın. Bu işlem de su ısıtıcısı kireçlenmesini çözerek temizlenmesini sağlayacak.

Su ısıtıcısı nasıl temizlenir? Kettle kirecinden kurtulun

Mutfak temizliği nasıl olmalı? Temizlik mutfakta başlar

Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler