kinoa-salatası-tarifi

Bol yeşillikli kinoa salatası tarifi – Lezzetli atıştırmalık

Son güncelleme:

Bol yeşillikli kinoa salatası tarifi ile karşınızdayız. Ayaklı dondurma kaseleri kinoa salatalarını tek kişilik bir atıştırmalık formuna getirmek için ideal. İşte gerekli malzemeler ve yapılışı…

Kinoa Salatası

BOL YEŞILLIKLI KINOA SALATASI NASIL YAPILIR?

MALZEMELER

  • 1 paket kinoa
  • Birkaç sap taze nane
  • Birkaç sap taze taze kekik
  • Birkaç sap taze reyhan
  • 1 adet yeşil elma
  • 2 adet avakado
  • Zeytinyağı
  • Nar ekşisi
  • Taze sarımsak/frenk soğanı

YAPILIŞI

Servis etmeyi istediğiniz kadar kinoayı ayırın. Bunun için kendinize bir ölçü kabı belirlemeyi unutmayın. Örneğin bardak ya da kase gibi. Bir kapta kinoları 1 saat kadar suda bekletin. Suyun kinoaları 2 parmak kadar geçmesi yeterli olucaktır.

Kinoalar yumuşarken siz salatanızın içine koyacağınız yeşillikleri yıkayabilirsiniz. Yeşillikleri bıçakla kesmek yerine elinizle koparabilirsiniz. Avakadoları da elma dilimleri şeklinde servis etmek istediğiniz tabak sayısı kadar kesin. Geri kalanları küp küp doğrayın.

Benzer şekilde yeşil elmaları yarım ay şeklinde kesin. Geri kalanını küp küp doğrayın. Kararmamaları için limonlu suda bekletin. Kinoayı yarım saat kadar 1 kase kinoaya 2 kase su olacak şekilde kaynatın. Kinoalar kabuklarından çıkmaya başlayacaklar. Bu onların yumuşadığının ve piştiğinin de bir göstergesi.

Kinoalar soğuduktan sonra tüm malzemeleri harmanlayarak kaselere boşaltın. Üzerini süslemek için taze nane, taze kekik, frenk soğanı ya da taze sarımsak kullanabilirsiniz.

Son olarak elma dilimi şeklindeki avakado ve elmaları tam ortaya gelecek şekilde saplayarak kaselerin üzerine zeytinyağı ve nar ekişisi gezdirin.

Ayaklı kaseler, tepsi, Ikea.

KİNOA NEDİR?

Kinoa 1-2 metreye kadar uzayabilen, uzun ömürlü bir bitkidir. Bu tahıl türü, Bolivya, Peru ve And Dağları’nda yetişir.

KİNOANIN FAYDALARI NELERDİR?

Kinoa tohumları tam protein kategorisindedir. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerir. Tam protein içeren bitkiler oldukça nadirdir ve bu özelliği ile vejetaryenler arasında oldukça popülerdir.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: BANU ŞAHİN
YAPIM ASİSTANI: BİLGE CANDAN YILMAZ

Chia tohumlu yoğurt tarifi (Kahvaltılık ya da atıştırmalık)

Fırında çıtır elma halkaları tarifi (Kan şekerini dengeleyen tarif)