Bitkiler gerçekten evinizi serinletebilir mi

Bitkiler gerçekten evinizi serinletebilir mi? En iyi iç mekanda yetişen serinletici bitkiler

Bitkiler gerçekten evinizi serinletebilir mi? “Soğutucu bitkiler” fikri, evinizin sıcaklığını daha iyi kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. Bir uzmana göre bu bitkiler hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

Serinletici bitkiler, sıcağı uzak tutmak için birçok pencere açmak veya vantilatör kullanmak zorunda kalmadan rahatlamanın harika bir yoludur. Mevsimler değişip hava ısındıkça, ev bitkileri gibi doğal çözümler kullanmak önemlidir. Peki, bu bitkiler gerçekten evinizi serinletebilir mi? Bunu öğrenmek için uzman görüşlerini inceledik.

Epic Gardening’den bitki uzmanı ve Baş Bahçıvan Lorin Nielsen şöyle diyor: “NASA’nın Dünya Bilimi bölümü, bitkilerin terleme yoluyla atmosferi nasıl etkilediğini inceledi. Terleme sırasında bitkiler, yaprakları aracılığıyla suyu buharlaştırır ve bu sayede buharlaşmalı soğutma yöntemiyle çevrelerindeki hava sıcaklığını düşürür. Küresel ölçekte, bu etkili olabilir; terleyen bitki sayısı arttıkça genel atmosfer sıcaklığı da bir veya iki derece düşebilir. Ancak, ev düzeyinde, bu etkiler çok sınırlı olacaktır.”

Bu bitkiler evinizi serinletmede pek yardımcı olmayabilir, ancak Lorin’den en sevdiği “serinletici bitkiler” hakkında bilgileri de sıraladık ve bunları iç mekan bahçelerimize dahil ederek sıcaklığın nasıl daha düşük hissedilebileceği konusunda tavsiyelerini inceledik.

Epic Gardening’de bitki uzmanı ve Baş Bahçıvan Lorin Nielsen, bitkilerin soğutma konusundaki etkilerini değerlendirirken şunları söylüyor: “Bu kategoride kesinlikle favorilerim var, ancak daha önce belirttiğim nedenlerden dolayı bu bitkilerin evinizi soğutmada ölçülebilir bir etkisi olacağını iddia etmek zor. Terleyip yapraklarının etrafına biraz nem salabilirler, ancak oda çapında bir etki göremeyebilirsiniz, hatta ev çapında bir etki bile göremezsiniz. Ancak bu, onların harika ev bitkileri olmadığı anlamına gelmez!”

İşte Lorin’in iç mekanlar için ideal olan favori “soğutucu bitkileri”nden bazıları:

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sıcaklığı emen ve evi serinleten bitkiler

1- Salon Yaprağı (Aspidistra Elatior)

Salon Yaprağı (Aspidistra Elatior)

Öldüremeyeceğiniz bir ev bitkisi olan Salon Yaprağı (Aspidistra elatior), adından da anlaşılacağı gibi dayanıklı ve yaşam doludur; dayanıklı unsurları iç mekanlar için mükemmeldir.

Bahçecilik uzmanı Lorin, Salon Yaprağı hakkında şöyle diyor: “Aspidistra elatior, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli ev bitkisi hayranları için harika bir bitkidir. Birçok ışık koşuluna dayanıklı olduğu bilinen bu bitki, ışıklandırma optimum olmasa bile yemyeşil kalabilir, ancak mümkün olduğunda en azından parlak dolaylı ışığa erişimi tercih eder.”

Devam ediyor: “Bazen ‘bar odası bitkisi’ olarak adlandırılır çünkü barlarda ve restoranlarda bulabileceğiniz ihmale dayanıklı bitkilerden biridir – ara sıra ilgi gördüğü sürece büyümeye devam eder. Ve terleme için büyük yapraklı bitkiler idealdir.”

İlginizi çekebilir: Az ışık alan ya da ışık almayan banyolarda yetiştirilebilecek bitkiler

2- Paşa Kılıcı (Sansevieria trifasciata)

Paşa Kılıcı (Sansevieria trifasciata)

Evinize hem pozitif enerji hem de serinlik getirecek bir Feng Shui oturma odası bitkisi arıyorsanız, Paşa Kılıcı ev bitkisi koleksiyonunuza harika bir katkı sağlayacaktır.

Paşa Kılıcı bakımı oldukça kolaydır ve Lorin bu bitkinin “çok dayanıklı” olabileceğini ve çeşitli renk ve boyutlarda gelebileceğini söylüyor. Şunu ekliyor: “Bazı alacalı çeşitler evinize de çok fazla renk katabilir. Başlamak için harika bir yer olduğunu düşündüğüm Sansevieria trifasciata; bu bitkinin eğlenceli bir tropikal hava yaratabilen uzun, gür yaprakları vardır ve bakımı kolaydır.”

Paşa Kılıcı, kolay bakımı ve dayanıklılığı ile bilinir. Uzun, dik yaprakları ile ev bitkisi severler arasında popülerdir ve birçok ışık koşuluna uyum sağlayabilir. Ayrıca, bu bitki havayı temizleme özelliği ile de bilinir, bu da onu evinize hem serinlik hem de taze hava getirecek ideal bir seçenek yapar.

Detaylar: Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?

3- Difenbahya (Dieffenbachia)

Dieffenbachia

Parlak, güzel ve oldukça hoş görünümlü olan bu bitki, görünüm açısından favorilerimden biri olmalı. Oldukça etkileyici olabilen yeşil ve beyaz yaprakları olan hoş bir bitkidir.

Bitki dünyasında “Dieffenbachia seguine” olarak da bilinen bu bitki, Lorin’e göre “her beceri seviyesindeki insanın yetiştirebileceği büyük yapraklı bir seçenektir. Düşük ışık koşullarına dayanıklıdır, bu da gün boyunca iyi güneş ışığı almayan ev alanları için harikadır ve ihmal edilmeye karşı dayanıklıdır.”

Ancak, eğer tüylü dostlarınız varsa, bu bitkiyi evcil hayvanlarınızın olduğu bir eve getirmemeniz gerektiğini unutmamalısınız, çünkü zehirli ev bitkilerinden biridir!

Detaylar: Difenbahya bakımı ve sulanmasının püf noktaları…

4- Hosta (Süpürge Çiçeği)

Hosta

Eğer dışarıda gölgeli bir bahçe için bir bitki arıyorsanız veya içeride ideal “serinletici bitki” arıyorsanız, o zaman Hosta sizin bitki dostunuzdur.

Lorin, “Bu büyük yapraklı bitkiler (Hosta türleri) birçok yaprak renginde gelir ve ev bitkisi koleksiyonunuza mükemmel bir katkı olabilir,” diyor. “Çoğu kişi onları dış mekan bitkileri olarak düşünse de, diğer yaygın ev bitkilerinden biraz daha fazla ışığa ihtiyaç duymalarına rağmen, iç mekanlarda da aynı şekilde iyi performans gösterebilirler.”

Lorin, Hostaların çiçeklenmeden en iyi şekilde faydalanabilmesi için her gün toplamda 5-6 saat güneş ışığına maruz kalmalarını öneriyor.