Sizi yaz boyu serin tutacak 8 klima alternatifi

Yazın bitimine yaklaşıyoruz, ama bu sıcakların azaldığı anlamına gelmiyor. Evini soğutmak için kimi insanların bir düğmeye dokunması yeterli olabilir. Ancak kliması olmayanlar için bazı alternatiflere ihtiyaç vardır. Yazımızda sizi yaz boyu serin tutacak 8 klima alternafini derledik.

Düzgün çalışan birçok klima, hidroflorokarbon (HFC olarak bilinen ve iklim değişikliğinde önemli rol oynayan kimyasal bileşikler) salmasa da, yine de ülke çapında konutlarda kullanılan enerjinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu yöntemlerle bireysel karbon ayak izinizi azaltabilir ve klima olmadan serin kalabilirsiniz…

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evi klimasız serinletmenin yolları: Klimasız ev nasıl soğutulur?

PERDELERİ KAPATIN

Evinizdeki perdeler ısı ve soğukluk kaybından önemli miktarda sorumludur. Dışarısı aşırı sıcaksa ve evinizde klima kullanımını en aza indirmeye çalışıyorsanız, pencerelerinizi kapalı ve sızdırmaz tutun. Ayrıca ısıyı dışarıda tutmak için panjurlarınızı kapatmayı, yalıtımlı perdelere veya güneşliklere yatırım yapmayı da düşünebilirsiniz.

BİR VANTİLATÖR YA DA PERVANE EDİNİN

Basit ve öz, özellikle küçük bir alanda yaşıyorsanız, bir vantilatör klimaya harika bir alternatiftir. Eviniz size aitse, klima ve merkezi havalandırmanın basit bir alternatifi olan tavan pervanesi edinmeyi düşünebilirsiniz.

Aynı zamanda tavan pervanesinin kanatlarının üfleme yönünü kontrol edin: Yaz aylarında bu yönü saat yönünün tersine ayarlayın. Diğer bir opsiyon ise, gerektiğinde farklı alanlara taşınabilen minik vantilatörleri tercih etmek veya evin her yerinde hava sirkülasyonu sağlamak adına her odaya bir pervane yerleştirmek.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tavan vantilatörü evi serinletir mi? Kaç kanat olmalı?

NEVRESİM TAKIMINIZI DEĞİŞTİRİN

Ağır ve cildinizi yakan nevresim takımlarınızı, yazlık ve hava alan türler ile değiştirin. Kimi markalar sizi serinletmek için özel olarak tasarlanmış yastık, nevresim ve çarşaflar satar. Aynı zamanda pamuk ve keten gibi doğal lifler, nefes alabilirler ve siz uyurken ısının yataktan kaçmasını kolaylaştırırlar.

BUZLU İÇECEKLERİN TADINI ÇIKARIN

Serin kalmak, her zaman evinizi sıcaktan arındırmak anlamına gelmez. Sık sık buzlu içecek içerek vücut ısınızı düşük tutabilirsiniz. Ayrıca bu, sıcak havalarda susuz kalmamanız adına harika bir seçenektir. Yalnızca, vücudunuzu susuz bırakmayan alkolsüz içecekleri tercih ettiğinizden emin olun veya eğer kokteyl içtiyseniz bunu bol miktarda su ile tamamlayın.

Kavunlu smoothie tarifi – 4 kişilik soğuk içecek tarifi

YANINIZDA SOĞUK BİR BEZ BULUNDURUN

Nemli bir el havlusunu buzluğa koyun ve ardından soğutulmuş bezi ensenize veya bileklerinize sarın. Sağlıklı insan vücudu ısısı yaklaşık 36 derecedir, soğuk havlular ise aslında iç sıcaklığınızı değiştirmezler ancak hissettiğiniz sıcaklığı düşürerek daha serin hissettirebilirler.

GECE HAVASINDAN KAÇMAYIN

Güneş battıktan sonra dışarıdaki hava doğal olarak sabaha kadar soğur; bu nedenle bu havayı avantajınıza çevirin. Akşamları evinizin içine serin hava girmesini sağlamak adına pencerelerinizi ve kapılarınızı açın. Sabah ilk iş pencereleri kapatmadan önce, gece boyunca evin pencerelerden hava almasına izin verin. Gündüz kapattığınız perdeler ile evinizin dışı doğal olarak içerideki havayı yalıtacaktır.

AKKOR AMPULLERDEN KURTULUN

Akkor ampuller,  ısıyla çalışan tasarımları nedeniyle kullanıldıklarında önemli ölçüde enerji harcarlar. Serin kalmak ve enerji tasarrufu yapmak için evinizde kalan eski ampulleri kompakt floresan lambalar veya LED ışıklarla değiştirin.

FIRINDA YEMEK PİŞİRMEKTEN KAÇININ

Yaz aylarında ne pahasına olursa olsun fırında yemek pişirmekten kaçının. Fırını önceden ısıtmak tüm evinizi ısıtır, bu nedenle akşam yemeklerinize farklı alternatifle düşünmekte fayda var. Fırını açmanızı gerektirmeyen çok sayıda lezzetli yemek de var: pişirme gerekmeyen tatlılar, serinletici salatalar, ve kolay sandviçler… 

Sıcak havalarda bahçe bitkileri için alınması gereken önlemler