Photo showing a recently mown green garden lawn with fine grass and a muddy patch, pictured in the fall and covered in yellow, golden, pink, red and brown leaves that have fallen from a nearby silver maple tree (Acer saccharinum) and are surrounding the trunk. The autumn leaves will be raked up shortly, to prevent patches of yellow grass dying beneath them and moss growing, due to lack of light.

Bahçenizde mahremiyet sağlamak için en hızlı büyüyen ağaçlar listesi

Son güncelleme:

Hızlı büyüyen ağaçlar, 1524 santimetre uzunluğa kadar ulaşabilir ve 20 veya 30 yıl içinde olgunlaşabilir. Bu, diğer gölge ağaçlarından iki kat daha uzun süren olgunluğa erişebilecekleri anlamına gelir, dolayısıyla bahçenize hızla gölge, mahremiyet veya rüzgar kesici sağlayabilirler. Ancak, hızlı büyüme hızlarının karşılığında, genellikle olgunluğa ulaştıktan sonra büyüme hızlarının azaldığı ve dolayısıyla daha kısa bir ömre sahip oldukları göz önüne alınmalıdır. Ayrıca, bazen fırtınalarda kırılmaya daha yatkın olabilirler, bu nedenle kontrol altında tutmak için düzenli olarak budanmaları gerekebilir.

Doğru konumlandırma ve bakım ile, bu ağaçlar evinize ve bahçenize kısa sürede yeni bir görünüm kazandırabilir.

En Hızlı Büyüyen Ağaçlar

Bu tür ağaçları dikmeden önce, büyük dallarının veya gövdelerinin fırtınalar sırasında kırılması durumunda hasarı en aza indirmek için elektrik hatlarından, evlerden ve araba yollarından oldukça uzak bir yere yerleştirdiğinizden emin olun. Ağacı nereye dikeceğinize karar verirken fosseptik hatlarının ve kaldırımların yerini de dikkate almak önemlidir çünkü kökleri sonradan bu tesislerle sorunlara neden olabilir. Ancak ekim esnasında dikkatli olmak ve bakımını özenle yapmak şartıyla, bu ağaçlar bahçenize uzun yıllar boyunca güzellik katacaktır.

Kızıl Selvi

Kızıl Selvi
Taxodium distichum

Kızıl selvi (Taxodium distichum), ıslak veya bataklık alanlar için ideal bir seçenektir ve çok az böcek veya hastalık sorununa sahiptir. Ayrıca durgun suyu tolere edebilen nadir ağaçlardan biridir. Yaprakları sonbaharın sonlarında kızıl kırmızıya döner ve ardından çekici kırmızımsı kahverengi kabuklarını döker, böylece göz alıcı bir görünüm kazanır. Yılda 45 cm ila 60 cm arasında büyüyebilen bu bitki, 3048 santimetre uzunluğa ve 1219.2 santimetre genişliğe kadar ulaşabilir. Kızıl selvi, Kuzey Amerika’ya özgüdür ve tam güneş altında en iyi şekilde büyür.

Donyağı Ağacı

Sapium sebiferum

Sıcak iklimlerde kavak ağaçlarına iyi bir alternatif olan Çin donyağı ağacı (Sapium sebiferum), genellikle kavaklardan daha az zararlı organizmayla karşılaşır. Yuvarlak bir şekilde büyüyen bu ağaçlar, sonbaharda renk değiştiren yapraklarıyla çok güzel bir görünüm sunarlar. Bu hızlı büyüyen ağaç yılda 30 ila 45 cm arasında yükselir ve nihayetinde 40 metreye kadar ulaşabilir.

Çin donyağı ağaçları, gölge ihtiyacı olan bir bitki olmasına rağmen, yıl boyunca bol miktarda çiçek ve meyve döktükleri için bunları güverte, veranda veya teras bahçelerinin yakınına yerleştirmekten kaçınmak önemlidir. Bunun yerine, bu hızlı büyüyen ağaçları peyzajınızın arka köşelerine yerleştirerek mahremiyeti artırabilirsiniz. Çin donyağı ağaçları, tam güneş ve iyi drenajlı topraklarla en iyi şekilde büyürler.

Pamuk Ağaçları ve Lombardiya Kavakları

Populus deltoides

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki nehirler ve diğer nemli bölgelerde yetişen pamuk ağaçları (Populus deltoides), hızlı büyüme özellikleriyle tanınırken aynı zamanda kırılgan ve zayıf odunlarıyla da bilinirler. Bu hızlı büyüyen ağaçlar yılda ortalama 3 ila 4 fit arasında büyüyerek 70 fit yüksekliğe kadar ulaşabilirler. Pamuk ağaçlarının akrabası olan Lombardiya kavakları (Populus nigra var. italica), kökenini aldığı İtalya bölgesinden adını alır ve genellikle 12 ila 15 metre yüksekliğinde perdeler olarak kullanılırlar. Pamuk ağaçlarının bakımı, diktiğiniz çeşide bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak genellikle tam güneş veya kısmi gölgede ve iyi drenajlı topraklarda yetişirler.

Şafak Sekoyası

Metasequoia glyptostroboides

Büyük bir yerleşim alanının köşesinde mahremiyet sağlamak için ideal olan şafak sekoyası (Metasequoia glyptostroboides), yaklaşık olarak 80 fit boyuna ulaşana kadar yılda yaklaşık 2 fit büyüyebilen hızlı büyüyen bir ağaçtır. Büyüme mevsimi boyunca yumuşak, ince iğneleriyle, yapraklarını dökmeyen bir ağaca benzer. Sonbaharda iğneler kırmızı ve kahverengi tonlarına dönerek düşer, böylece kışın ağacın ilginç dallanma desenini ve kabuğunu ortaya çıkarır. Tam güneşte, nemli veya ıslak topraklarda en iyi şekilde büyür.

Avrupa Kara Kızılağacı

Alnus glutinosa

Diğer ağaç türlerinin genellikle hayatta kalamadığı alçak, ıslak noktalarda ideal olan Avrupa kara kızılağacı (Alnus glutinosa), Avrupa’nın çoğu bölgesine özgüdür. Bu ağaç geniş bir kök sistemine sahip olabilir (16 feeti aşabilir), bu nedenle kaldırımların ve kanalizasyon hatlarının yakınına dikim yapmaktan kaçınılmalıdır. Hızlı büyüyen bu ağaç, gençken hızlı bir şekilde olgunlaşır, ancak sonunda büyüme hızı yavaşlar ve yılda 30 ila 38 cm kadar azalır, 1219 ila 1828 cm uzunluğa ve 609.6 santimetre ila 1219.2 santimetre genişliğe ulaşabilir. Tam güneş veya kısmi gölge ile nemli topraklarda yetişir.

Sakız Ağaçları

Eucalyptus spp

Güçlü ve canlı yetişen sakız ağaçları (Eucalyptus spp.), batı manzarasına katkıda bulunabilir ve bu özellikleri onları hızlı büyüyen, mahremiyet ve gölge sağlayan iyi ağaçlar haline getirebilir. Yapraklarının ve gövde kalıntılarının sorun yaratmayacağı yerlere sakız ağaçları dikilmelidir. Yılda ortalama 2 ila 3 fit büyüme hızına sahip olan sakız ağaçları, 25 ila 70 fit arasında değişen boylarda çeşitli türlere sahiptirler, ancak genellikle güneydoğunun yüksek sıcaklık ve neminde iyi yetişmezler. İyi drenajlı topraklarda tam güneş alan bir konuma yerleştirilmelidirler.

Japon Pagoda Ağacı

Sophora japonica

Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı bir alanda yetişen Japon pagoda ağacı (Sophora japonica), fazla bakıma ihtiyaç duymayan ve yaz aylarında kremsi çiçekler üreten bir ağaçtır. Bu hızlı büyüyen ağaç, Çin ve Japonya’ya özgüdür, yılda ortalama 30 ila 38 cm büyür ve 2286 santimetre uzunluğa ve genişliğe kadar ulaşabilir. Japon pagoda ağaçları tam güneşi veya kısmi gölgeyi tolere edebilir ve zengin, iyi drenajlı toprağa ihtiyaç duyarlar.

Limon Fırçası

Callistemon citrinus

Güney sıcağına ve kuraklığa dayanıklı olan limon fırçası (Callistemon citrinus), kuzey iklimlerinde de büyük saksılarda yetiştirilebilir ve kışa getirilebilir. Yılda ortalama 25 ila 38 cm hızla büyür ve sonunda 762 santimetre yüksekliğe ulaşabilir. Kırmızı çiçekleri açtığında, sinek kuşlarının da ilgisini çeker. Açık havada tam güneşte veya kısmi gölgede, iyi drenajlı topraklarda yetiştirilmesi önerilir.

Leyland Selvi

Cupressocyparis leylandii

Gizlilik ve perdeleme amacıyla leyland selvisini (Cupressocyparis leylandii) tek başına veya gruplar halinde uzun, hızlı büyüyen bir çit oluşturmak için kullanabilirsiniz. Yılda ortalama 1 ila 3 feet büyüme hızına sahiptir ve 70 fit’e kadar ulaşabilir. Leyland selvisi, tam güneşi ve iyi drenajlı toprağı tercih eder. Ağacın çok yüksek boylara ulaşmasını istemiyorsanız, boyutunu kontrol altında tutmak için düzenli olarak budamak önemlidir.

Gümüş Akçaağaç ve Kırmızı Akçaağaç

Acer saccharinum

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak bulunan gümüş akçaağaç (Acer saccharinum), Kuzey Amerika’nın doğu kısmına özgüdür. Yılda ortalama 1-2 feet büyüyerek 100 feet yüksekliğe ve 70 feet genişliğe kadar ulaşabilir. Gümüş akçaağaç, yaygın bir gölge ağacı olmasına rağmen, ne yazık ki sığ köklere ve zayıf dallara sahiptir. Kuzeni kırmızı akçaağaç (Acer rubrum) da Kuzey Amerika’ya özgüdür ve çarpıcı sonbahar yaprak renkleriyle tanınır. Kırmızı akçaağaçlar daha küçüktür: Genellikle 15 metre yüksekliğe ve 40 metre genişliğe ulaşır. Bu akçaağaçlar, tam güneş veya kısmi gölgede, iyi drenajlı topraklarda yetiştirilmelidir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: