Süt ağacı bakımı nasıl yapılır? (Euphorbia trigona) çiçek açar mı?

Süt ağacı bakımı ile ilgili püf noktaları biliyor musunuz? Süt ağacı çiçek açar mı ya da nasıl çoğaltılır? gibi sorular sıklıkla merak konusu oluyor. Bilimsel adı Euphorbia trigona olan süt ağacı çiçeğinin yetiştirilmesi ile ilgili detayları, Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi okuyucuları için anlattı…

SÜT AĞACI NEDİR? *

Görüntüsüyle kaktüsü andıran dikenli ve yeşil yapraklı bir Euphorbia türüdür. Dekoratif olarak son yıllarda iç ve dış mekanda bolca yer verilmeye başlanan bir bitkidir.

Euphorbia trigona yani süt ağacı bitkisinin dallarının üç köşesi vardır. Euphorbia ‘trigona’ ismi üç köşesi olduğu için verilmiştir.

SÜT AĞACI BAKIMI *

Süt ağacı dallarında ilkbaharda sıralı şekilde yeşil yapraklar oluşur. Kış mevsiminde ortam sıcaklığı değişimi nedeniyle ve aşırı susuz kaldığı durumlarda ne yazık ki yapraklarını döker. Tek uzun bir gövdenin bir çok yerinden dal atarak gelişir. Gövde yapısı köşeli bir görüntüye sahiptir. Dikenleri yoktur. Fakat yılan dilini andıran yapraklara sahiptir.

Süt ağacı, kış mevsiminden hoşlanan bir bitki değildir. Soğuk havalarda bitki gelişimini durdurur ve uyku yani dinlenme sürecine girer. Yazın ise sıcağı ve güneşi sevdiği için  gün içinde mutlaka özellikle de iç mekanda bakılıyorsa güneş ihtiyacı karşılanmalıdır. Bitkinin gelişiminde güneşin etkisi fazladır.

Süt ağacı, yaz döneminde toprak kurudukça sulanmalıdır. Kışın ise sulama ihtiyacı daha az olacağı için sulama periyodunu biraz daha uzatabilirsiniz.

SÜT AĞACI ÇİÇEK AÇAR MI? *

Süt ağacı çiçek açmaz ancak bakımı iyi olursa büyüdükçe formu daha da güzelleşir.

SÜT AĞACI NASIL ÇOĞALTILIR? *

Süt ağacını çoğaltmak için İlkbahar sonunda gövdeden çıkan yeni sürgünleri çelik olarak kullanabilirsiniz. Çeliğin kesilen yarasını kapatabilmesi için gölgede bir gün beklettikten sonra toprağa dikebilirsiniz. Toprak olarak cocopeat, perlit karışımı kullanabilirsiniz.

TOPRAK VE SAKSI NASIL OLMALI? *

Süt ağacı (Euphorbia trigona) bitkisi için en uygun toprak, torf ve perlit karışımı bol olan organik bir toprak olabilir.

Saksı olarak bitkinin boyutuna uygun büyüklükte ve derinlikte saksılar tercih edilmelidir. Bitki büyüdükçe dereceli olarak saksıda büyütülmelidir. Saksının alt tabanında birden fazla hava deliği olmasına dikkat edilmelidir. Yoksa drenaj sağlanmazsa ne yazık ki bitki kökleri çürür ve bitki ölümüne neden olabilir.

Bitki tek gövdeden bir çok dal vererek geliştiği için mutlaka saksı içerisinde bir destek çubuğuna bağlanmalıdır. Yoksa geliştikçe saksının devrilmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Süt ağacı bakımı püf noktalarını anlatıyoruz. Süt ağacı

SÜT AĞACI BUDANIR MI? *

Süt ağacı çok hızlı gelişim gösterdiği için budama yaparak budanılan parçaları yeniden toprağa dikerek hem bitkiyi rahatlatmış hem de yeni kökler elde etmiş olursunuz. Kestiğiniz yerden bitkinin sütü akacaktır. Sütle temastan mutlaka kaçınmaya özen göstermelisiniz. Özellikle göze sıçraması durumunda tehlikeye neden olabilir. Mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir. Bu nedenle bu işlemleri yaparken kendinizi koruyacak önlemler alın.

Kesilen daldaki akan sütü durdurmak için soğuk suya tutun ve bir bezle silin.

Dikenler tacı bakımı nasıl yapılır? Evde bakımın püf noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1902’den kalma evin mutfağı muhteşem bir şekilde yenilendi

Salon dekorasyon fikirleri: Salonda dönüşüm zamanı