Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev

0

Az ışık alan evler için çözümler mi arıyorsunuz? Evim ışık almıyor ne yapmalıyım? sorusunun yanıtını sizler için veriyoruz. İşte evde gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için öneriler…

DOĞAL IŞIKTAN NASIL MAKSİMUM YARARLANILIR? *

Güneş girmeyen eve doktor girer derlerdi büyüklerimiz. Mekanları büyükmüş gibi algılatırken, aynı zamanda psikolojinizi de yükselten doğal ışıktan maksimum yararlanmak için altın kurallara dikkat!

Günlük hayatın koşuşturmacasıyla birleşen ve farkında olmadan yaşadığımız stres gün sonunda bize yorgunluk olarak geri dönüyor. Bu yüzden evde geçirdiğiniz zaman diliminin en önemli kriteri rahatlamak ve stresten arınmak. Peki bunun en kolay yolunun doğal ışık alan bir ev olduğunu biliyor muydunuz?

DOĞAL IŞIK İNSAN PSİKOLOJİSİNİ ETKİLİYOR *

Uzmanlar her sabah gördüğümüz doğal gün ışığının insan psikolojisi üzerinde pozitif etkisi olduğu konusunda birleşiyorlar.

Evdeki gün ışığı yoğunluğunu ve kalitesini artıran, destekleyen farklı yöntemler var. Dekorasyon ise bunların en önemlisi. Çünkü seçilen malzemeden boya rengine kadar tüm tercihlerimiz ışık miktarını etkiliyor.

Sanderson Lamorna duvar kağıdı, Dreams.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN BUNLARI YAPIN *

Evde kısa bir tura çıkın ve tüm karanlık ya da az ışık alan alanları belirleyin.

Giyinme odası, banyo ve çalışma odaları genellikle evin daha az ışık alan mekanları. Bu alanlarda doğal ışık yayan yapay kaynaklar kullanabilirsiniz. Yapay ışığın gün ışığına en yakın seçeneği yeni nesil LED ampuller. Hem uzun sureli, hem de sıcak ışık yayarak odaları aydınlatıyor.

ODAYI NELERİN KARARTTIĞINA BAKIN *

Odayı nelerin kararttığına bakın. Hacimli mobilyalar, koyu ahşaplar, kalın perdeler ya da karanlık duvar renkleri mi? Evde en sık yapılan hata dekorasyonu ışığa göre planlamamak. Eğer ev yeterince ışık almıyorsa stillerin en açık tonlarını uygulamak gerekiyor.

DAHA AYDINLIK EVLER İÇİN RENK SEÇİMİ *

Renk seçimlerinde ışık algısını güçlendiren tonlar tercih edin. Mesela doğal renklerin hakim olduğu bir stiliniz varsa sıcak kahve tonları, tatlı karamel ya da bakır rengini beyaz baz rengiyle kombinleyin. Çünkü beyaz, ışığı kolayca emer ve sıcak tonlarsa beyazın aldığı ışığı mükemmel olarak yayar.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN MALZEME SEÇİMİ VE MOBİLYA YERLEŞİMİ *

Malzeme seçimlerini ve mobilya yerleşimini ışığın odaya giriş yönüne göre planlayın. Mesela tek pencereli bir mutfakta ışığın girdiği alanlar aydınlık, dipler daha karanlık olacaktır. Bunu kırmak için tezgah yüzeyinizi mat laminat ya da masif ahşap yerine parlak cilalı mermer, taş ya da kompozit malzemeden seçin ve mutlaka set üstü aydınlatma kullanın. Ayrıca açık rafları ve camlı üniteleri pencere tarafına konumlandırın. Böylece ışık kesilmeden tüm mutfağa yayılır.

catimini.com

RENK KULLANIMINI LİMİTLENDİRİN *

Renk kullanımını limitlendirin. Koyu renkler favoriniz ve antrasit siyahı, krom mavisi ya da acı kahveyi tercih ediyorsanız bunu tüm duvarlarda uygulamak yerine bir duvarı boyayarak odayı da karartmamış olursunuz. Ya da:
a. Açık renk duvarda sevdiğiniz renklerle stencil desen uygulamaları yapabilir, çizgilerle bant atabilirsiniz.
b. Süpürgelik ve oda kapısı pervazlarını bu renklerde boyamak da mekanda neşeli ve dekoratif ışık oyunları yaratır.

AZ IŞIK ALAN EVLER İÇİN IŞIK KAYNAKLARININ KULLANIMI *

Işık kaynaklarını doğru kullanın. Mesela tepe aydınlatmalarını yumuşak atmosfer lambalarıyla değiştirin. Çok güçlü ışık yayan bir aydınlatma aslında odanın karanlık olduğunu vurgular. Bu yüzden floresan gibi güçlü ışıklar yerine raylı yönlendirilebilir küçük spotlar ya da dekoratif lambaderler kullanın. Ancak bunların yerini stratejik olarak doğru belirlemelisiniz.

dunelm.com

AZ IŞIK ALAN ODADA DENGE *

Az ışık alan evlerde odanın aydınlık dengesini yapay kanallarla desteklerken pencere konumuna ve yerleşime dikkat edin. Pencere kanepe arkasındaysa yapay ışığı karşısına yerleştirin. Küçük pencereli odalarda bu kaynak koltuk aralarında durabilir.

Krom gibi parlak yüzeyleri geniş mobilyalarda tercih ederseniz bu alanı daha aydınlık kılar. Ayrıca ızgaralı sandalyeler de ışığı kesmez.

AYDINLATICI BEYAZ *

Tek pencerede olsa odaya giren ışığın yoğunluğunu artırmak için tüm odayı mobilyadan duvarlara kadar yekpare beyaz bırakmak en bilindik yöntem. Ancak bir hastane odası havasından kurtarmak için buradaki gibi beyazı parlak renklerle süsleyin.

Az ışık alan evler için cam, pleksi gibi şeffaf seçenekler ışığı kesmez, daha ferah gösterir. Parlak yüzeylerse mükemmel yansıtırlar. 

Bir dönem çok da moda olan cam tuğlalar karanlık alanlara ışık taşımak için doğru ve uygun malzeme.

Evim Dergisi -2017

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.