Zencefilin faydaları nelerdir? Uzmandan yanıtlar

Zencefilin faydaları nelerdir sorusu sıkça soruluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Öğr. Üyesi Dr. Tuba Kayan, geleneksel ve alternatif tıpta çeşitli formlarda kullanımı olan zencefilin faydalarını tüm ayrıntılarıyla sizler için anlattı.

Bunun yanında zencefil çayı nasıl yapılır? ya da zencefil çayının faydaları nelerdir? Zencefil ve limon birlikte tüketilebilir mi? gibi sık sorulan soruların yanıtını da yine işin uzmanından dinledik.

ZENCEFİL FAYDALARI NELERDİR? NEYE İYİ GELİR?

Zencefilin faydaları nelerdir

Zencefilin çeşitli formlarında çok uzun bir kullanım geçmişi vardır. Zencefil uzun yıllardır sindirime yardımcı olmak, mide bulantısını azaltmak ve amaçlarından birkaçını belirtmek için grip ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 • Zencefilin kokusu ve aroması, gingerol olan doğal yağlarından gelir.
 • Gingerol, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumludur. 
 • Araştırmalara göre güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkilere de sahiptir. Örneğin, oksidatif stresin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ZENCEFİL HANGİ HASTALIKLAR İÇİN FAYDALIDIR?

Zencefilin faydaları nelerdir?

 • Zencefil mide bulantısına karşı oldukça iyi gelir.
 • Belirli ameliyatlar sebebiyle oluşan bulantı ve kusmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kemoterapiye bağlı mide bulantısına da yardımcı olabilir.
 • Bununa birlikte, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantısı söz konusu olduğunda en etkili olabilir.
 • İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan araştırmalara göre zencefil kilo vermede rol oynayabilir.
 • Yapılan araştırmalarda zencefil takviyesinin aşırı kilolu veya obezitesi olan kişilerde vücut ağırlığını, bel ve kalça oranını önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştır.
 • Obeziteye sahip 80 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada ise zencefilin vücut kitle indeksini (BMI) ve kan insülin seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceği bulunmuştur.
 • Zencefil, yakılan kalori miktarını artırır veya iltihabı azaltmaya yardımcı olma potansiyeli yüksektir.
  Zencefilin, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.
 • Zencefil midenin boşalmasını hızlandırır, bu da hazımsızlık ve buna bağlı mide rahatsızlığı olan kişilere iyi gelir.
 • Zencefilin kötü kolesterol, toplam kolesterol ve kan trigliserit seviyelerinde önemli düşüşlere yol açabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.
 • Zencefil, enfeksiyon riskinizi azaltabilir.

ZENCEFİL NASIL TÜKETİLİR?

Zencefil faydalı bir baharattır ancak önerilen miktardan fazla kullanmak sakıncalı olabilir. Zencefil çayı günde en çok 1 veya 2 fincan içilmelidir. Günde 4 gramdan fazla zencefil tüketimi önerilmez.

ZENCEFİL ÇAYI NASIL YAPILIR?

zencefil çayı

Kök zencefili iyice temizleyin (dilerseniz kabuğunu soyabilirsiniz) ve ince ince dilimleyin. Demliğinize su koyduktan sonra zencefil dilimlerinizi içine ekleyin. Bir fincan için 2-3 dilim zencefil koymak uygundur. Suyu 5-10 dakika kadar kaynatın. Daha sonra süzün. Dilerseniz limon veya bal ilave ederek tüketebilirsiniz.

TOZ ZENCEFİL ÇAYI İLE TAZE ZENCEFİL ARASINDA FARK VAR MI?

Taze zencefil faydaları kuru olana göre daha fazladır. İkisinin de çayı yapılır. 2 gr toz zencefil kullanımı günlük yeterlidir. 1 çay kaşığı kuru zencefilde, 6 kalori, 1 gramdan az yağ, 0 protein, 1 gram karbonhidrat ve 1 gramdan az lif bulunur. Kuru zencefilde ayrıca çok az demir vardır. Yarım fincan kadar taze zencefilde; 19 kalori, 1 gramdan az protein, yağ ve lif, 4 gram karbonhidrat vardır.

ZENCEFİL İLE LİMON BİRLİKTE TÜKETİLİRSE NE OLUR?

Taze ve kuru zencefilin 115 bileşenden oluştuğu saptanmıştır. Zencefilin ana faydalı bileşeni olan gingeroller, taze halinde kuru olana göre daha fazla bulunur. Taze zencefil C vitamini ve demir içerir. Limonla beraber tüketildiğinde c vitamini içeriğini artırmış oluyoruz.

ZENCEFİL YAĞININ FAYDALARI NELERDİR? NASIL KULLANILIR?

Zencefil yağı, sindirim sistemini hızlandırabilir, mide ve bağırsak problemlerinizin tedavisinde yardımcı olabilir. Zencefil yağı, sindirim bozukluğu ve şişkinliklere faydalıdır ve genel olarak hazımsızlık sorununu da çözer.

ZENCEFİLİN ZARARLARI VAR MIDIR?

Zencefilin faydaları oldukça fazla olmasına rağmen, olumsuz etkileri de vardır. Zencefilin kan inceltici etkisi vardır. Kanamaya meyilli insanlarda zencefil tüketimi kanamaya ve daha fazla kanamaya neden olabilir. Kan basıncı düşüklüğü yaşayan insanlarda tansiyonu daha da fazla düşürebilir ve halsizliğe yol açabilir.

Turp faydaları nelerdir? Beslenme Uzmanı anlattı!

Portakalın faydaları ve portakal tüketmenin 7 önemli kuralı