Acil temizliğin yolları nelerdir? İşte pratik bilgiler

Son güncelleme:

Misafirler yolda ya da sizin genel olarak temizlik için çok vaktiniz olmuyor. Öyleyse evi hızlıca temizlemenin pratik ya da bir başka deyimle “mış gibi” yollarını öğrenin!

BANYONUZ PARLASIN

Banyonuzu temizleyecekseniz ilk önce klozeti ıslatın. Sonra içine 1 fincan çamaşır suyu döküp fırça ile içini ve  kenarlarını temizleyin. Spreyli bir şişenin içinde elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bu karışımı ayna, musluk,  lavabonuzun üzerine sıkın ve kağıt havlu ya da microfiber bez ile silin. Sabun artıklarının ve diş macunu  lekelerinin anında temizlendiğini göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo temizliği için pratik bilgiler! Klozet, duşakabin, zemin nasıl temizlenir?

SALONU ATLAMAYIN

Mikrofiber bez ile televizyonun, televizyon sehpasının ve diğer sehpaların tozunu alın. Ortalıktaki dergi ve  kitapları tek bir sehpanın üzerinde toplayın, kumandaları da toplayıp televizyon sehpasının üzerine ya da  çekmecesine yerleştirin. Kanepelerin üzerindeki yastıkları kabartarak yerlerine yerleştirin. Yerlerde toz varsa bir  mob ile üzerinden geçin. Sandalye ve kanepenizde leke varsa kapatmak için üzerine bir throw atın.

ANTREDE HIZLI TEMİZLİK

Çamuru temizlemek kurumuş toprak lekesini temizlemekten daha zordur. Bu yüzden antrenizdeki ayakkabı  izlerini temizlemek için önce kurumasını bekleyin. Sonrasında kurumuş çamuru süpürün. Bir mob ile üzerinden  suyla hızlıca geçin lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Antrede yapılmaması gerekenler: Antrede düzen nasıl olmalı?

HOLÜ DÜZENLEYİN

Düzeni sağlamak için ihtiyacınız olan bir çamaşır sepeti, depolama kutusu ya da büyük bir alışveriş çantası…  Buna ek olarak bir de mikrofiber bez. Fazla ayakkabı, eldiven ve şapkaları bu kutulara yerleştirin. Anahtar ve  zarflarınızı da kaybolmamaları için küçük kutulara koyabilirsiniz. Her şeyi kutulara yerleştirdikten sonra  mikrofiber bez ile tozları almanız yeterli.

YEMEK KOKUSUNDAN KURTULUN

Akşamdan eve sinen ızgara balık kokusundan kurtulmak için bir de bunu deneyin: Bir tencerede 3 yemek kaşığı  sirkeyi su ile birkaç dakika kaynatın. Sirkedeki asit kokuları ortadan kaldıracaktır.

TÜYLERE SON

Evcil hayvan besliyorsanız en büyük sorunlarınızdan biri etrafta dolaşan ve uçuşan tüylerdir kuşkusuz. Bunları  ortadan kaldırmak için tüy toplayan rulolar ile zaman kaybetmeyin. Plastik bir eldiven de kolaylıkla işinizi  görecektir. Plastik eldivenle kanepelerinizin üzerinde elinizi gezdirin. Tüy ve tozların bir araya toplandığına şahit olacaksınız.

İlginizi çekebilir: Evde kedi ve köpek tüyü sorununa çözümler nelerdir? Veteriner Hekim yanıtladı

LEKELERİ GİZLEYİN

Sofranızdaki lekeleri gizlemek bir hayli zor bir iş. Masa örtünüzde çıkmayan lekeler varsa renkli kağıtlardan kar  taneleri kesin ve sofranızı serpiştirin. Hem şık bir görünüm yakalayacak hem de lekeleri gizleyebileceksiniz bu  sayede. Eğer bu şekilde kapatamıyorsanız örtünüzün üzerinde amerikan servis kullanabilirsiniz.

KAROLAR TERTEMİZ

Mutfak ve banyo karolarınızın aralarının kirlendiğini ve kötü bir görünüm oluşturduğunu mu düşünüyorsunuz.  Onları temizlemek için en kolay yol derz kalemlerinden geçiyor. Yapı marketlerde rahatça bulabileceğiniz bir derz kalemi ile karoların aralarını kolayca temizleyebilirsiniz.

MOBİLYADAKİ ÇİZİKLERE SON

Mobilyalarınızda çizikler varsa iki tane çözümünüz bulunuyor. Birincisi bir mobilya kalemi ile (yapı marketlerde  satılıyor, seçerken mobilyanızın rengine uygun olmasına dikkat edin) çizik olan bölgeyi boyayabilirsiniz. Sonra da üzerine mobilya cilası sürebilirsiniz. İkinci yöntem ise çizik olan bölgenin üzerini kapatmak. Eğer çizik bir sehpada ise üzerine bardak altlığı, kitap ya da şık bir eşarp atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mobilyadaki çizikler nasıl giderilir? İşte 8 kolay yöntem

Bayram temizliği için ipuçları: Detaylarla tüm adımlar