Bayram temizliği için ipuçları: Detaylarla tüm adımlar

bayram-temizliği-ipuclari
bayram-temizliği-ipuclari

Bayram temizliği için nereden başlamalı? Temizlikte dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Ev temizliğinde günlük ipuçları oldukça önemli. Pratik ve kolay çözümler bazen günü kurtarabiliyor. Özellikle zaman kazanmak açısından ipuçları oldukça önemli.

Ev temizliğinde günlük ipuçlarını sizler için derledik. İşte yaşam alanlarınızın havasını tazeleyecek bir bayram temizliği için işe yarar ipuçlarımız var.

EV TEMİZLİĞİNE NASIL BAŞLANIR? *

Temizlik ürünlerinizi küçük bir kovaya doldurarak yanınızda taşıyın, böylece zamandan kazanırsınız.

BAŞTAN BAŞLAYIN *

Temizlik yaparken her zaman yukarıdan aşağıya inin. İlk önce tavandaki örümcek ağlarını temizleyin sonra zemine geçin. Önce pencereler duvarlar temizlensin sonra odanın yerlerini silin.

TEMİZ HAVA İÇERİ GİRSİN *

Temiz hava girmesi için pencereleri açın. Özellikle toksin içeriği yüksek ürünler kullanıyorsanız, onları solumamak için bu gerçekten önemli. Eğer kilim kullanıyorsanız, bu zamanı onları havalandırmak için dışarıya asmak için iyi bir fırsat olarak kullanın.

ÜRÜNLERİ BİRLEŞTİRİN *

Yüksek cam mutfak dolapları her türlü kiri gösterir. Bunun için önce çok amaçlı bir temizleyici kullanın ve ardından mükemmel bir parlaklık elde etmek için cam temizleyici ile parlatın.

KİREÇLE MÜCADELE *

Kireçle mücadele için en büyük yardımcınız limon olacaktır. Limonu kesin, yarım limon ile kireçli alanı ovalayın, ardından durulayın. Kullanılmış limonu, içi su dolu ısıtıcınıza koyup kaynatın ve bir gece içinde bekletin. Ertesi sabah tekrar kaynatın. Böylece ısıtıcıdaki kireçleri de temizlemiş olacaksınız.

YUMUŞATICI KULLANIN  *

Yumuşatıcılar sadece kıyafetler için değildir. Duvarlar, kapı çerçeveleri ve süpürgeliklerden lekeleri temizlemek için de kullanılabilir ve evinizde şaşırtıcı derecede taze bir koku bırakır. Yalnız uygulaması biraz uzun sürebilir. Bir bardak dolusu ılık suya yarım kapak yumuşatıcı ekleyin, mikrofiber bezin üzerine az miktarda dökün ve lekeli yerleri bununla silin.

LEKELERE HOŞÇA KAL DE! *

Duvarlarınızda inatçı izler varsa lekeyi temizlemek için yeni bir tenis topu ile silin.

JALUZİLER ISLANMASIN *

Jaluzileri asla su ile temizlemeyin, çünkü leke bırakır. Mikrofiber bez ile silerek tozunu alın.

LAVABO NASIL AÇILIR? *

Tıkanmayı açmak için beyaz şarap sirkesi, karbonat ve kaynamış su solüsyonu kullanın. Dökün ve bekleyin. Banyo giderlerindeki saçları eski maskara fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Detaylar için “Lavabo tıkanması nasıl açılır? Tesisatçı çağırmadan lavabo açma yolları” yazımızı inceleyebilirsiniz.

TÜY TOPLAYICI RULOLAR İLE TOZLARI TOPLAYIN *

Tüyleri topladığınız ruloyu abajurların üzerindeki tozları toplamak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

KOLAY TEMİZLİĞİN PÜF NOKTALARI *

Bayram temizliği dışında genel temizlik için de oldukça fazla zaman harcıyoruz. Boya yapmak, kışlıkları kaldırmak, öncelikli tadilat işlerini belirlemek ve köşe bucak evi temizlemek… Düşününce zor geliyor ama tüm bunları yaparken püf noktalarını bilirseniz işiniz daha da kolaylaşır.

  • Fırın rafı ve tepsileri: Fırın rafı ve tepsilerinin üstüne yağ çözücü spreyi sıkın. Plastik bir poşetin içine koyup ağzını sıkıca kapatın ve 30 dakika bekletin. Sonrasında lavabo içinde durulayın ve yumuşak bir bezle silerek kurutun.
  • Halılar: Halınızı ters çevirin. Bir çırpıcı ile üzerine vurarak derin tozların, alerjenlerin ve sporların gevşemesini sağlayın. İsterseniz tersten elektrik süpürgesi ile de süpürebilirsiniz. Sonra tersini çevirip elektrik süpürgesi ile süpürün.
  • Gardırop rafları: Giysiler toz tuttuğundan dolap raflarını temizlemeniz gerekir. Üstelik bu tozlar dolabınızın kapağını her açtığınızda dışarıya da yayılır. Bu yüzden dolap raflarının tozunu almayı atlamayın.
  • Mikrodalga fırın: Bir yemek kaşığı elma sirkesini yarım fincan su ilebir kaseye koyun. Bu karışımı mikrodalga fırının içine koyup 5 dakika çalıştırın.
  • Cam duş kapısı: Camı temizledikten sonra sabunların birikmesini önlemek için limon yağı ile silin. Hızlı bir temizlik içinse çekçek kullanın.
  • Lavabo gideri: Lavabonun gider borusunu sadece içten temizlemek yetmez, dışarıdan da temizleyin. Elinize bir eldiven geçirin ve dezenfektan dökülmüş bir bezle gider bağlantılarını ve borusunu silin.
  • Bulaşık makinesi: Boş makinenin içine bir fincan karbonat ekleyin ve bir gece bekletin. Sabah deterjan gözüne biraz sirke koyarak en sıcak derecede makinenizi çalıştırın. Bu uygulamayı yaptıktan sonra kir ve kokuların yok olduğunu göreceksiniz.
  • Kapılar: Kapılarınızı ılık ve sabunlu su ile silin. Ahşap kapıları temizlerken mobilya cilası kullanın.
  • Yorgan: Yorganlarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Yıkarken içine tenis topu atın ki çıktığında gene kabarık olsun.
  • Ahşap zeminler: Üzerindeki tozu elektrikli süpürge ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında ahşap temizleme ürünü ile silin. Girişe güzel bir paspas koyarak ayakkabılarınızın ahşap zemine zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

EV TEMİZLİĞİNDE GÜNLÜK İPUÇLARI *

ORGANİZE OLUN

1. Yatağınızı yapın: Çok düzgün yapılmış bir yatak, yatak odanızın düzgün görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca yatağınızın toplu olması odadaki diğer dağınıklıkların gözünüze batmasını sağlayacak, böylece onları da toplayacaksınız.

2. Dağınıklığı yok edin:
 Odadan ayrılmadan önce son bir kez etrafınıza bakın. Yerlerinde olmayan eşyaları düzeltin ve eski yerlerine koyun. Evdeki tüm aile bireyleri bunu yaparsa odalarınız dağılmaz.

3. Postaları gruplayın: 
Gelen zarfları anında açın, okuyun ve düzenleyin, böylece dağınıklığı önlersiniz. Zarflarınızı açtığınız yerde bir çöp kutunuz olsun ve gereksiz olanları atın. Diğerlerini ise farklı kutularda biriktirin. Faturalar, özel mektuplar, kredi kartı ekstreleri için ayrı kutular ayırın.

4. Pişirdikçe temizleyin:
 Yemek yaptığınız kap ve gereçleri lavabonun içinde biriktirmek yerine, işiniz bittikçe durulayıp bulaşık makinesine yerleştirin. Böylece kötü görünümün önüne geçersiniz.

5. Dökülenleri kurumadan silin:
 Ocağın üzerine dökülen domates sosu ya da lavaboya dökülen fondöteni kurumadan silin. Böylece lekeyi zor hale gelmeden ortadan kaldırmış olursunuz.

6. Mutfak zemini temiz tutun: 
Her akşam mutfakta işinizi bitirdikten sonra mutfak zeminini silin. Böylece kirlerin zemine sabitlenmesini önler ve daha kolay temizlenmesini sağlarsınız.

8 ADIMDA TEMİZ CAMLAR

Ev temizliğinde günlük ipuçları, camlar ile devam ediyor…

1. Zamanlama: Güneşin pencerelerinize doğrudan vurmadığı bir zamanı seçin. Güneş ışınları temizleme suyunun çabuk kurumasına ve camınızda çizgiler oluşmasına neden olur.

2. Yüzeyi temizleyin
: Yumuşak uçlu bir fırça veya sünger ile çerçeve ve camlardaki kir ve varsa örümcek ağlarını temizleyin. Menteşe ve pencere pervazını temizlemeyi unutmayın. Ellerinizi korumak için eldiven giyin. Özellikle de çerçeveleriniz eski ve kıymıkları varsa.

3 . Temizlik malzemesini kendiniz hazırlayın: 
Bir ölçek elma sirkesini bir ölçek sıcak su ile karıştırın. Bu çevreci temizlik malzemesi ile iyi sonuç alabilirsiniz.

4. Kirlilik için önlem: 
Pencerenizi temizlemeden önce su damlalarının pervaza akmasını önlemek için iç kısma bir havlu yerleştirin. 

5. Islak camlar:
 Bir sünger kullanarak sirke ve su karışımıyla kirleri ovalayın. Mümkün olduğunca karışımın çerçevelere değmemesine dikkat edin.

6. Cam sileceğine yer açın: 
Islak camların suyunu cam sileceği ile alın.

7. Camları silin:
 Ilık sirkeli su ile camlarınızı tertemiz yapabilirsiniz.

8. Çerçeveleri temizleyin:
 Biraz karbonatla çerçeveleri çizmeden silebilirsiniz.

Bayram temizliği

5 DAKİKADA 5 ŞEY…

Yatak odasında…
1. Çalar saatinizin tozunu alın ve nemli bir bez ile komidininizi silin.
2. Zemini ve perdelerinizi elektrikli süpürge ile temizleyin.
3. Camları açıp odanıza temiz hava girmesini sağlayın.
4. Saç kurutma makinesi, düzleştirici ve maşanızı düzenleyin.
5. Temiz aynalar için bir cam temizleyici ile üzerindeki leke ve tozları silin.~

Banyoda…
1. Ekstra parlaklık için bir mikrofiber bezle musluklarınızı silin.
2. Sabunluğunuzdaki sabun kalıntılarından kurtulmak için sıcak su ve fırça ile temizleyin.
3. Aynanızı filtre kahve ile silin. Böylece leke ve izleri önlersiniz.
4. Hijyenik klozet için etrafını fırça ve dezenfektanla silin.
5. Temiz, katlanmış havlular için yer ayarlayın ve kirli çamaşırlar için bir sepet koyun.

ACİL TEMİZLİK İÇİN ADIMLAR *

Misafirler yolda ya da sizin genel olarak temizlik için çok vaktiniz olmuyor. Bayram temizliği için zamanınız kalmadı. Öyleyse evi hızlıca temizlemenin pratik ya da bir başka deyimle “mış gibi” yollarını öğrenin!

BANYONUZ PARLASIN

Banyonuzu temizleyecekseniz ilk önce klozeti ıslatın. Sonra içine 1 fincan çamaşır suyu döküp fırça ile içini ve  kenarlarını temizleyin. Spreyli bir şişenin içinde elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bu karışımı ayna, musluk,  lavabonuzun üzerine sıkın ve kağıt havlu ya da microfiber bez ile silin. Sabun artıklarının ve diş macunu  lekelerinin anında temizlendiğini göreceksiniz.

SALONU ATLAMAYIN

Mikrofiber bez ile televizyonun, televizyon sehpasının ve diğer sehpaların tozunu alın. Ortalıktaki dergi ve  kitapları tek bir sehpanın üzerinde toplayın, kumandaları da toplayıp televizyon sehpasının üzerine ya da  çekmecesine yerleştirin. Kanepelerin üzerindeki yastıkları kabartarak yerlerine yerleştirin. Yerlerde toz varsa bir  mob ile üzerinden geçin. Sandalye ve kanepenizde leke varsa kapatmak için üzerine bir throw atın.

ANTREDE HIZLI TEMİZLİK

Çamuru temizlemek kurumuş toprak lekesini temizlemekten daha zordur. Bu yüzden antrenizdeki ayakkabı  izlerini temizlemek için önce kurumasını bekleyin. Sonrasında kurumuş çamuru süpürün. Bir mob ile üzerinden  suyla hızlıca geçin lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

HOLÜ DÜZENLEYİN

Düzeni sağlamak için ihtiyacınız olan bir çamaşır sepeti, depolama kutusu ya da büyük bir alışveriş çantası…  Buna ek olarak bir de mikrofiber bez. Fazla ayakkabı, eldiven ve şapkaları bu kutulara yerleştirin. Anahtar ve  zarflarınızı da kaybolmamaları için küçük kutulara koyabilirsiniz. Herşeyi kutulara yerleştirdikten sonra  mikrofiber bez ile tozları almanız yeterli.

YEMEK KOKUSUNDAN KURTULUN

Akşamdan eve sinen ızgara balık kokusundan kurtulmak için bir de bunu deneyin: Bir tencerede 3 yemek kaşığı  sirkeyi su ile birkaç dakika kaynatın. Sirkedeki asit kokuları ortadan kaldıracaktır.

TÜYLERE SON

Evcil hayvan besliyorsanız en büyük sorunlarınızdan biri etrafta dolaşan ve uçuşan tüylerdir kuşkusuz. Bunları  ortadan kaldırmak için tüy toplayan rulolar ile zaman kaybetmeyin. Plastik bir eldiven de kolaylıkla işinizi  görecektir. Plastik eldivenle kanepelerinizin üzerinde elinizi gezdirin. Tüy ve tozların bir araya toplandığına şahit olacaksınız.

LEKELERİ GİZLEYİN

Sofranızdaki lekeleri gizlemek bir hayli zor bir iş. Masa örtünüzde çıkmayan lekeler varsa renkli kağıtlardan kar  taneleri kesin ve sofranızı serpiştirin. Hem şık bir görünüm yakalayacak hem de lekeleri gizleyebileceksiniz bu  sayede. Eğer bu şekilde kapatamıyorsanız örtünüzün üzerinde amerikan servis kullanabilirsiniz.

KAROLAR TERTEMİZ

Mutfak ve banyo karolarınızın aralarının kirlendiğini ve kötü bir görünüm oluşturduğunu mu düşünüyorsunuz.  Onları temizlemek için en kolay yol derz kalemlerinden geçiyor. Yapı marketlerde rahatça bulabileceğiniz bir derz kalemi ile karoların aralarını kolayca temizleyebilirsiniz.

MOBİLYADAKİ ÇİZİKLERE SON

Mobilyalarınızda çizikler varsa iki tane çözümünüz bulunuyor. Birincisi bir mobilya kalemi ile (yapı marketlerde  satılıyor, seçerken mobilyanızın rengine uygun olmasına dikkat edin) çizik olan bölgeyi boyayabilirsiniz. Sonra da üzerine mobilya cilası sürebilirsiniz. İkinci yöntem ise çizik olan bölgenin üzerini kapatmak. Eğer çizik bir sehpada ise üzerine bardak altlığı, kitap ya da şık bir eşarp atabilirsiniz.

Hangi odayı hangi ürünle temizlemeli?

https://www.evimdergisi.com.tr/hangi-odayi-hangi-urunle-temizlemeli/

Bahar temizliği nasıl yapılır?

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
dua-çiçeği bakımı

Dua çiçeği bakımı nasıl yapılır? Dua bitkisi çoğaltma

Lavabonun arkasına fayans nasıl döşenir? İşte adım adım fayans döşeme