1+1 küçük dairenin büyük görünmesi için tasarımcıdan kolay ve şık öneriler

Ev sahibi Temmuz ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde tek yatak odalı ve mobilyalı bir daireye taşınmış. Açık plan oturma odası ve mutfak alanı için TikTok’ta videolar yayınlayan İç Mimar Jordan Samson’dan yardım istemiş.

Gönderilen fotoğrafları inceleyen Samson, bu küçük dairenin daha büyük ve aydınlık görünmesini sağlamak için önerilerde bulunmuş. İşte ev sahibinin size de ilham verebilecek dekorasyon düzenlemeleri…

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Küçük bir ev ya da stüdyo daire nasıl daha büyük görünür? Uzmanlardan yanıtlar

“Daire tamamen mobilyalı olmasına rağmen, açık plan oturma ve mutfak alanına kişisel bir dokunuş katmak için satın aldığımız birkaç eşya oldu. Örneğin bir kitaplık, bir televizyon, biraç bitki, bir puf, iki bar taburesi ve birkaç mutfak aleti aldık. “

“SALONA HALI EKLENMELİ”

Samson, “Bunun gibi açık konseptli bir oda, alanları görsel olarak tanımlamaya gerçekten yardımcı oluyor” diyen Samson, oturma odasında bir halı bulundurmanın harika bir çözüm olacağını da sözlerine ekledi. Halının oturma odasını tamamlayacak unsur olacağını söyledi.

Samson, odadaki diğer mobilyalar tarafından elde edilen “hafif ve havadar” hissi korumak için halının hafif, nötr bir renk olması gerektiğini söyledi.

“KİTAPLIĞIN YERİ TAMAMEN YANLIŞ”

Samson, açıkta kalan kitaplık ünitesinin “görsel dağınıklığa neden olduğunu” ve yaşam alanını küçülttüğünü söyledi. Bir dahaki sefere, açık ve kapalı rafların bir karışımı olan tabandan tavana kitaplık düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

“Bu, gözü yukarı çekecek, görsel dağınıklığı azaltacak ve yine de dekor ve kişisel eşyaları sergilemek için size biraz alan sağlayacaktır” dedi. 

Ancak ev sahibi bu kitaplığı henüz yeni satın aldığı için yakın zamanda değiştiremezdi. Bu nedenle Samson görsel olarak daha hoş görünebilmesi için yatay ve dikey kitap yığınları arasında geçiş yapabileceğimi ve ayrıca dengeli bir görünüm elde etmek için en büyük öğeleri önce, daha küçük öğeleri aralara yerleştirip üst üste koyabileceğini söyledi.

“PENCERE KENARINA KÜÇÜK BİTKİ YERLEŞTİRİLMELİ”

Samson, genellikle pencere kenarındaki bitkileri severken, odanın bir ucunda sadece iki pencere olduğu için açık plan oturma odam ve mutfağım için tavsiye etmediğini söyledi. Bunun yerine, maksimum doğal ışık sağlamak için daha büyük bitkinin başka bir yere taşınmasını veya daha küçük bir bitkiyle değiştirilmesini önerdi. 

Ayrıca perdeleri, zeminle birleşen daha uzun perdelerle değiştirmeyi önerdi, bunun duvarları uzatacağını ve tavanı daha yüksek göstereceğini söyledi.

“MUTFAĞA DUVAR KAĞIDI YA DA AYNA EKLENMELİ”

Mutfakta ankastre bir buzdolabı, derin dondurucu, birkaç saklama dolabı, ek bar tabureleri ile geçici bir kahvaltı barı olarak kullanılan uzun bir ünite vardı. Duvarlarda herhangi bir dekor yoktu. Samson, özellikli bir duvar oluşturmak için kaplama duvar kağıdı kullanmanın, alanı yaşam alanından ayrı olarak tanımlamaya yardımcı olacağını söyledi. Alternatif olarak, ince çerçeveli bir ayna, çevredeki alanı daha büyük gösterecektir dedi.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: