Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri: Kutlama sofranızın da bir stili olsun

Son güncelleme:

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri ile karşınızdayız. Masadan sandalyelere, orta çiçeğinden süsleme ve tekstillere stil sahibi bir kutlama sofrası için kolay uygulanabilir, şık fikirler ve bolca alışveriş önerimiz var.

STİLE VE İŞLEVE ODAKLANIN

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri
  • Yemek odasının kalbinin attığı yer masa. Odanın ölçüleri el verdiğince geniş ve uzun olmalı, hele de bol misafir ağırlıyorsanız. Küçük ölçekli bir odanız varsa ya da çok sık yemekli misafir ağırlamıyor olsanız da sorun değil. Açılıp uzayabilen bir yemek masası ile dilediğiniz gibi gösterişli sofra kurguları yapabilirsiniz.
  • Evde yeterince sandalyeniz olsa bile özellikle yeni yıl zamanı kalabalık misafirlerinizi ağırlarken oturma birimleri ilave etmek kaçınılmaz olabiliyor. Tercihinizi stilinizi tamamlayan katlanır sandalyelerden yana yapabilirsiniz. Ya da ekstra işlev kazandıran tabure ve bankları da düşünebilirsiniz.
  • Her gün için gerek olmasa da özel davetlerinizde masa örtüsü sade ve sıradan bir masayı daha özel ve şık gösterir. Sunum temasını ve odanın renklerini tamamlayan renk ve dokuda tekstiller kullanabilirsiniz. Renkli ve desenli yemek takımlarını seviyorsanız, düz ve açık renk tekstillerin sunumunuzu çok daha iyi taşıyacağını unutmayın.
  • İster çok gösterişli olsun, ister sade bir yılbaşı sofrası olsun farketmez, çiçek aranjmanı olmadan masanız eksik kalır. Sadece dekoratif olarak değil aynı zamanda tematik olarak da dikkat çekici odak noktaları oluşturabilirsiniz. Masa ortası çiçek kurgusunun kilit noktası yükseklik. Uzun saplı ve hacimli çiçek aranjmanlarını yine uzun şamdanlar ve katlı kek standları ile tamamlayın. Ancak bu kompozisyonun masada otururken görüşü kesebileceğini de unutmayın.
  • Masanın tam tepesinden gelen sert beyaz bir ışık yerine farklı noktalardan odaya yayılan yumuşak sarı ışık kaynakları yemek konforunu artırır, samimi ve keyifli bir sohbet atmosferi yaratır. Ambiansı romantik farklı noktalara yerleştirdiğiniz mum ışıkları, masa ortası şamdanları, fenerlerle destekleyin ve ekstra ışıltı için sofrayı LED ışık zincirleri ile süsleyin.
  • Etrafa dağılmış peçeteler, örtüler, bardaklar ve tabaklar keyifli bir yemek akşamında görüntüyü bozarken sizi de rahatsız edebilir. Küçük bir büfe, bir konsol ya da servis sehpası bu dağınıklığı ortadan kaldırarak derli toplu bir düzen sağlamanıza yardımcı olur. Ekstra tabaklar, gereçler ve şişeler için de alan kazandırır.
Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri
Yeni yıl deyince akla ilk gelen bolca ekoselerin, kırmızı ve yeşillerin doğal ahşap dokularla buluştuğu rustik stil sıcak ve samimi etkisi ile bu yıl da yine çok moda. Fotoğraf: https://matalan.co.uk/

ALIŞVERİŞ ZAMANI

RENKLERLE IŞILDIYORUZ

Cesurca seçilmiş renk paletleri sofrayı gecenin başrolüne taşır. Masaya serpiştirilmiş renkli bezeler, baston şekerler, yaldızlı çikolatalar ise renk etkisini bir kademe üste taşımanın kolay ve çok lezzetli bir yolu.

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri

BEYAZA ALTIN YAKIŞIR

Beyaz ve altın buluşması yalın ama rafine, göz alıcı ve çok şık bir yılbaşı sofra teması. Ancak bu kombini sadece sofra sunumunuzda kullanmak yerine varsa yılbaşı ağacınızda ve birkaç sehpada da devam ettirerek bütünlük yaratın.

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri
Fotoğraf: amara.com

Fazla sade geldiyse renkleri ön planda tutarak optikli cam, tüy ve sim gibi farklı dokular ekleyerek hareketlendirin.

KIRMIZI SEÇİMLER

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri
Sofra üstü ürünler, tekstiller ve yılbaşı süsleri Ikea.

İlle de kırmızı olsun diyenlerdenseniz o zaman sofranızda beyaz tekstiller ile bir fon oluşturun ve üzerinden kırmızı sof ra takımları, bolca çiçek, okaliptüs ve kokina dalları, kardan adamlar, kurabiye evler ve LED yıldızları eksik etmeyin.

Yılbaşı sofrası hazırlama fikirleri

MAVİ-GÜMÜŞ ZARAFETİ

Mavi ve gümüş renk teması ilk bakışta solgun gibi durabilir ancak beyaz bir masa örtüsü üstüne yerleştireceğiniz koyu mavi Amerikan servisler, taşlı peçete halkaları ve cam mumluklar görünüme ihtişam kazandırırken, sunumunuza ekleyeceğiniz birkaç yılbaşı süsü sofraya eğlenceli bir dokunuş katar.