Son güncelleme:

Yapay yılbaşı ağacı nasıl temizlenir? Yılbaşında ortaya çıkardığınız yılbaşı ağacını kısa sürede monte edilebilir ve dekorasyona hazır hale getirebilirsiniz. Ancak birkaç kullanımdan sonra, tıpkı diğer süslemeler gibi, kutudan tozlu bir yılbaşı ağacı çıkarabilirsiniz. Bu şekilde bir manzarayla karşılaşırsanız, yapay yılbaşı ağacınızı temizlemenin zamanı gelmiş demektir.

Yapay yılbaşı ağacını temizlemek basittir ancak zaman alıcıdır. Evde bulunan birkaç malzeme ile yılbaşı ağacınızı ilk günkü haline getirebilirsiniz.

YAPAY YILBAŞI AĞACI NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİDİR?

Yılbaşı ağacınızı her yıl ortaya çıkardığınızda temizlemelisiniz. Ancak dekorasyon öncesi iyi bir temizlik çok daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Yapay bir yılbaşı ağacını temizlemek için kullanılan tekniklerin aynısı yapay çelenkler için de kullanılabilir. 

YAPAY YILBAŞI AĞACI NASIL TEMİZLENİR?

Yapay yılbaşı ağacı nasıl temizlenir?

GEREKLİ MALZEMELER

 • Büyük plastik küvet veya lavabo
 • Yağmurlama başlıklı bahçe hortumu
 • Saç kurutma makinesi
 • Süpürge
 • Muşamba
 • Büyük plastik çöp torbası
 • Sprey şişesi
 • Bulaşık deterjanı veya nazik bir temizleyici
 • Mikrofiber bezler
 • Elektrostatik silgi
 • Tuz

Tüm yapay yılbaşı ağaçlarına “kuru temizleme” yapılabilir. Bununla birlikte, birçoğu sabit aydınlatmalarla geldiği için temizlerken en güvenli yöntem ıslatmadan temizlemektir.

Temizlemeye başlamadan önce aydınlatmalı bir ağacınız varsa elektriğe takılı olmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda üzerinde takılı olan süsler varsa çıkarmalısınız.

SÜPÜRÜN

İlk adım yapay yılbaşı ağacını süpürmek. Elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Aydınlatmalara zarar vermemek için süpürgenin ucunu tamamen yaklaştırmamaya dikkat edin. Herhangi bir parçayı süpürgeye çekmemek için ucunu ince bir bezle kapatabilirsiniz.

SİLİN

Kalan toz parçalarını da almak için bir mikrofiber bez kullanabilirsiniz. Tepeden başlayın ve ağacın her dalını ve taban standını silin. Işıkların zarar görmesini önlemek için hafifçe dokunun.

SALLAYIN

Ağaçta herhangi bir toz parçasının kalmadığından emin olmak için hafifçe sallayın. Ağacı bir çöp torbasının içinde sallayabilirsiniz. Bir miktar tuz eklediğiniz çöp poşetini kapatarak ağaçla birlikte sallarsanız, tozlardan iyice arınmasını sağlayabilirsiniz. Tuz ağacın daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

AYDINLATMA OLMAYAN YAPAY YILBAŞI AĞACI NASIL TEMİZLENİR?

Yapay bir Noel Ağacı’nı ışıklar olmadan temizlemenin iki yöntemi vardır – suyla ıslak temizleme veya kuru toz alma ve temizleme. Kuru temizleme için yukarıdaki yönergeleri izleyin.

SPREY SIKIN

Bir sprey şişesine iki bardak ılık su dökün ve bir çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin, ardından karışımı sallayın.

Zemine eski bir çarşaf veya plastik muşamba yayın veya dışarıda çalışın. Ağacın göze çarpmayan bir bölümüne az miktarda sabunlu su püskürtün. 30 saniye bekletin ve ardından alanı temiz beyaz bir bezle silin. Herhangi bir renk geçişi varsa, ağacı ıslak temizlemeyin, bunun yerine kuru temizleme yapın.

Her bölümün tepesinden başlayarak dallara hafifçe karışımı püskürtün. Her dalı mikrofiber bir bezle silin. Standı da temizlemeyi unutmayın.

Ağacı monte etmeden önce her bölümün tamamen kurumasını bekleyin.

YAPAY AĞACI DUŞAKABİNDE TEMİZLEYİN

Ağacınızda herhangi bir renk geçişi gözlemlemediyseniz, duş altında da yıkayarak temizleyebilirsiniz.

 1. Düşebilecek ve gideri tıkayabilecek iğneleri yakalamak için duş veya küvet giderini bir parça ince bez ile örtün .
 2. Büyük parçaları sökün ve duşa yerleştirin.
 3. Suyu ılık hale getirin ve güçlü bir su akışı kullanmayın.
 4. Yıkama tamamlandıktan sonra parçaları iyice sallayın ve kurumaya bırakın.

Bitkileri yılbaşı dekorasyonunda kullanmanın 5 kolay yolu