Yılbaşı ağacı nasıl süslenir? Farklı stilde yılbaşı ağacı süsleme fikirleri

Yılbaşı ağacı nasıl süslenir? “Yılbaşında ağaç süslemenin de stili var mı?” diyorsanız, bu 4 öneri size fikir verebilir.

Öncelikle bir yıldır kutusunda bekleyen yapay bir yılbaşı ağacınız varsa, küçük bir temizlik ve kurulum adımları işinizi kolaylaştıracaktır. Detaylar için Yapay yılbaşı ağacı nasıl temizlenir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

YILBAŞI AĞACI NASIL SÜSLENİR?

 1. Yüksek kaliteli bir yılbaşı ağacı alın
 2. Dalları kabartın ve şekillendirin
 3. Bir tema etrafında tasarlayın
 4. Doğru renkleri (ve malzemeleri) seçin
 5. Önce ışıklardan başlayın
 6.  Dekoru dengeleyin
 7. Süslerinizi gruplayın
 8. Katman ve stil şeritleri kullanın
 9. Kokulu süs eşyaları ekleyin
 10. Yılbaşı ağacının zirvesine güzel bir sembol yerleştirin
 11. Ağacın eteğini şık bir şekilde süsleyin
 12. Odanın en görünür köşesine yerleştirin

YILBAŞI AĞACI SÜSLEME ADIMLARI

1- KALİTELİ BİR YILBAŞI AĞACI ALIN

Birinci sınıf malzemelerden üretilen Noel ağaçları, süslemeler için sağlam ve güvenilir destek sağlar. Yüksek kaliteli ağaçların genellikle daha dayanıklı olduğunu ve güzel görünümünü korurken her yıl tekrarlanan kullanıma dayanabileceğini göreceksiniz.

Trend olan bir ağaç yerine geleneksel bir ağaç seçin, böylece birkaç yıl sonra “modası geçmiş” olmaz, ayrıca geleneksel bir tasarım size istediğiniz gibi katmanlama ve süsleme için mükemmel bir temel sağlar.

2- DALLARI KABARTIN VE ŞEKİLLENDİRİN

Dalları kabartmak, Noel ağacınızın daha dolgun ve daha doğal görünmesine yardımcı olur. Bu çok zaman alıcı bir görev olabilir, ancak bize güvenin, sonuç buna fazlasıyla değer. Her bir dalı ayırın, böylece mümkün olduğu kadar çok alanı kaplayacak şekilde genişler ve boşlukları doldurmak için dalları tek tek bükmekten çekinmeyin. Düzgün şekillendirilmiş bir ağaç, süslemeleriniz ne kadar az veya cömert olursa olsun, çekici bir manzaradır. Bir kez daha, ellerinizde ve kollarınızda herhangi bir sıyrık oluşmasını önlemek için mümkünse eldiven ve uzun kollu giymeyi unutmayın.

3- BİR TEMA SEÇİN

Profesyonel görünümlü bir Noel ağacı, süslemeleri birbirine bağlayan merkezi bir görünüme sahiptir. Süslemelerinizi seçmeden önce bir temaya karar vermek, havayı ayarlar ve ağacınızı nasıl süsleyeceğiniz konusunda size net bir fikir verir. 

4- DOĞRU RENKLERİ VE MALZEMELERİ SEÇİN

Temanıza karar verdikten sonra, onu hayata geçirmek için bir renk paleti seçin. Örneğin, geleneksel ama gösterişli bir görünüm için kırmızı ve altın renk kombinasyonunu, bir Scandi vibe katmanı için beyaz ve yumuşak nötr tonlarını veya buz gibi soğuk bir görünüm için mavi ve gümüşü seçin. Görünümü dağınık tutmak yerine kontrol altında tutmak için iki (kesinlikle üçten fazla değil) renge bağlı kalın. Ayrıca malzemeleri ve dokuyu da düşünün: pelüş kadife boncuklar lüks bir ağaca iyi uyum sağlarken, kağıt ve ahşap süslemeler İskandinav esintili veya minimalist ağaçlar için idealdir.

5- ÖNCE IŞIKLARDAN BAŞLAYIN

Önceden aydınlatılmış Noel ağaçları popülerdir ve zamandan (ve paradan) tasarruf sağlarken, düz bir ağacınız varsa (gerçek veya yapay) Noel ağacı ışıklarına ihtiyacınız olacaktır. Genel bir kural olarak, Lights4fun’daki aydınlatma uzmanları her 2 fit Noel ağacı için 100 ampul veya 5 metre ışık tavsiye ediyor. Yani 6 fitlik bir ağaç için 300 ampule veya 15 metre ışığa ihtiyacınız olacak.

6- DEKORU DENGELEYİN

Sahip olabileceğiniz birçok Noel ağacı süsü göz önüne alındığında, her şeyin dengeli olduğundan ve beğeninize göre dağıtıldığından emin olmalısınız. Süslemeleri ağacın tepesinden dizmeye başlayın ve ardından aşağıya doğru çalışın. Bu sayede ağacınızı süslerken tasarımınızı kolayca kontrol edebilirsiniz.

7- SÜSLERİNİZİ GRUPLANDIRIN

Balsam Hill’in tasarım danışmanı Brad Schmidt, yetenek ve görsel çekicilik katmak için farklı boyutlarda üç topun kümelenmesini öneriyor. Aynı parçaları bir araya getirebilir veya zıt olanları seçebilirsiniz.

8- KATMAN VE STİL ŞERİTLERİ KULLANIN

Başka bir uzman ipucu, Noel ağacınızı, ağacınızın estetiğini artıracak dekoratif kurdeleler ile kaplamaktır. Daha fazla etki yaratmak için tek tip bir şerit veya zıt dokulara ve farklı genişliklere sahip çift şeritler kullanabilirsiniz.

9-KOKULU SÜS EŞYALARI EKLEYİN

Artık kokulu süs eşyaları sayesinde yapay Yılbaşı ağacınızın gerçek gibi kokmasını sağlayabilirsiniz – tüm odanızı Yılbaşı büyüsüyle dolduracaktır. Tarçın, dut veya köknar gibi kokular ile anında ferah bir kokuya sahip olacaksınız. 

10- YILBAŞI AĞACINIZIN ZİRVESİNE SEMBOL YERLEŞTİRİN

Açıklamalı bir zirve sembolü , ağacınızın tasarımcı görünümünü tamamlamanın güzel bir yoludur. Temanıza ve ağacınızın oranına en uygun olanı seçtiğinizden emin olun ve tavanınızın yüksekliğini de göz önünde bulundurun. Yıldız ağacı süsleri veya melekler en popüler olanlardır, ancak kişiselleştirilmiş tasarımlar da dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda alternatif tasarım vardır veya kendi süsünüzü yapabilirsiniz.

11- AĞACIN ETEĞİNİ SÜSLEYİN

Çoğu zaman gözden kaçan bir yılbaşı ağacı eteği , dekorasyonunuz için son dokunuştur ve Noel ağacınızın genel tasarımını dengelemeye hizmet eder. Ağaç eteklerinin, bir ağacın çirkin ‘bacaklarını’, gövdesini veya ayağını örtmekten, zeminlerinizi ve halılarınızı düşen çam iğnelerinden (eğer gerçek bir ağacınız varsa) korumaya kadar birçok faydası vardır.

Doğal olarak dikkati ağacın alt kısmına çeker ve eksiksiz, uyumlu bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. Ayrıca, güzelce sarılmış Noel hediyeleri için mükemmel bir zemin. 

12- YILBAŞI AĞACINI ODANIN EN GÖRÜNÜR KÖŞESİNE YERLEŞTİRİN

Mükemmel bir şekilde süslediğiniz ağacı, odanın en görünür köşesine yerleştirin ve tüm evi yılbaşı havasının sarmasına izin verin…

ÇİÇEK KAPLI YILBAŞI AĞACI SÜSLEME

Yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Ağacınızı çiçeklerle donatırken manolya, orkide ve gül gibi iri, geniş yapraklı beyaz ve krem çiçekler kullanın. Ağaç dibini ise kalın kapitone bir örtü ile kaplayarak kar etkisi yatabilirsiniz.

KOZALAKLARLA YILBAŞI AĞACI SÜSLEME

Sadece küçük ışık kümeleri ve bolca kozalakla ağaçta bir renk cümbüşü yaratabilirsiniz. Bu hem modern, hem de geleneksel bir dekorasyonla uyumu yakalar. Ağacın üstüne klasik yıldız yerine vintage stilde bir süs asın.

CAM VE BEYAZ SÜSLERLE BUZ ROMANSI SÜSLEME

Yılbaşı ağacı nasıl süslenir

Cam ve beyaz süslerle donattığınız ağacınıza gümüşi ışıltılar ekleyerek bir festival havası yaratabilirsiniz. Kristal sarkıtlar, yanardöner toplar ve biraz sim ve boncukla romantizmi artırabilirsiniz.

MEYVE LEZZETİNDE YILBAŞI AĞACI

Tamamen beyaz bir çam ağacı kullanarak üzerini rengarenk ve mücevher ışıltılı süslerle donatabilirsiniz. Göz alıcı bicimde renklendirdiğiniz ağacın bu sıra dışı dekorasyonuyla yeni bir tarz da yaratmış olursunuz.

BİR AĞAÇ YETMEZ!

Büyük bir ağaç yerine pek çok yere yerleştireceğiniz küçük çam ağaçlarıyla tematik ve farklı bir dekorasyon uygulayabilirsiniz. Yapı marketlerde renkli yapay ağaç seçenekleri bulabilirsiniz. Yılbaşı temasını tüm eve yaymak yerine küçük bir alanda uygulamak için minik çam ağaçları iyi çözüm. Birbirinden farklı tema ve renklere ya da aynı tonlara gidebilirsiniz. Daha yaratıcı ve özgün olmak için keçe, dantel ve kırmızı yeşil yerine siyah, mor ve mavi gibi farklı renklere yönelin. Ancak sofranızda taş işlemelerine mutlaka yer açın. Kristalli bir şamdan, peçete halkaları, boncuklu servisler sadece birkaç seçenek.

YARATICILIK MI?

Geleneksel bir yılbaşı stiliniz varsa, pencerelere üzerine fotoğraf, yılbaşı süsleri ve biraz ağaç dalı iliştirdiğiniz kırmızı kurdeleler bağlayabilirsiniz.

Yaratıcı olmak için ne bekliyorsunuz? Ham ağaç dallarına el yapımı keçe ve yünlü kalpler asın, kağıt kurdeleler bağlayın ve ağacı birkaç tematik şekerlemeyle tamamlayın.  

İlginizi çekebilir: Evde yılbaşı süsü nasıl yapılır? Birbirinden güzel ve kolay tarifler

Yılbaşı ağacı nasıl süslenir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Evde yılbaşı ağacı yapımı: Farklı yılbaşı ağacı ve süs örnekleri