Yazın evinizi serinletecek ve ferahlatacak 9 dekor fikri

Son güncelleme:

Birkaç küçük değişiklik ile evinizi sıcak havalara hazırlayabilirsiniz. Yaz için hazırlanmak, ağır bir maddiyat veya tonlarca zaman gerektirmez. Bazen, hafif kırlentler kullanmak veya havadar, organik kumaşlara geçmek gibi en küçük ince ayarlar, evinizin anında daha ferah ve “yazlık” hissettirmesini sağlayabilir. Ayrıca, yaşam alanınızı düzenlemek, ona yeniden aşık olmanıza yardımcı olur.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Evinizi yaz boyunca nasıl serin ve ferah hale getirebileceğinize dair iç mimarlardan alınan ipuçlarını inceleyin.

KALIN BATTANİYELERİ ORTADAN KALDIRIN 

Kalın örgü örtüler ve battaniyeler, sonbahar ve kış aylarında rahat hissettirir. Ancak daha sıcak aylarda onları kaldırın gitsin. Yine de örtü istiyorsanız, daha hafif bir muslin veya keten örtü kullanın. Hafif tekstillere ek olarak, daha açık renkler seçebilirsiniz, bu da görsel olarak bir alanın daha ferah görünmesine yardımcı olacaktır.

TAZE YEŞİLLİKLER KULLANIN

Yeni bir mevsime hazırlanmanın en iyi yollarından biri, dekorasyonu güncellemek ve taze, mevsimlik yeşillikler getirmektir. Mutfak, evinizdeki en sık kullanılan alanlarından biri olduğu için, bu alanı canlandırmak, ona basit mevsimsel güncellemeler yapmak, gerçekten bir fark yaratacaktır. Girişteki masaya veya yatak odasına taze bitkiler yerleştirebilirsiniz. Taze çiçekler veya yeşillikler, renk ve toprak dengesi kurmanın yanı sıra evinizin güzel kokmasını sağlayacaktır.

DOKULAR VE DESENLER EKLEYİN

Yazın evinizi serinletecek ve ferahlatacak 9 dekor fikri

Renk ve doku, evde mevsimsel güncellemeler yapılmasında büyük rol oynar. Yaz için, jüt ve tüvit gibi doğal dokular ve ince şeritler ve çiçekler gibi eğlenceli baskılar uygundur. Mevsimsel dokuları ve renkleri evinize dahil etmenin kolay ve uygun yolu kırlentler, örtüler ve küçük dekoratif unsurlardır. Ağır kumaşları ve kışlık unsurları, yaz mevsimini daha fazla vurgulayan eşyalarla değiştirin.

HAFİF PERDELERE GEÇİŞ YAPIN

Kalın ve ağır perdeleri çıkarın ve kuru temizleme yaptırın. Pencereleri açtığınızda temiz havanın ve esintinin tadını çıkarmak için bunların yerine havadar perdeler asın. Evden sıcağı uzak tutmak istiyorsanız, günün en sıcak saatlerinde güneş ışığını engellemeye yardımcı olan hafif ama etkili bir kumaş seçin.

AĞIR HALILARI KALDIRIN

Peluş, ağır bir halı, kışın ortasında iyi hissettirir, ancak yaz geldiğinde kaldırılması gerekir. Ağır halılarınızı depoya koyun, tabii önce temizletmeyi düşünün ve pamuk ya da jütten yapılmış hafif ya da düz dokuma kilimlerle değiştirin.

YAZLIK KOKULAR KULLANIN

Görsel değişiklikler büyük bir etki yaratabilir, ancak diğer duyularınızı da ihmal etmeyin. Narenciye, çiçek veya kumsal kokularındaki mumlar ve difüzörler, hafiflik hissi yaratmaya yardımcı olur.

YAZ ANILARINIZI SERGİLEYİN

Yaz, seyahat ve macera mevsimidir ve bu mutlu anıları evinizde sergilemek çok ideal olacaktır. İster bir tatilden fotoğraflar sergilemek, ister bir kaseye deniz kabukları yerleştirmek veya kamış, hasır gibi kıyı dokularını birleştirmek olsun, bu özel anıları dahil etmek, mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. 

İÇ VE DIŞ MEKANI BİRBİRİNE BAĞLAYIN

İç mekanı dışarıya ve dış mekanı içeriye getirin. Verandanızı veya balkonunuzu iyileştirmenin anahtarı, rahat koltuklar, minderler, kilimler ve aydınlatma kullanmaktır. Sizi, tüm mevsim boyunca dışarıda yemek yemeye davet eden samimi bir açık havada yemek alanı oluşturmaya davet edecektir.

Büyülü bir bahçe alanı yaratmak için saksı bitkilerini dışarı da çıkarabilirsiniz. Bu alanlar için ortanca ve lavanta gibi çok yıllık bitkileri veya üzüm asmaları olan bir tür seçin, böylece her yıl büyümelerini ve olgunlaşmalarını izleyebilirsiniz.

Lavanta şerbeti nasıl yapılır? Sıcak havaların serin lezzeti! 5 dk’lık tarif