Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler: Bu 9 besini uzak tutun

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir? Sevimli dostlarınızın sizin yediklerinizden farklı gıdalar tüketmeleri gerektiğini unutmayın. Evcil hayvanlarınızı beslerken bilinçli olun.

KEDİLERE VERİLMEMESİ GEREKEN YİYECEKLER

  • Çikolata
  • Soğan
  • Çiğ patates ve domates
  • Süt ve süt ürünleri
  • Mayalı hamur
  • Üzüm
  • Kafein ve alkol
  • Sarımsak ve frenk soğanı
  • Ksilitol

Peki bu yiyecekler neden kedilere verilmemeli? İşte sebepleri…

ÇİKOLATA

Hepimizin en sevdiği tatlılardan biri çikolata olsa gerek. Ancak hem kediler hem de köpekler için çikolata oldukça sakıncalı bir yiyecek. Çikolatanın içerisindeki teobromin maddesi, küçük parçalar dahi verseniz de kediler için zehirli bir madde. Aynı şekilde içerisinde kafein olduğu için de kedinize çikolata yedirmeyin.

SOĞAN

Soğan içerdiği kimyasal madde N-propil disülfit sebebiyle, kedilerde anemi ve sarılık hastalığına sebep olabilir. Kimi kediye göre, zehirli olabilecek doz, iki dilim soğan parçası olabilir. Bu yüzden hem soğan hem de patates sepetlerinizin kapaklarını kapalı tutun. Hatta onların kolay ulaşamayacakları bir yerde saklayın.

ÇİĞ PATATES VE DOMATES

Bize oldukça masum görünseler de çiğ patates ve domates, kedilerin sağlığı için oldukça tehlikeli olabilir. Bu sebzeleri çiğ yemeleri kedilerin sindirim sistemlerinde sıkıntıya neden olabilir. Bu etkinin pişmiş patates ve domateste görülmediği tespit edilmiştir. Düzenli yeşil domates tüketmesi ise kalp sorunları yaşamasına ve felce sebep olabilir.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ

Şaşırdınız değil mi? Hepimiz annesini kaybetmiş sokakta bulduğumuz o minik yavru kediyi inek sütüyle besleriz. Yavru kedilerin inek sütü içmelerinde bir sorun yok. Ancak büyüdüklerinde kediler laktoza karşı hassaslaşırlar ve süt ürünlerini süt şekeri sebebiyle sindiremezler. Yetişkin kedilerde bir kap süt veya bir parça peynir bile ishal veya mide ve bağırsak ağrılarına sebep olabilir. Kedinize süt vermek istediğinizde laktozsuz olanı tercih edin.

MAYALI HAMUR

Mayalı hamur yemeleri bazı kedilerde karın ağrısı yapabilir. Bağırsak şişkinliği ve hatta hamurun mayalanırken açığa çıkardığı alkolden kaynaklanan zehirlenmeler…

ÜZÜM

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler listesindeki bir diğer madde üzüm. Çok şeker içermesinden olsa gerek yaş veya kuru üzüm, kedilerde böbrek yetmezliğine, kusma ve ishale yol açabilir.

KAFEİN VE ALKOL

Kedinizden sakınmanız gereken içecekler listesinin başında kafeinli ve alkollü olanlar geliyor. Meraklı kedinizden ve karıştıracağı yerlerden kahve ve alkollü içecekleri uzak tutun. Yüksek miktarlarda tüketildiğinde bu kimyasal maddeler kediler için tedavi edilemeyecek boyutlara ulaşabilir ve ölümcül olabilir.

SARIMSAK VE FRENK SOĞANI

Soğan gibi sarımsak ve frenk soğanı da kedilerde, anemi ve mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir. Frenk soğanı her ne kadar bizim çok tükettiğimiz bir ürün olmasa da, pencere önü bostanında bu otu yetiştiriyorsanız kedilerden uzakta tutun. Bu otun kedi çimiyle aynı olmadığını bilin.

KSİLİTOL

Düşük kalorili şeker alkollerinden biri olan bu madde, yapay bir tatlandırıcıdır. Diyet ürünlerinde çokça karşılaştığımız bu madde, bazı lolipop, ciklet ve sıklıkla da diş macunlarının içinde kullanılır. Ksilitol, kedi yer yemez kramplara ve sıkça tüketildiğinde de uzun vadede karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Bu sebeple siz siz olun, cikletinizi kedinizden uzak tutun.

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler

Kedi severler için evdeki sorunlara 4 kolay çözüm

Küçük evde kedi beslemek isteyenlere öneriler

Kedilerin burçları var mı? Kedi burçları ve özellikleri