Yatak odası dekorasyonu için 30 işlevsel çözüm önerisi

Son güncelleme:

Yatak odalarını değiştirecek, yaratıcı stil uyarlamaları ile yeni mevsime hazırlık yapıyoruz. Birbirinden işlevsel ve çarpıcı 30 önerimiz var.

Yatak odanızda; küçük mobilya ya da aksesuar alımları, mevsimsel tekstil değişiklikleri veya duvarlara şık dokunuşlar gibi hızlı ve çok etkili yöntemlerle harikalar yaratabilirsiniz.

DESEN GÜCÜ

Yatak odası dekorasyonu için biraz desen odanıza iyi gelir. Bunun için tekstillerden faydalanın. Nevresim takımı, halı ve duvar kağıdı seçimlerinde farklı, ama uyumlu desenler kullanmak etkili bir sonuç verebilir. Renk tercihinizde mavi, sarı ve pembenin tonlarına kucak açın. Aksesuar seçiminizi ise parlak sarı ve yeşilden yana kullanabilirsiniz.

BİR JOSEPHINE’E YATIRIM YAPIN

Yatak odanızda zaman zaman uzanmak ve keyif yapmak için bir josephine’e yatırım yapın. Odanıza uyan bir koltuk seçin. Gerektiğinde uzanıp kitap okumak ya da çay içip rahatlamak için mükemmel bir seçim.

KALIN PERDELER ASIN

Kalın perdeler sadece odayı dış alanlardan izole etmez, aynı zamanda güneşin parlak ışığının içeri girip sizi erkenden uyandırmasını da engeller.

TUVALET MASANIZI DÜZENLEYİN

Tuvalet masanızdaki dağınıklığı toplayın. Makyaj fırçaları için bir bardak, malzemeleri için kutular ve takılar için mini çekmeceler sayesinde artık her şey daha düzenli.

TEKNOLOJİDEN UZAK

sağlıklı-bir-yatak-odası

Akıllı telefonunuzu ve diğer elektronik cihazları odanın dışında bırakın ve geleneksel tarzda bir çalar saat seçerek mekanı huzurlu bir sığınağa dönüştürün.

RENKLİ DUVARLAR YARATIN

Yatak odanızın bir duvarında renk oyunlarına başvurun. Duvarı yatayda ikiye bölün ve farklı renklerde boyayın. Yatayda düz çizgi oluşturmak için maskeleme bandı ve su terazisi kullanın. Üst kısımda canlı bir renk, alt kısımda ise odanın diğer duvarları ile aynı rengi kullanarak görsel efektler yaratın.

RAHAT BİR HALI SEÇİN

Ahşap zeminleri kalın ve rahat bir halı ile ısıtın. Halınızı ya tam yatağın altına sererek iki yandandışarı taşırın ya da yatağın ayak ucuna veya iki yan kenarına yerleştirin.

APLİKLERLE YERDEN TASARRUF EDİN

Komodini rahatlatmak için abajur yerine aplikler asın. Düşük voltajlı bir ampul kullanın ve elektrikçinizden yatarken de rahatça açabilmeniz için ayrı bir sistem kurmasını isteyin.

PEMBEYE YER AÇIN

Odayı daha sıcak ve romantik kılmak için pembeye yer verin. Rengin farklı tonlarını su yeşili ile buluşturabilirsiniz. Ayrıca bu görünümü yeşil yapraklı bitkiler ile de destekleyebilirsiniz. Aksesuarlar da ise beyaza yer verin.

DEPOLAMADA AKILLI OLUN

Tekerlekli bir elbise askısı edinin. Ertesi gün giyeceğiniz kıyafetleri bu askıya asarak sabah ne giyeceğim telaşından kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu askıyı; çanta, eşarp ve şapkalarınızı saklamak için kullanabilirsiniz.

YARATICI MAKYAJ MASASI

Yaratıcı makyaj masası

Geniş bir makyaj masası için yeriniz yoksa, ama yine de istiyorsanız, bunun yerine küçük bir konsol kullanabilirsiniz. Altını kumaş ile kaplayıp şık bir görünüm kazandırabilir, üzerine aynanızı asabilirsiniz.

KOMODİNİ SARIYA ÇEVİR

Eski komodininizi parlak sarıya boyayarak onu ikinci hayatına hazırlayın. Eski boyayı zımparalayın, hafif nemli bezle silin ve 2 kat boyayın. Balmumu veya şeffaf vernik sürerek tamamlayın.

RENKLERİ KULLANIN

Yatağın arka duvarına dekoratif oyunlarla hareket katın. Mesela duvarı gül kurusuna boyayıp alt kısmında çıtalarla çerçeve oluşturun. Stilinize uygun bir tablo ile tamamlayın.

STİLİNİZİ YANSITIN

Bu sizin en özel odanız, bazı mobilya parçalarını istediğiniz gibi seçerek kişiliğinizi yansıtmasına izin verin. Örneğin bu desenli komodin depolama alanı sağlarken tarzıyla da fark yaratır.

FARKLILIK GÜZELDİR

Küçücük bir aksesuar bile yatak odanızda farklı bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir. Bu tepsi formunda bir ayna, döşemesi değişik bir puf ya da sevdiğiniz ressamın reprodüksiyon bir tablosu da olabilir.

PARAVANLA BÖLÜN

Odanızda paravanla küçük bir giyinme köşesi oluşturabilir veya onu kıyafet yığınlarını ve diğer karmaşayı gizlemek için kullanabilirsiniz. Böylece dağınıklıktan uzak kalarak yattığınız bölüm, dinlenebileceğiniz sakin bir alan olarak kalabilir.

YASTIK MI, YATAK BAŞI MI?

Yatak başınız özel mi olsun istiyorsunuz? Çözümü kolay. Otantik bir kumaştan yatağınızın boyutlarını hesaplayarak sert bir minder diktirin. Sonrasında bu minderi yatağınızın arkasına sabitleyin. Artık kimsede olmayan bir yatak başına sahipsiniz.

KÜÇÜK AKSESUARLAR SEPETLERE

Dağınıklığı ortadan kaldırmak için kutu, sepet ve tepsiler kullanın. Tepsiye makyaj ve banyo malzemelerinizi, kutulara ayakkabılarınızı, sepetlere ise eşarplarınızı koyabilirsiniz.

DOLABA AYNA EKLEYİN

Duvarda ayna koyacak yeriniz yoksa dolabınızın kapaklarından biri tam boy bir ayna için ideal bir alan olabilir.

20- BİR GİYİNME ALANI YARATIN

Tavana asacağınız raya istediğiniz desende bir kumaş asarak arkasında kalan bölümü giyinme alanına dönüştürebilirsiniz.

21- KOMODİN YERİNE

Yatağınızın yanında komodin kullanmak istemiyorsanız küp şeklinde bir rafı duvara asarak saat ve kitaplarınızı koyun.

22- ABAJUR BAŞLIĞI İLE DEĞİŞTİRİN

Yatak odanızda en hızlı değişimi abajur ve şarkıt başlıklarını yenileyerek yapabilirsiniz. Zevkinize ya da mevsime göre düz ya da desenli bir seçim yapabilirsiniz.

23- TEKSTİLLERİ TAZELEYİN

Eskiyen nevresim takımları, yorgan ya da yastıklarınızı yenileri ile değiştirin. Bu da odanıza bir ferahlık katacaktır.

24- ÇİNİ DUVAR MI?

Yatak odası dekorasyonu ve çini? Yatak odasında çininin ne işi var, dediğinizi duyar gibiyiz. Duvarlardan birinde, karo çiniler ile bir tablo oluşturabilirsiniz. Bu özellikle yatak başı duvarınıza şıklık ve dinamizm kazandıran bir hareket olacaktır.

25- İNCE BİR KOMODİN

Uzun ince bir komodin, depolarken de yer kazanmak için her zaman mükemmel bir seçenek. Üzerine makyaj aynası da asabilirsiniz.

26- DUVARDA ÇITA ÇALIŞMASI

Yatak başınızda farklılık istiyorsanız, kolayca yapabileceklerinizden biri de duvarla oynamak. Bu durumda alternatifiniz çok. Boya ve duvar kağıdından farklı bir seçenek arıyorsanız, çıtaları düşünebilirsiniz. Tahmin ettiğinizden daha kolay bir uygulama. Yapmanız gereken yapı marketten alacağınız çıtaları istediğiniz renge boyamak ve belli bir formu oluşturacak şekilde yapıştırmak.

27- BİTKİLERLE HAVAYI DEĞİŞTİRİN

Odanızın havasını aloe vera ya da zambak gibi iç mekan bitkileriyle tazeleyin.

28- KULPLARI YENİLEYİN

Dolap ve çekmece kulplarını deri, cam ve seramik seçeneklerle değiştirerek onlara yeni görünüm kazandırın.

29- YARATICI BOYAMA

Yatak odanızın duvarlarında altın ya da gümüş gibi renkleri kullanarak stencil ile geometrik desenler yapabilirsiniz.

30- GÜNE SICAK BİR ADIM ATIN

Her sabah yataktan indiğinizde ayaklarınızın altında sıcak bir dokunuş hissetmek istiyorsanız, yumuşak dokulu yapay postlardan alabilirsiniz. Bu postu makyaj masanızın önüne yerleştireceğiniz taburenin üzerinde de kullanabilirsiniz.

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler