Yaşam alanlarında çiçeklerin doğru kullanımı nasıl olur?

Son güncelleme:

Evde taze çiçek kullanımı nasıl olmalı, neye dikkat etmeli, hangi odaya hangi çiçeği kullanmalısınız?

Taze çiçeklerin insan psikolojisi üzerinde olumlu duygu uyarıcı olduğu, artık hepimizin bildiği, bilimsel bir veri. Özellikle ileri yaşlardaki unutkanlık tedavilerinde çiçeklerle çalışılıyor ve onların pozitif enerjisinden faydalanılıyor. Motivasyonu artırdığı için odaklanma güçlüğü çeken çocukların ders çalıştıkları alanlara çiçek düzenlemeleri yerleştiriliyor. Toplantı odalarında, masaya yerleştirilen düzenlemelerinin kişiler arasındaki bağı artırdığı ise bir başka veri.

SALONLAR VE OTURMA ODALARI İÇİN BİTKİLER

Gösterişli çiçek sunumları için salonun ilk akla gelen adres olması şaşırtıcı değil. Ancak önemli olan düzenlemeyi keyif alacağınız ve sizi rahatlatan bir görüş açısına yerleştirmek.

Salonda yetiştirilebilecek çiçekler için “Salon bitkileri nelerdir? En popüler 10 iç mekan bitkisi” yazımızı inceleyebilirsiniz.

• Oturma odalarında çiçek düzenlemelerini koyabileceğiniz birkaç yer tavsiye ediliyor. Şöminenin kullanılmadığı zamanlar üzerine ve içine çiçek düzenlemeleri yerleştirilebilir. Pencere kenarına yerleştirilen düzenlemeler bahçeyle oda arasında bağlayıcı bir rol oynar. Ancak direkt gün ışığı alan pencere kenarı taze çiçekleri hızla olgunlaştırırken kuru çiçekleri soldurur. Bu yüzden güneşliklerle direkt gün ışığından koruyabilirsiniz.

• Modern dağınık, geniş simetrik üçgen, geleneksel dağınık, çiçekten yapılan top ağaç stilleri oturma odaları için en uygun çiçek düzenleme modelleri.

IPC MEDIA

• Kuru çiçekler ve yapma çiçekler için şömine üstü ve yüksek raflar uygundur.

• Yeşil ev bitkilerini birden fazla yerde kullanabilirsiniz. Bu renkli çiçek düzenlemelerine de kalıcı bir arka plan sunar.

• Orta sehpa üzerine tepsi içerisinde bir grup çiçek düzenlemesi ve odanın bir köşesinde yere yerleştirilen yüksek vazolarda uzun saplı çiçek demetleri de şıklık yaratır. Uzun bahar dalları gibi çiçekler oturma grubu dışında ve düşme ihtimali az olan korunaklı köşelere yerleştirilebilir. Oturma odası ve salondaki çiçek düzenlemelerini yerleşim düzenine göre en fazla iki veya üç farklı köşeye yerleştirebilirsiniz. Unutmayın evde her boşluk çiçekle doldurulmaz.

MUTFAKTA BİTKİ BAKIMI

Çiçeğin en çok kullanıldığı mekanlardan biri de mutfak. Yeterince alan olmasa da bol vakit geçirilen yer olduğundan seçimlerinizi doğru yapmanız gerekir.

H&M Home.

• Pencere kenarında veya tezgahta en az bir çiçek düzenlemesi bulunsun.

• Nemli hava dolaştığından mutfak saksı bitkileri için uygun bir yerleşim yeridir.

• Hacimli olmayan çiçekleri vazoda buket formunda sergileyebilirsiniz. Hatta demlik, sürahi gibi mutfak gereçlerinin içinde de sergilenebilir.

• Kuru çiçekler nemli mutfak ortamı için uygun değildir. Ama kır evi stili için asılan buketler düzenlenebilir. Apartman dairesindeki mutfaklarda en uygun düzenleme bir demet bahar çiçeği ya da kavanoz içinde güllerdir.

Suda büyütebileceğiniz 6 bitki” yazımızı inceleyerek mutfağınızı renklendirirken, yenilebilir bitkiler yetiştirebilirsiniz.

YATAK ODASINDA BİTKİ BAKIMI

Çiçekler bulunduğu mekanı daha aydınlık kılar.

• Ebeveyn yatak odalarında genelde kuru ya da yapay çiçekler tercih edilir.

• Bazı mimarlar ya da ev sahipleri, yatak odasında az zaman geçirildiğinden taze çiçekler tercih etmezler. Fakat uzmanlar özellikle ebeveyn odasında tutku ve aşkı pekiştirdiğine inanılan kırmızı ve bordo çiçeklerin bir arada olduğu zarif düzenlemeleri tavsiye ediyorlar.

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir? İşte 4 örnek” yazımızdan yatak odasında yetiştirebileceğiniz bitkilere ulaşabilirsiniz.

YAZI: BUSE EKİNCİ / MEHTAP AVŞAROĞLU
DIY YAPIM VE FOTOĞRAF: BELÇİM SARIEYYÜPOĞLU
Evim Dergisi 2017

Hangi odaya hangi bitki koyulmalı? Her odanın bitkisi farklı!

Bakımı kolay bitkiler: Her koşulda dayanıklı 8 ev bitkisi

https://www.evimdergisi.com.tr/bakimi-kolay-bitkiler-olmesi-neredeyse-imkansiz-8-ev-bitkisi/