renklerle dekorasyon

Renklerle oda dekorasyonu: 5 pratik yöntem

Son güncelleme:

Renklerle oda dekorasyonu nasıl sağlanır? Bazı renkler yaratıcı gücü artırır, bazıları sakinleştirir, kimi ise iştah açar. Peki ama renklerle doğru dekorasyon için ne yapmalıyız?

1. YAVAŞTAN ALIN

Tüm renklere tek seferde karar vermek zorunda mısınız? Hayır. Bir süre sizi içgüdüsel olarak cezbeden renkleri not alın. Mesela gardırobu, ayakkabılığı ya da mutfak dolabını açtığınızda ilk algıladığınız renk veya renklere dikkat edin.

Bu liste sizin ana renk paletinizi oluşturmanızı kolaylaştırır. Hayatınızın diğer alanlarında hangi renkten etkilendiğinizi bilirseniz ve bunu dekorasyona dahil ederseniz, evde kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Renklerle oda dekorasyonu

2. TERCİHLERİ NETLEŞTİRİN

Mekanlarda genellikle iki şekilde renk kullanılır. Huzurlu ve dingin bir atmosfer için belli bir renk ahengi yakalayabilir ya da çarpıcı kılmak için zıt renklerle kontrastlar yaratılabilir.

Bu yüzden seçim yaparken tam olarak ne istediğinize karar verin. Mesela kır evi veya sahil evi havasından hoşlanıyorsanız birbirini tamamlayan uyumlu bir palet uygulayın. Eğer avangart ve maksimalist bir tarzınız varsa kontrast ağırlıklı palete yönelin.

Renklerle oda dekorasyonu

3. DEKORASYON İÇİN ALANLARI, ODALARI BÖLÜN

Renklerle oda dekorasyonu için 3. adım. Odaların şekli, aldığı ışık ve mobilyaları akılda tutmak ve aynı potada değerlendirmek zor. Bu yüzden her odayı kendi içinde ele alın. Örneğin kanepe ve yatağı, yastık ve örtülerle, yemek odası ve mutfakta ise sofra tekstilleri ve setleriyle renk katmanları oluşturun.

Renklerle oda dekorasyonu

4. ODAK NOKTASI YARATIN

Belki de sevdiğiniz renkleri biliyorsunuz ama uygulamaya nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Anahtar parçanızı belirleyin ve bunu tüm odadaki referans renk olarak kabul edin.

Aile yadigarı bir kilim, belki çok sevdiğiniz bir vazo ya da bir tablodan yola çıkabilirsiniz. Referans ürünün fotoğrafını cep telefonuna çekerek yanınızda taşırsanız renk seçiminizde kolaylık sağlar.

5. RUHUNUZA HİTAP EDİN

EvimiTasarla.net üzerinden hayallerinizdeki evin tasarımını gerçekleştiren Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu’na göre bireylerle duygusal etkileşim kuran renklerin farklı özellikleri var. Mesela hem keyfin, hem de hüznün rengi sarının aydınlık bir etkisi olduğundan az ışıklı, geniş ve karanlık ortamlar için ideal.

Dışa dönük ve sosyal turuncu zihni hareket geçirdiğinden ofisler ve çalışma odası için tavsiye ediliyor. Yeşil huzur ve yenilenmenin rengi, ancak kimi kişiler üzerinde yorgunluk ve tembelliğe neden olabiliyor. Bu yüzden dinlenme odası veya salon için uygun olabilir.

ODA DEKORASYONU ÖNERİLERİ İÇİN EVİM DERGİSİ

Ev ve oda dekorasyonunda son trendler, pratik fikirler ve daha pek çok öneri için “Dekorasyon” sayfamızı incelemelisiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Hangi tip salon nasıl dekore edilir? Sizin salonunuz hangisi?

Karmaşık bir stil: Sofistike