perde taç

Tül perde seçerken nelere dikkat edilmeli? Tül perde çeşitleri

Tül perde seçerken fonuna, kumaşına, boyuna ve enine dikkat ediyoruz. Peki kaçırdığımız ayrıntılar var mı? Hangi perdeler diğerlerine göre daha iyi? Yanıtlar Evim Dergisi 2016 arşivinden…

Evin her odasına çok yakışır uçuşan tüller. Düzünden desenlisine, beyazından renklisine pencereleri olduğu kadar odaları ve bizi de ferahlatan tüller, evde yaz havası listesinin başında!

MODERN, KLASİK FARK ETMEZ

Modern veya klasik tüm mekanların vazgeçilmezi olan tül perde; organze, vual, tergal, ipek, keten, polyester gibi ince dokulu kumaşlar ile tasarlanıyor. Tülleri pencerelerinizde tek olarak kullanabileceğiniz gibi, farklı sistem ve farklı kumaştan kalın perdeler ile birlikte de kullanmanız mümkün.

TÜL CİNSİ YA DA DOKUSUNA GÖRE, FARKLI UYGULAMALAR SEÇİN

Pencerenizin durumuna göre düz tül perdeleri, fon ve kumaş perdeler ile birlikte ya da çubuklu katlamalı olarak kullanarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Seçeceğiniz tülün cinsi ve dokusuna göre, farklı pili ve ekstrafor uygulamalarını da tercih edebilirsiniz.

Tasarım Perde.

Perde kumaşı, tül seçiminizde size yol gösterici bir noktadır. Eğer modern bir perde yaptırıp doğal dokuma, keten ya da doğal ipek gibi bir kumaşı seçecekseniz mat tül kullanarak görüntü bütünlüğünü sağlayabilirsiniz.

TÜL PERDENİN BOYU

Tül perdenin boyu da önemli. Boyunu yere kadar tutarsanız güzel bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Kadife, şönil gibi kumaşların kullanıldığı klasik perdeler ile birlikte organze, ipek veya klasik desenli kesme tül kullanabilirsiniz.

TÜL PERDE ENİ NE KADARDIR?

Tül perdelerin enleri genellikle 300 cm’dir. İthal tüllerin yaygınlaşmasıyla, 140-150 cm enindeki tülleri de piyasada bulmanız mümkün. Bu endeki tülleri katlamalı perdelerde daha rahat kullanabilirsiniz.

Lot.

Tülleri, perde rayı ve perde borularına tül cinsine göre farklı pililerde diktirerek uygulatabilirsiniz. Amerikan, ekstrafor büzgülü, kırma ve kanun pili bu seçeneklerden birkaçı.

Ağırlıklı olarak beyaz ve ekru olan tüllere artık renkliler de eklendi.

Tülün arkasına güneşlik koymak yerine önde tül arkada düz, natürel bir stor perde tercih edebilirsiniz. Tül ve perdenin ikisini birden hareketli ve desenli seçmeyin.

TÜL PERDE ÖLÇÜSÜ NASIL ALINIR?

Tül perde ölçüsü eni korniş genişliği ile aynı olmalı. Boy ise tavan ile yer arasındaki yükseklikten 2-3 cm kısa olmalı. Kornişlerde tül kullanımı ortalama 1’e 2.5 veya 3 yapılmalı. İsteğe bağlı olarak bu oranların altında veya üzerinde olabilir.

Örneğin 200 cm eninde 260 cm yüksekliğinde bir pencerede korniş genişliğinin de 200 cm olduğunu varsayarsak ortalama 500 cm tül kullanılmalı. Tül boyu ölçüsü ise 257 cm olmalı. Kullanıcı tülün tek veya iki parça olup olmayacağına kullanım kolaylığına göre karar vermeli. Tüller de en, boy olarak kullanılır, desen veya baskılar da bu mantığa göre işlenmiştir.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

EV DEKORASYONU İÇİN ÖNERİLER VE PRATİK FİKİRLER

Ev dekorasyonu, pratik fikirler, oda dekorasyonu, kendin yap projeleri ve daha pek çok konuda yeni fikirler Evim’de… Dekorasyon fikirleri için “Dekorasyon” sayfamızı incelemelisiniz. Hoşunuza gidecek onlarca fikir var.

https://www.evimdergisi.com.tr/perde-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-rustik-mi-kornis-mi/