Tropik ve serin Karpuz ile yaratıcı masalar

İri gövdesi ile birbirinden yaratıcı sunumlara imkan tanıyan bu tatlı meyve ile siz de yaratıcılığınızı konuşturabilirsiniz.

BARBEKÜ SAATİ Akşamüzeri buz gibi bir barbekü mü? Evet! Barbeküyü 5 çayına siz de bu formülle uyarlamak isterseniz büyükçe bir karpuz üzerinde origami sanatını konuşturmaya hazır olun.
Tepsi, Ikea. Ahşap çubuklar, Koçtaş.

YAPILIŞI: İrice bir karpuzun 1/3’ünü yuvarlak ve düz bir şekilde kesin. İçini kase formu alana dek oyun. Karpuzun 2/3 lük kısmını da oyun. Bu işlemi yarıya kadar yapmanız gerekiyor ki ayakları takarken karpuzun iç kısmına ihtiyacınız olacak. Büyükçe olan parçanın tabanına yuvarlak şekillendirici ile delikler açın. Herhangi bir yapı marketten rahatlıkla edinebileceğiniz çubukları eşit 3 parçaya ayırıp deliklere yerleştirin. Çubukları Kızılderili çadırı formunda üçgen şekilde birbirine sabitleyin. Karpuzun 1/3’lük kase formunda oyduğunuz parçasını artık barbekü kapağı şeklinde yerleştirebilirsiniz. Bunun için ahşap çubukları büyükçe olan parçanın yan kısımlarına saplayın, bu iki çubuğun üzerine takın. Ahşap çubuklara meyvelerinizi geçirin. Alttaki büyük parçanın üzerine şiş şeklinde dizin.


YAZ PASTASI Halka halka kestiğiniz karpuzları katlı bir pastaşeklinde üst üste yerleştirebilir üzerine kurabiye kalıpları ileşekillendirdiğiniz peynirleri ve meyveleri dizebilirsiniz.
Tepsi, Ikea.

KARPUZLU JÖLE Biz bu lezzete bayıldık. Karpuz kabuğundan gemiler de yapabilirdik ama jöle daha tatlı geldi.
MALZEMELER: 1 adet karpuz • Muzlu jöle (toz halde) • Sos tenceresi.
YAPILIŞI: Bütün karpuzu ortadan ikiye kesin. İçini bir kaşık yardımıyla oyun. İçinden çıkan parçaları bir tülbente koyarak suyunu sıkın. Sos tenceresine toz jöleyi koyun. Paketin arkasındaki miktara uyarak sıktığınız karpuz suyunu yavaşça toz karışıma ilave edip karıştırarak pişirin. Katılaşmasına izin vermeden içini oyup kase formuna getirdiğiniz karpuz kabuğuna dökün. Buzlukta yaklaşık 2 saat bekletin. Katılaştığından emin olduktan sonra çıkarıp dilimleyerek servis edin.
Servis tepsisi, Ikea.


KÜLAHTA KARPUZ
Karpuz ile meyve salatası yapıp kornetlerde servis edebilirsiniz. Küp küp kestiğiniz karpuzların arasına dilerseniz peynir ve kıtır ekmek de serpiştirebilirsiniz.
Bambu servis tabağı, Ikea.

KARPUZLU SMOOTHIE Karpuzu blender’dan geçirip (ya da bir bez yardımıyla sıkıp) elde ettiğiniz karpuz suyunun içine buz ilave ederek serin ve lezzetli bir yaz içeceği hazırlayabilirsiniz. Yuvarlak şekil kaşıkları ile düzgün parçalar çıkararak bardağın kenarını süslemeyi unutmayın.
Bardak, Lav. Pipetler, Ikea.

EV YAPIMI DONDURMA Sağlıklı ve lezzetli dondurma çeşitleri yapabilirsiniz. Karpuz parçalarını, suyunu ve lezzet olarak uyumlu başka meyveleri harmanlayarak dondurma kaplarına koyun ve buzlukta dondurun.
Dondurma kapları, Ikea.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ FOTOĞRAFLAR BİLGE CAN GÜRER YAPIM ASİSTANI BİLGE CANDAN YILMAZ