Tatlı kaçamaklar

Sevgilinin kalbine giden yol yemekten mi yoksa tatlıdan mı?

Sevgilinin kalbine giden yol yemekten mi yoksa tatlıdan mı geçiyor dersek, herhalde herkesin cevabı “tatlıdan” olurdu! İşte tam da bu nedenle size kimsenin karşı koyamadığı karamelli tatlı önerilerimiz var…

KARAMELLİ MUHALLEBİ
Bildiğiniz bütün muhallebilerden çok daha derin ve etkileyici bir tat!

MALZEMELER: 8 yemek kaşığı şeker • 1 litre süt • 1 yumurta • 2 yemek kaşığı nişasta
YAPILIŞI: Şekeri karamel haline getirin. Aynı tencereye süt, yumurta ve nişasta karıştırın ve hep beraber pişirin. Hazır olduğunda tüm karışım mikserle çırpıp kaselere dökün. (Bir gün bekletirseniz daha iyi bir sonuç alırsınız.)

Love bardaklar, Barine. Mutfak havlusu, Ikea.

 

DULCE DE LECHE (SÜT REÇELİ)
Hani çocukken, bayramlarda yediğimiz yuvarlak, ortası basık sütlü karamelli şekerler vardı. Tam da o lezzette bir reçel bu! Sadece sevgiliyle paylaşmak için değil; hediye etmek için de birebir.

MALZEMELER: 7 su bardağı süt • 2 su bardağı (400 gr) toz şeker • 1 tatlı kaşığı vanilya özütü (yoksa vanilin) • 1/4 tatlı kaşığı karbonat
YAPILIŞI: Sütü büyük bir tencerede altını açıp ısıtmaya başlayın. Yaklaşık 8 dakika sonra kaynamaya başlamadan önce, altını kısın ve orta ateşte arada bir tepede oluşan kaymağı alarak içinde bir tahta kaşıkla beraber ısı tmaya devam edin. Bu sürenin sonunda şeker, karbonat ve vanilyayı ekleyin. Tencereyi yüksek ateşe alıp şeker tamamen eriyene dek sürekli karıştırarak pişirin. 10 dakika sonra altını kısın ve orta ateşte ağır ağır kaynamaya bırakın. 1 saat kadar sonra karışım koyulaşacaktır. Dijital termometreniz varsa, termometre 106 dereceyi gösterene, eğer termometreniz yoksa da yaklaşık olarak bir reçel kıvamına gelinceye dek pişirmeye devam edin. Hazır olduğunda ince bir tel süzgeçten geçirerek kavanozlara doldurabilirsiniz.

Weck kavanoz, Crate&Barrel. Kumaş peçete, ÇizgiKare.

 

KARAMELLİ PATLAMIŞ MISIR
Dışarıdan aldıklarınıza hiç benzemiyor, bu patlamış mısırlar bugüne dek yediğiniz bütün karamelli versiyonları unutturacak kadar lezzetliler!

MALZEMELER: Yarım bardak mısır • Karamel için: 1,5 bardak şeker • 60 gr tereyağı • 1 çorba kaşığı tuz • 1/2 tatlı kaşığı karbonat
YAPILIŞI: Yarım bardak mısırı tencerede çok az ayçiçek yağı ile patlatın. Şeker, tereyağı, tuzu beraber teflon bir tavada çok yüksek olmayan bir ateşte, karıştırmadan karamel haline getirin ve en son yarım çorba kaşığı karbonat ekleyin. Mısırlarla karameli birbirine nazikçe karıştırın ve yağlı kağıt koyduğunuz 2 fırın tepsisine yayın. Yayarken karştırma sırasında oluşmuş olabilecek minik tepecikleri dağıtmaya çalışın. 120 derecede ısıttığınız fırında 30 dakika pişirin. Pişme esnasında 1-2 kez karıştırın. Hepsini bir seferde tüketmemeye çalışın! Hava aldırmayan bir kapta 2 gün kadar saklayabilirsiniz.

HAZIRLAYAN VE FOTOĞRAFLAR NUR BİLGİNOĞLU ANAÇ